Başkan Soyer, 'Enerji Devrimi' kutlamalarına ne zaman start verecek? Seferihisarlılar ömür boyu elektrik faturası ödeme derdine son verdiler mi?

Başkan Soyer, 'Enerji Devrimi' kutlamalarına ne zaman start verecek? Seferihisarlılar ömür boyu elektrik faturası ödeme derdine son verdiler mi?
12 Şubat 2020 - 15:47 - Güncelleme: 12 Şubat 2020 - 17:42Metro istasyonuna iniyoruz... Reklam panolarında kaşımıza çıkan: Karakılçık buğdayı afişleri...
Tramvay istasyonuna geçiyoruz... Reklam panolarında karşımıza çıkan: Karakılçık buğdayı afişileri...
Otobüs bekliyoruz... Durak reklamarında karşımıza çıkan: Karaçılçık buğdayı afişleri...
İZBAN istayonuna gidiyoruz... Reklam panolarında karşımıza çıkan: Karakılçık buğdayı afişleri...

Afişlere baktığınızda; doğal olarak akıllara İzmir'in Türkiye'nin tahıl ambarı olduğu düşüyor...
Peki, bu afişler İzmir metropol yaşayanının 100 binde 1'ni ilgilendiriyor mu? 
Siz hiç duydunuz mu, gördünüz mü bugüne kadar apartman dairesinden çıkıp, buğday ekmek için tarlasına giden bir İzmirliyi?
Koskoca İzmir metroplolünün dört bir köşesi bu afişlerle donatılı...O zaman bir hatırlatmada bulunalım İzmir Büyükşehir Belediyesi basın ve reklam birimine... 
Alın size yine kökleri Seferihisar'a dayanan Enerji Devrimi konusu...
Araştırın soruşturun bakalım; Enerji Devrimi'nde umumi manzara nasıl?
Seferihisarlılar başlamışlar mı ürettikleri elektirik enerjisini tüketmeye?
Taptaze ve karakılçık buğdayından bile daha trend bir konu değil mi? 
Enerji Devrimi 2 yıl öncesinden başladığına göre; ne durumda olduğunu bilmekte İzmirlilerin hakkı değil mi?
Haydi kolay gelsin...

Aşağıdaki "Devrim" haberi seferihisar.bel.tr'den alınmıştır...
 
Enerji Devrimi Başladı!

ÖMÜR BOYU ELEKTRİK FATURASI DERDİNE SON, ÜSTÜNE BİR DE KOOPERATİF GELİRİNE ORTAK OLUP PARA KAZANACAKSINIZ.

Seferihisar Yenilebilir Enerji Kooperatifi Seferihisarlılarla buluştu ve ortaklık ön kayıtları alınmaya başlandı. Seferihisar Ulamış Köyü’nde kurulacak Güneş Enerjisi Santrali’nde güneşten elektrik üretilecek. Üretilen enerji ile ortakların elektrik tüketimleri karşılanacak. Fazla enerjinin satışından gelen gelir ise ortaklara dağıtılacak.

Yaklaşık bir yıl önce Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nin (SEYEKO) kurulmasıyla başlanılan süreç, halkı bilgilendirme ve ortaklık ön kayıtlarının alınmaya başlamasıyla devam etti. 1 Mart Perşembe günü Belediye Düğün Salonu’nda yapılan bilgilendirme ve kayıt toplantısı, vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Toplantıda Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, SEYEKO Başkan Yardımcısı Umur Ozanoğlulları ve Yönetim Kurulu Üyesi Adil Alper Coşkun konuşma ve sunumlarıyla proje hakkında bilgiler verdi. İlk olarak Seferihisar Belediyesi tarafından Ulamış Köyü’nde kooperatife kiralanan arazide kurulacak güneş tarlasında temiz enerji üretimi başlayacak.

SEYEKO Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre, kooperatife ortak olacak ilk 50 kişi, ömür boyu 100 Liralık elektrik faturasını artık ödemeyecek, ayrıca kooperatif gelirlerine ortak olacak. Üstelik kooperatif ortaklığını miras yoluyla aktarabilecek. Bundan sonraki projelerde öncelikli ortak olacak. Kooperatifimiz sayesinde halkımızın sahibi olduğu bir yatırım ile yerel kaynaklar kullanılarak elektrik üretilecek. Kooperatifçilik ile yerelde kalkınmanın önünü açacak bu girişim ile Türkiye’de örnek bir model oluşturulacak.

BELEDİYE TÜM GÜCÜYLE KOOPERATİFİN ARKASINDA

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “SEYEKO Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarım dağları delen Ferhat gibi mücadele verdiler. Birçok yasal mevzuatla ilgili sıkıntıları aşmak kolay olmadı. Kendi şahsi menfaatleri için bu projeyi yapmış olsalar, çoktan hayata geçirirlerdi. Ama Seferihisar’a ve kooperatifçiliğe olan inançları nedeniyle birçok sorunla boğuştular. Sonunda başardık. Artık temiz enerji üreteceğiz ve kooperatif ortakları bu işten para kazanacak. Belediye olarak tüm gücümüzle kooperatifimizin arkasında olacağız. Vatandaşlarımız bilmeli ki koydukları paranın karşılığını fazlasıyla alacaklar. Özel firmalar, parası olanlar bu işi yapıyor ve daha çok para kazanıyor. Bu benim içime sinmiyor. Biz de Belediye ve Kooperatif ortaklığıyla bir güneş enerjisi santrali kurabilir ve hem vatandaşlarımıza para kazandırır hem de temiz enerji üretebiliriz. Biz enerji cennetinde yaşıyoruz. Yapılan ölçümlere göre Türkiye’nin yıllık enerji ihtiyacının 10 katını sadece güneşten karşılamak mümkün. Biz bunu başaracağız ve yine Türkiye’ye örnek olacağız.” dedi.

İLGİ ÇOK YÜKSEK

SEYEKO Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada kooperatife vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını ve şu anda ortaklık için ön kayıt aldıklarını belirttiler. Kooperatif ayrıca web sitesi vasıtasıyla da ön kayıt alıyor. Temsilciler, bu sürecinin tamamlanmasının ardından çağrı mektubu başvurusu yapacaklarını bildirdiler. Sonrasında ise, ihale, yapım ve onay süreci gibi aşamalar bekliyor kooperatifi. Halktan gelen yoğun ilgiden memnun olan yönetim kurulu üyeleri ön kayıt sürecini beklediklerinden daha erken tamamlayabileceklerini düşünüyorlar.Günden güne artan başvurular ile enerji kooperatifi girişimi ilk düzlüğe hızlı girdi. Görünüşe göre çevreci enerjiden elektrik üretmek isteyen vatandaşların bu kooperatife ortak olmak için elini çabuk tutması gerekecek.

Kooperatifin resmi internet sitesi olan www.seyeko.web.tr adresinden projeyle ilgili detaylar, hesaplama araç ve tablolarıyla, kooperatif üyeliği başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

http://seferihisar.bel.tr/enerji-devrimi-basladi/


Not: Belediyenin Enerji Devrimi Başladı başlıklı haberde adı geçen seyeko.web.tr kooperatif sitesi incelenmiş, faaliyetlerine ilişkin en ufak bir habere rastlanımamıştır! Her şey ilk gün ki gibi yerli yerinde duruyor!