Android'de uygulamayı indirmeden açabileceksiniz!

Android'de uygulamayı indirmeden açabileceksiniz!
20 Şubat 2020 - 10:12

Google sadece Android 11 üstünde çalışmıyor, Android'in gelecek sürümlerinde kullanılmak üzere özellikler geliştiriyor. Mountain View merkezli teknoloji devi şimdi ise indirme sürecine son verecek bir özelliğe odaklanmış durumda. Google, Android uygulamalarını indirirken açabilmeyi sağlayan bir özellik geliştiriyor. Peki söz konusu özellik Android 11'de olacak mı? Yoksa başka bir sürümde mi göreceğiz? İşte detaylar...
Bilgisayar ya da konsol oyunlarından farksız görünen sayısız mobil oyun, birkaç senedir Google Play ve App Store'da bulunuyor. Oyunları indirmek kullanıcıların bağlantı hızına göre dakikalar, hatta saatler alabiliyor. Google, uzun süren indirme sürelerini kısaltmasa da indirme sürecini çekilmez olmaktan çıkaracak yeni bir değişiklik getiriyor. Google'ın yeni Linux kaynak kod yamaları, uygulamaların verileri hala indirilirken açılabilmesini sağlayacak bir gelişmenin sinyalini veriyor.

XDA geliştiricileri Google'ın yeni Linux kaynak kod yamalarını keşfetti. Yamaları keşfeden ekip, dosyalarda bazı ayrıntıları fark etti: "Kaynak dosyalar hâlâ internet üzerinden inerken ya da USB'den aktarılırken uygulamanın çalışmasını sağlayan, büyük Android uygulamaları için geliştirilmiş bir Linux sanal dosya sistemi."

ANDROID 11'DE Mİ YOKSA ANDROID 12'DE Mİ OLACAK?

Görünüşe göre Google, Pixel 4 telefonuyla 'Incremental File System' adında bir özellik üzerine çalışıyor. Belgeler geçen senenin mayıs ayına ait, yani çalışmalar uzun bir süredir devam ediyor. Ancak bu özelliğin yakında kullanılabilir olması pek de olası değil. Google, Android 11'in geliştirici ön sürümünü yayınlamaya bir ay uzaklıkta ve hâlâ gelişmekte olan bir özelliğin bu zamana yetiştirilmesi pek mümkün durmuyor.

'Incremental File System', işlevsel olarak Google'ın uygulamaları indirmeden deneme imkânı sunan 'Instant Apps' özelliğine benziyor. WhatsApp da videolar henüz inerken inen kısmı görüntüleme özelliğine sahip bir uygulama. Ancak büyük oyunları indirirken oynama imkânı sunacak ilk özellik yeni 'Incremental File System' olacak gibi görünüyor. (Webtekno)