Bakan Kurum: 'İBB'nin tek taraflı protokolden çekilme hakkı yok'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Meclisin karar almadığı bir protokolden tek taraflı olarak vazgeçemezsiniz. Vazgeçerseniz eğer; tüm maddi ve hukuki sorumlulukları da almış olursunuz” dedi. Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı tanıtım toplantısına katılan Bakan Kurum, toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Kurum: 'İBB'nin tek taraflı protokolden çekilme hakkı yok'
24 Aralık 2019 - 17:34

ÇED raporuna ve rapora yönlendirilen eleştirilere ilişkin sorulara yanıt veren Kurum, “Dün itibarıyla Çevre ve Şehirciliği Bakanlığı olarak Kanal İstanbul'a ilişkin ÇED sürecini tamamladık ve halkımızın bu noktadaki tasarruflarını bırakmak adına 10 gün süre ilan ettik. 10 gün içinde ÇED raporuna gelecek olumlu ya da olumsuz eleştirileri alacağız ve bu eleştiriler neticesinde de süreci tamamlamış olacağız. ÇED raporu hazırlanırken; sivil toplum örgütlerimizle, üniversitelerimizle, çevremize ve doğamıza ilişkin her türlü detay düşünülerek hazırlanmıştır. Söylendiği gibi sadece Bakanlık bünyesinde bu süreç yürütülmemiştir, ilgili tüm belediyelerle ortak çalışma yürütülmüştür. Aslında bu süreç İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yürütüldü” dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının ortak protokolden çekildiği açıklamalarıyla ilgili konuşan Kurum, “Kendisinin tek taraflı protokolden çekilme yetkisi bulunmamaktadır. Meclis kararıyla protokol imzalanır ve meclis kararıyla protokollerden vazgeçebilirsiniz. Meclisin karar almadığı bir protokolden tek taraflı olarak vazgeçemezsiniz. Vazgeçerseniz eğer; tüm maddi ve hukuki sorumlulukları da almış olursunuz. Bu bir kurtarma projesidir. Hem boğazımdaki canları hem oradaki vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlayacak, deniz suyu kalitesini artıracak, dünya incisi İstanbul Boğazımızı çok daha iyi hale getirecek bir proje olarak görüyoruz. Yapacağımız yeni Kanal İstanbul projesiyle 500 bin kişilik nüfusu aşmayacak, zemin +3'ü geçmeyecek, içinde teknoloji, AR-GE merkezlerinin olduğu, akıllı şehir uygulamalarının yapıldığı bir proje olarak gerçekleştireceğiz. İmar planlarını da hazırlıyoruz. Kararlı bir şekilde 18 yıldır yaptığımız yatırımlara inşallah Kanal İstanbul projesini de yaparak ekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.