BAŞKAN SOYER'DEN EŞİNİN DE BAŞKANI OLDUĞU İKİ KOOPERATİFE 2.5 MİLYONLUK KAYNAK!

Yerel yönetimler açısından İzmir'de iktidarı elinde bulunduran CHP'de, 2. dönem Seferihisar Belediye Başkanlığını sürdüren Tunç Soyer'in de rotasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına çevirdiği bilinen konular arasında sıcaklığını koruyor.

BAŞKAN SOYER'DEN EŞİNİN DE BAŞKANI OLDUĞU İKİ KOOPERATİFE 2.5 MİLYONLUK KAYNAK!
21 Eylül 2017 - 14:33

CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer'den eşi Neptün Soyer'in kurduğu Hıdırlık ve Doğanbey Kalkınma Kooperatiflerine 2.5 milyon liralık destek geldi.

Arazi, otel vb. gibi taşınmazların satışlarıyla sık sık gündeme gelen Seferihisar Belediyesi, Bütünşehir yasası çerçevesinde köylerin mahalleye dönüşmesinin ardından, köy tüzel kişiliğindeki mallar da Seferihisar Belediyesine geçmişti. Geçtiğimiz yıl köy mallarının satışına karşı çıkan Meclis Üyesi Mehmet Şenel, Ege Tv'ye verdiği röportajda Seferihisar Belediyesinin sürekli elindeki gayrimenkulleri sattığına dikkat çekmişti. Bir gün sonra Başkan Soyer'den Şenel yanıt gelmiş, Belediyenin 30 milyon lira (Çoğu SGK'ya olmak üzere) borcunun olduğunu açıklamıştı. Başkan Soyer, canlı yayında Seferihisar Belediyesini 10 milyon lira borçla devir aldığını söylerken, taşınmazların satışlarını savunmuştu. 

200 Milyonun üzerinde satış!

Seferihisar Belediyesi, Tunç Soyer'in başkanlığında borçlardan kurtulmak üzere taşınmazlarını satarken, siyasete soyunan eşi Neptün Soyer'in de, kooperatifçilik üzerinden siyasi çalışmalara hız verdiği kaydedildi. Hıdırlık Kadın Kalkınma Kooperatifi adını duyuran Neptün Soyer'in, siyasette de CHP'den "İzmir Milletvekilliğini" düşündüğü Seferihisar siyaset gündeminde konuşulmaya başladı. Aynı zamanda Köy-Koop ikinci başkanı da olan Neptün Soyer'in, Köy-Koop başkanlığı için de çalışmalarını Seferihisar Belediyesine ait şoförlü bir araçla sürdürdüğü iddia edildi.

Adaletli kalkınma!

Yerel yönetimler açısından İzmir'de iktidarı elinde bulunduran CHP'de, 2. dönem Seferihisar Belediye Başkanlığını sürdüren Tunç Soyer'in de rotasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığına çevirdiği bilinen konular arasında sıcaklığını koruyor. Tun Soyer'in değişik ilçelerde muhtarlarla yaptığı toplantıların Büyükşehir adaylığı için olduğunu kaydeden siyasi çevreler, CHP'nin başında Kemal Kılıçdaroğlu bulunduğu sürece de bu şansın varlığından söz ediyorlar.

"Yavaş, Sakin Şehir" markasını Seferihisar'a kazandıran Tunç Soyer'in, eşinin Başkanı olduğu Hıdırlık ve Doğanbey Kalkınma Kooperatiflerine, Seferihisar Belediyesinden aktarılacak olan 2.5 milyon liralık kaynakla sert eleştirilerin odağında olacağı belirtiliyor.

Tesadüf!

Öte yandan Doğanbey Kooperatifinin Başkanı Seferihisar Belediyesinde görevli bir müdür olması nedeniyle, bu kooperatifin kontrolünün de Neptün Soyer'de olduğu Seferihisar'daki iddialar arasında.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Ak Partili Meclis Üyesi, "Tunç Başkan, eşi Neptün Hanımla, Seferihisar'ı kalkındırmayı kafasına koymuş. Eşinin bir dediğini iki etmiyor. Belediye kaynaklarını eşinin siyaset kokan çalışmaları için seferber etmekten de çekinmiyor. Tunç Başkan, entellektüel birikimiyle de İzmir'deki pek çok Başkandan farklı bir görüntü veriyor. Fakat, eşi o kooperatifin başkanı olmasaydı, bu destekler o kooperatife gider miydi? Her şeyden önce, böylesi destekler kağıt üzerinde normal görünebilir. Bu destekler illegal de demiyoruz... Fakat, etik midir? CHP'nin 3 Aydır gündemi Adalet... Peki, Belediye Başkanı bir koca tarafından eşinin siyasi ikbali için maddi manevi destekleniyor oluşu; Atatürk'ün partisinin temsilcilerine Adalet adına yakışıyor mu? Başkan Soyer, yarın başka bir kooperatifin de elinden tutup, kalkınmasını sağlayacak mı? Ak Partili bir Başkan eşinin kooperatifine böylesine bir destek yapmış olsaydı, ortalık Tunç Başkanın eleştiri demeçlerinden geçilmezdi! Ne diyelim, umarım Tunç Başkan ütopyasındaki Büyükşehir Belediye Başkanlığı, eşi Neptün Hanım da Milletvekilliği adaylığına kavuşurlar. Olmaz olmaz demiyelim, Atatürk'ün partisinde artık her şey olabiliyor."

Mayıs ayı Meclis tutanakları: