Bakanlık ekiplerinden yıkıma devam

Bakanlık ekiplerinden yıkıma devam
09 Eylül 2019 - 11:51

Muğla Bodrum’da, imara ve yapı ruhsatına aykırı bölümlerinin yıkılmasına karar verilen 365 villa ve bir otelden oluşan The Bo Viera inşaatına, Şehircilik Bakanlığı’nın iş makineleri girdi. Şirketin kendi imkanlarıyla sürdüremediği yıkıma yeniden başlandı

Muğla Bodrum'daki The Bo Viera projesinin imara ve yapı ruhsatına aykırı bölümlerinin yıkımına, inşaat şirketinin araçlarının yetersiz olduğunu belirtmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleriyle tekrar başlandı. Bakanlığın iş makineleri dün yıkım amacıyla inşaat alanına girdi.

FİRMA YETERSİZ KALDI
Bodrum'da Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 20 Ağustos'ta ilçeye gelerek, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait tekneyle Tilkicik, Küçükbük ile Demirbükü koylarında kaçak yapılaşmaya ilişkin denetimler yaptı. Kurum, ardından Bodrum Belediyesi'nin daha önce imar planına aykırılıklar tespit ettiği The Bo Viera projesinin de yer aldığı 1611 konut ve 4 otelin inşaatını durdurdu. Bunun üzerine belediye ekipleri, 365 villa ve 80 odalı otelden oluşan The Bo Viera inşaatına yıkım için gitti ama firma yetkilileri yıkımı kendilerinin yapacağını belirtti. Aradan geçen 2 haftada ise yıkım işlemi ilerlemedi, firma iş makinalarının yetersiz kaldığını açıklayarak Bakanlık'tan yardım istedi.

JANDARMADAN ÖNLEM
Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, yıkım için Ankara'dan TIR'larla gönderdiği iş makineleri ve ekipler, dün öğle saatlerinde inşaat alanına girerek çalışmalara başladı. Jandarma ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı yıkım çalışmaların bir hafta kadar sürebileceği öğrenildi.

DOSYA DANIŞTAY'DA
 ANKARA Ticaret Odası eski Başkanı Salih Bezci'ye ait şirketin (Besa) 365 villa ve 80 odalı otelden oluşan The Bo Viera projesi, Bodrum'un Göltürkbükü ile Gündoğan mahalleleri sınırında inşa ediliyordu. Bodrum Belediyesi'nin ruhsat verdiği projenin yapımına, 2016 Şubat'ında başlandı. Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin onayladığı imar plan değişikliklerinin iptali için Muğla 2'nci İdare Mahkemesi'ne dava açıldı. Mahkeme 2018 Temmuz'unda plan değişikliğinde kamu yararı olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurdu.

 ŞİRKET ise karara itiraz ederek, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 3'üncü İdari Dava Dairesi'ne başvurdu. Üst mahkeme, alınan kararın kaldırılmasına oybirliğiyle karar verdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi avukatları ise bu kararın temyizi için Danıştay'a başvurdu ama henüz Danıştay'dan karar çıkmadı.

ADEM ÜLKER-Yeni Asır