Altun'dan 'Yeşil ışık yakmadık' diyen Graham'a: Kırmızı ışıkta geçtiğimizi duydum, acil bir durumdu

Altun'dan 'Yeşil ışık yakmadık' diyen Graham'a: Kırmızı ışıkta geçtiğimizi duydum, acil bir durumdu
10 Ekim 2019 - 02:39

İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’ın Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.

Altun, Twitter hesabından İngilizce yaptığı paylaşımda, Senatör Graham’ın Twitter hesabından yaptığı "Türk hükümetine, Suriye’nin kuzeyine girmek için yeşil ışık yakılmadığı" açıklamasına yanıt verdi.

Fahrettin Altun, "Senatör, sizi buradan bilgilendirmek için yazıyorum. Türkiye ve Suriye Milli Ordusu, bugün Barış Pınarı Harekatı'nı başlattı. Kırmızı ışıkta geçtiğimizi duydum. O acil bir durumdu. Vatandaşlarımızı tehdit eden PKK ve DEAŞ teröristlerini cehenneme göndermek için acelemiz vardı." ifadelerini kullandı.

Graham paylaşımında, "Türk hükümetine, Suriye’nin kuzeyine girmek için yeşil ışık yakılmadı. Kongrede, kırmızı çizgiyi gördüğünüzde onu geçmemeniz gereken devasa iki partili muhalefet var." ifadelerine yer vermişti.


Fahrettin Altun@fahrettinaltun

Senator,

I am writing to inform you that Turkey and the Syrian National Army launched Operation Peace Spring today.

I heard that we may have ran a red light.

It was an emergency.

We were in a rush to unleash hell on PKK and ISIS terrorists, who threatened our citizens. https://twitter.com/LindseyGrahamSC/status/1181714248977833984 …

Lindsey Graham@LindseyGrahamSC

To the Turkish Government:

You do NOT have a green light to enter into northern Syria.

There is massive bipartisan opposition in Congress, which you should see as a red line you should not cross.


4.199