BORNOVA BELEDİYESİ İLE DİSK'İN YÜZDE 20 ARTIŞLI TOPLU SÖZLEŞME İMZASININ ARASINA İŞVEREN BAŞKANLARIN SENDİKASI SODEM-SEN GİRİNCE, 1400 BORBEL İŞÇİSİ GREVİN EŞİĞİNE GELDİ!

BORNOVA BELEDİYESİ İLE DİSK'İN YÜZDE 20 ARTIŞLI TOPLU SÖZLEŞME İMZASININ ARASINA İŞVEREN BAŞKANLARIN SENDİKASI SODEM-SEN GİRİNCE, 1400 BORBEL İŞÇİSİ GREVİN EŞİĞİNE GELDİ!
01 Şubat 2021 - 15:09 - Güncelleme: 01 Şubat 2021 - 17:04


Bornova Belediyesinin 1400 BORBEL şirket işçisi, grevin eşiğinde!

Lafla peynir gemisinin yürümediği, DİSK'e bağlı Genel-İş sendikasına üye 1400 BORBEL şirketinde çalışan işçilerin toplu sözleşme görüşmelerinde ortaya çıktı!

Bilindiği üzere; CHP'li Belediye Başkanlarının TUSİAD gibi üye oldukları (İŞVEREN) ve bu dönem kurulan sendikanın adı: SODEM-SEN

Bu SODEM-SEN adlı işveren sendikasına Bornova Belediyesi de üye...

KHK'lılarla birlikte 1400 işçinin çalıştığı ve yeni kurulan Bornova Belediyesi şirketinin adı: BORBEL

BORBEL'deki 1400 işçi DİSK'e bağlı Genel -İş sendikasına üye...
İşçiler adına DİSK ile işveren adına SODEM-SEN arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri geçtiğimiz yıl başlıyor... 
DİSK, SODEM-SEN arasında iki görüşme gerçekleşiyor ve sonuç çıkmıyor!
Bu defa devreye direk Bornova Belediyesi giriyor... Bir şekilde SODEM-SEN'ciler kenarıya çekiliyorlar!
Bornova Belediyesi ile DİSK masaya oturuyor ve toplu sözleşme yüzde 20'lik bir artışla imza altına alınıyor!

SODEM-SEN'cilerden vay sen misin yüzde 20 veren şikayeti!

Bornova Belediyesi ile DİSK'in 1400 BORBEL işçisi adına yüzde 20'lik bir artışla sözleşme imzaladığını duyan SODEM-SEN'ciler, bu durumu Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e aktarıyorlar!
Bilindiği üzere; SODEM-SEN kuruluşunu Kasım 2019 ayında tamamladı ve Tunç Soyer sendikanın yönetim kurulu başkanlığına seçildi. (SODEM-SEN'in açılımı: Sosyal Demokrat Kamu İşverenler Sendikası)  

Başkan Soyer'de SODEM-SEN (İşverenler) adına Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ'u arıyor ve Büyükşehir'de yüzde 17'lik bir artışla toplu sözlşemelerin imzalandığını yüzde 17'lik baremi aşamayacağını Başkan İduğ'a bildiriyor!

Hal böyle olunca, Bornova Belediyesi ile DİSK'in 1400 BORBEL işçisi adına imzaladıkları toplu sözleşmede yürürlüğe konulmadığı gibi; askıda kalıyor!

Başkan İduğ, bu defa gözünü TÜRK-İŞ'e bağlı Belediye-İş sendikasına üye işçilere çeviriyor!
Bornova Belediyesi işçilerinin CEO diye dillendirdikleri Başkan Yardımcısı Orhan Şaylan ile Belediye-İş şube Başkanı Veysel Aygiray ile başlıyorlar bu defa 120 kadrolu işçiden kaç tanesini emekliye sevk ederiz görüşmelerine!

Açıkçası, sendikacı Aygiray ile başkan yardımcısı Şaylan'ın bu emekliye sevk edilecekler üzerinde sergiledikleri performans, işçiler arasında başkan İduğ'un gözüne girme yarışı olarak yorumlanıyor!

Öte yandan 1400 BORBEL işçisi  grevin eşiğine gelirken, çözüm adına 50-60 Belediye-İş'e üye kadrolu işçiyi emekliye sevk etmenin hesabını yapmak, ne derece etik?

O zaman başkan İduğ, neden Bornova Belediyesi'nden emekli olanları Spor Derneği'nde topladığına da yanıt vermesi gerekmiyor mu? 

Sahi bu SODEM-SEN ne için kurulmuştu?
Kriz üretmek için mi?
Kriz çözmek için mi?

NOT: İşe alınan emekliler ve CEO'ların listesi bir sonraki haberimizde geliyor...