Beynin çok çalışması ömrü kısaltıyor

Bilim insanlarının gerçekleştirdiği son araştırma, bugüne dek bildiğimizi sandığımız pek çok şeyi ters yüz edecek gibi görünüyor. Daha önce yapılan geniş ölçekli araştırmalar, insanlar yaşlandıkça fiziksel ve zihinsel olarak faal kalmanın birçok faydas...

Beynin çok çalışması ömrü kısaltıyor
25 Ekim 2019 - 12:00

Lieber Beyin Gelişimi Enstitüsü’nde sinirbilimci olan ve bu çalışmada yer almayan Michael McConnell yapılan son araştırmayla ilgili ilginç tespitler yaptı ve şu sözleri kaydetti: “Bu yeni makalede insanı düpedüz şok eden ve kafa karıştıran şey sizi algısal yönden normal halde tutan şeyin, beyin faaliyeti olduğunu düşünmeniz. Hayatınızın sonraki dönemlerinde beyninizi faal tutmak istediğinize yönelik böyle bir görüş mevcut. En beklenmedik şey ise sinirsel faaliyeti sınırlandırmanın, sağlıklı yaşlanma bakımından iyi bir şey oluşu. Bu çok mantıksız.”

Harvard Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, yaşları 60 ve 70’lerden başlayıp 100 veya daha ötesine uzanan asırlık insanlara kadar, değişik yaş gruplarındaki kişilerin, insan beyin bankalarına bağışladığı beyin dokularını analiz etmiş.80’li yaşların ortalarından önce ölen insanların beyinlerinde, REST adı verilen ve beyin faaliyetini ateşlemekle ilişkili genleri bastıran bir proteninin; en yaşlı insanlarla kıyaslandığında, daha düşük seviyelerde bulunduğunu keşfetmişler. Daha önce ise REST’in, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olduğu gösterilmiş.