AVANTA VERİLMİŞ OLSAYDI MEHMET YAMAN'IN BAŞINA BUNLAR GELİR MİYDİ?

AVANTA VERİLMİŞ OLSAYDI MEHMET YAMAN'IN BAŞINA BUNLAR GELİR MİYDİ?
23 Ağustos 2019 - 12:54 - Güncelleme: 23 Ağustos 2019 - 13:57


MEHMET YAMAN'IN AÇIKLAMALARI:

Kamuoyunda, Güzelbahçe’de yapılacak ve İzmir’i dünyada tanıtacak bir projeye,
 
Destek vermek yerine, köstek olunmakta,
 
Bu proje, Rezidans ya da, bir otel projesi olsaydı,
 
Ranta yönelik bir proje olsaydı,
 
Proje çoktan geçmişti!
 
Projenin sahibi Mehmet Yaman’ı Temiz İzmir Derneği olarak dinledik,
 
Yaptığımız söyleşiyi, sizlerle Nivent kurtuluş kendi köşesinden bugün kaleme alacak,
 
Hasan Durgun tarafından kaleme alınan yazı:
 
“Değerli dostlarım çoğunuzun bildiği gibi yaz boyunca Güzelbahçe belediyesinin Güzelbahçe gece pazarında STK’lara tahsis ettiği alanda ADD standı açtık ve hemen her gece burada nöbetteyiz.
 
Dün akşam ziyaretime gelen ziyaretçilerimiz çok özel kişilerdi. ilçemizin değerli derneklerinden Gülder yönetim kurulu başkanı ve yöneticileri, ilçemizin Yelki mahallesi Özbilimkent sakinlerinden değerli akademisyenler, doktorlar her biri birbirinden değerli bilim insanları. Ziyaretime diyorum çünkü standa nöbette olduğum için bana burada ulaştılar. Ziyaret sebepleri iki gün önce bu standa nöbetteyken ziyaretçimiz olan Mehmet Yaman için yazdıklarımın analizi içindi. 
 
Her şeyden önce belirteyim ki bu sayfamda yazdıklarım tamamen beni bağlar. Atatürkçü Düşünce Derneği konunun dışındadır. Benim şahsi sayfamda düşüncelerimi yazmam beni bağlar.

Mehmet Yamanı ilk defa iki gün önce gördüm tanıdım. Hiç bir alışverişimiz, bir muhabbetimiz olmamıştır. Yelki’de yapmak istediği projeyi kısaca anlatmış, kısaca kendisinin anlaşılamadığını anlatmıştı. Akşamki değerli ziyaretçilerim de Mehmet beyin yalan söylediğini ve projenin çevreye ve Yelki’ye, hatta Güzelbahçe’ye zarar vereceğini söylüyorlar.
Mehmet Beyin elindeki belgelerin yalan yanlış olduklarını söylüyorlar. Daha önce yapılan panellere gelmediğini, yeni projenin eski projenin süslenmiş hali olduklarını savunuyorlar.Yanlarında değerli derneğimiz Gülder’in saygı değer başkanı Tuğrul Şahbaz beyin bulunduğu her biri birbirinden değerli bu Özbilimkent sakinleri özellikle kendileri için değil, çevrenin ,doğanın ve hayvanların geleceği için bu projeye karşı olduklarını ifade ettiler. 
 
Değerli dostlar ben ne yazmıştım bir hatırlayalım lütfen. Ben Mehmet Yaman adlı bu Proje sahibini dinleyin demiştim. Dün akşam değerli ziyaretçilerimin anlattıklarından sonra tekrar ediyor ve buradan Mehmet beye sesleniyorum. STK’lar, Kent konseyi, aklı selim akademisyenler, Sayın Prof İbrahim Bozkuşun da ifade ettiği gibi cahil olmayan tahsilli kent sakinleri bu adamı dinleyin, yanlışsa yalansa tezini çürütün projesini de gömün gitsin.
 
Mehmet bey sizde elinizde olduğunu söylediğiniz tüm belgeleri, çalışmalarınızı, izinleri meydana çıkarın paylaşın. Buradan tekrar belirteyim ki kimsenin adamı, tarafı değilim. Bütün bu yazdıklarım, görüşüm beni bağlar.
 
Bağlı bulunduğum dernek üzerinden üzerime yürünürse hata etmiş, yanlış yapmış olursunuz. Bu cahil sade vatandaş Güzelbahçe’nin olumlu yönde gelişmesi, Mavisiyle, yeşili ile doğasının korunması yolunda yapılan çalışmaların yanında olacaktır.”
 
Hasan Durgun’u kutluyoruz, 
Bu yazıdan sonra, Proje sahibi Mehmet Yaman’ın Hasan Durgun'a hitaben yazdığı yazıyı paylaşıyoruz.
 
Sayın Hasan Durgun, 
 
Standınızı ziyaretimde bana ve eşime gösterdiğiniz uygarca ilgiye teşekkür ederim. Rahmetli Uğur Mumcu’nun muhteşem bir cümlesini burada hatırlatmak isterim ‘’bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz’’.Siz, verdiğim bilgilerle fikir sahibi oldunuz.
 
Hepimiz her şeyi tabii ki bilemeyiz.
 
Dün, benimle ilgili tarafsız yazınızdan sonra Özbilim kentten ve Gülder’den  ziyaretçileriniz  olmuş.
 
Keşke onlarda sizin gibi önce bilgi sahibi olup, sonra fikir sahibi olabilselerdi. Maalesef kolayı seçip, tarafıma hiç hak etmediğim bir şekilde olumsuz tavır aldılar.
 
Kimseye kin ve nefret beslemiyorum, çünkü sporcu ahlakı gereği nezaketli olmalıdır. Ben de kendi dalımda Dünya 2’siyim.
 
Bana beni hiç dinlemeden savaş açan, karalayan (mafyacı gibi) hatta tesadüfen karşılaştığım kibir abidesi (beni küçümseyen) bir site sakininin söylediklerine istinaden her ortamda bel altı vuruşlarıyla engellemeye  çalışan çok Sayın Özbilim Kentlilere ben de bir çevreci olarak bazı kaygılarımı iletmek isterim.
 
Hasan bey, siz aynı zamanda emlak işindesiniz, konuyu daha iyi bilirsiniz. Size bir alıcı gelse, ev yapmak için arsa almak istese, birisi SİT alanında olan arsa, biri imarlı arsa olsa, fiyat farkları ne kadar olur desem, sanırım 10 kat civarında dersiniz. Öyle ya çivi çakamayacağınız SİT’te kalan arsada olsa olsa tavuk beslersiniz, yada yasal hobilerinizi yaparsınız.
 
Sayın Özbilim Kentliler de yıllarca önce ancak tarım yapılabilen bir araziyi satın alıp çok katlı villalar yapmışlar ve 10 yıldır yıkım kararına rağmen, belediyenin görmezden gelmesiyle ikamet ediyorlar.
 
Neden imarlı bir arazi alıp aynı villaları yapmamışlar?
 
Duygusal nedenler denilebilir mi?
 
Bu villaları yaparken, ne kadar ağaç kesilmiş, ne kadar yeşillik betona dönüştürülmüş ve ne kadar kuş, börtü-böcek yuvalarından olmuş acaba?
 
Oturdukları siteyi kurtarılmış alan gibi gören zihniyete hatırlatmak isterim; benim son derece ulvi amaçlarla go-kart eğitim pisti yapmak istediğim alana sizin gibi çok akıllı birileri de gelip villalar kondurursa söyleyecek ne sözünüz olabilir?
 
Ne yapabilirsiniz? 
 
Herkes Mehmet Yaman değil, belediyeyi arkasına alıp, ezmeye, hayallerini yok etmeye çalışacağınız. El elden üstündür.
 
Bana gösterdiğiniz tepkiyi inşallah Güzelbahçe’nin dağlarını taşlarını betona gömen belediyeye de gösterirsiniz. Merak etmeyin, bir çevreci, bir mühendis ve bir kız babası olarak, ben yanınızda olurum.
Çok sayın Özbilim Kentliler, ben eğitim pistinde bir tek ağaç kesmedim, bir tek kuşu yuvasından etmedim ve betondan oluşan ruhsatsız bir tek villa inşa etmedim.
 
Yapmam, yapamam. Çünkü yeşili bayrak da değil doğada seven ahlaklı bir sporcuyum. Benim rantla parayla işim olmaz.
 
Tüm engellemelerinize rağmen, TÜRK hukukuna, Allahın adaletine inanıyorum. Çünkü benim hayallerimde ve yapacaklarımda etik olmayan hiçbir şey yok.
 
Sayın Gülder’in başkanı, benimle ne kadar konuştunuz?  Ne kadar bilgi sahibi oldunuz da bana karşı hırsla saldırıyorsunuz?
 
Bu villalar yapılırken, Güzelbahçe betona teslim edilirken niye aynı hassasiyeti göstermediniz?
 
Elinizi mi tuttular, dilinizi mi bağladılar?
 
Derneğiniz, belediye başkan yardımcısı emekli trafik polisinin adamları tarafından başınıza yıkılırken, aynı kahramanlığı niye gösteremediniz?
 
Yukarıda dediğim gibi, ucuz kahramanlık kolay. Zor olan güçlünün karşısında onurlu duruş sergileyebilmek.
 
Sayın Hasan Durgun, bunlar sadece yeri gelmişken söylediklerim, daha çok söyleyeceklerim var. Susmayacağım, tek başıma kalsam da direneceğim. Çünkü benim toplum yararına, çocuklarımızın eğitimi için yapacaklarım var. Ben İzmir aşığı olarak, güzel İzmir’imize katkı sağlayacak proje için çalışmaya devam edeceğim. 
 
Saygılarımla
 
Mehmet YAMAN