AK PARTİLİ MISIRLI İZENERJİ SKANDALINI ÖZETLEDİ: "KENDİ KAZDIKLARI KUYUYA DÜŞTÜLER!"

AK PARTİLİ MISIRLI İZENERJİ SKANDALINI ÖZETLEDİ: "KENDİ KAZDIKLARI KUYUYA DÜŞTÜLER!"
10 Ocak 2020 - 13:47 - Güncelleme: 10 Ocak 2020 - 16:41
ÖZEL

Öncelikle belirtmekte yarar görüyoruz...
İZENERJİ yemek ve paso parası skandal dosyası; rahmetli Can Yücel'in (Can Baba) haftalık Gerçek Dergisi'nde (90'lı yıllar) "göbek"ten yazdığı döneme gelmiş olsaydı, bu skandalı yazmadan önce eminin adı geçenleri Harmandalı Arıtma Tesislerine götürür iki el yıkadıktan sonra durular pamuk ipliğine asardı! Can Baba'nın göbekteki bir yazısını başlığı da "BİLMEK DEĞİŞTİRMEK"ti! Cana Baba, yazısında "bilgi" olmadan hiç bir şeyin değiştirilmeyeceğini savunuyordu! 

Şimdi; Belediyecilik ve Belediye İktisadi Teşekkülü (BİT) yöneticiliğinde gelinen noktayı adım adım yazmaya çalışacağız... 

Ortada yemek ve paso parası konusunda iyileştirilme bekleyen mağdur 4500 İZENERJİ personeli olduğunu öncelikle bilelim... 

Bu konunun çözüme kavuşması için İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis'ine defalarca getirmek isteyen kişi de Ak Partili İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Fikret Mısırlı'dır...

4500 İZENERJİ personeline de 5 Ağustos 2019 tarihinde de yemek ve paso paralarının ödeneceği sözünü veren kişi de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'dir...

Ak Partili Mısırlı'nın en son İZENERJİ Meclis önergesini RET edilmesini isteyenlerde CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nilay Kökkılınç ve CHP'li İBB Başkanvekili Mustafa Özuslu'dur... (Bkz. Aşağıdaki videolar. Tarih 9 Eylül 2019 Meclis Toplantısı)

Girişte; konunun iyi anlaşılması için "su basman" katını sağlam tuttuğumuz içinde okurlamızdan af diliyor ve Mısırlı ile bu konunun nasıl bu hallere kadar düştüğünü enine boyuna konuştuk!

- Bu konu bugün nasıl oldu da İZENERJİ yönetim kurulu üyelerin korkulu rüyası ve zimmet korkusundan dolayı da panik yaşar hale geldiler?

Mısırlı: İzmir Büyükşehir Belediye Şirketi İz Enerji şiketinde 4500 KHK lı Güvenlik İşçisi kardeşlerimizin özlük haklarını iyileştireceğiz diye 2019 Ağustos ayında Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer işçi kardeşlerimize söz verdi. Bu konunun Meclisi getirilmesi gerektiğini, "MECLİS KARARI" ile çözülebileceği savundum ve önerge verdim. Önergem gündeme dahi alınmadı! Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Gurbumuz adına 16 Ağustos 2019 Meclisi'nde yeniden hatırlattım ve sayın Başkan Soyer aynen şunları söyledi: Biz konuyu İz Enerji Yönetim Kurulu tarafından alınacak bir kararla çözeceğiz o nedenle Meclise getirmediğini belirtti.

- Tunç Başkan İZENERJİ iyileştirme konusunu Meclis Kararı alnmadan İZENERJİ yönetim kurulunun  alacağı kararla çözüleceğini söyledi değil mi?

Mısırlı: Evet... Aynen yönetim kurulu kararıyla çözeceklerini ve bu yüzden de önergemi Meclis gündemine almadığını altını çizdi!

 

Bu defa;  9 Eylül 2019 Tarihinde yapılacak Meclis gündemine kadar İİZENERJİ yönetimi karar almazsa KHK Güvenlik görevlisi 4.500 kardeşimiz için Ak Parti Grubumuz adına Meclisimize önergeyi getireceğimi basında duyurdum: Fakat, Disk Güven İş Sendikası beni eleştirdi ve İZENERJİ ve Başkan Tunç Soyer ile ilgili kurtarıcı açıklamalar yaptı! Devamında da işçi kardeşlerimiz için bir karar alınmadığını görünce önergemizi Meclis'e sundum ve CHP Grubu olarak önergemizi gündeme almadılar red ettiler!

- Peki, işçilerin böylesine bir sorununun çözülmesi yönünde mücadeleden vaz mı geçtiniz? Yoksa mücadelenizi nasıl sürdürdünüz? 

Mısırlı: Ekim ayı Meclis toplantısında da bu konuyu yine gündeme getirdim CHP Meclis üyesi Bülent Sözüpek şahsımı işçiler üzerinden siyaset yapıyorum diye eleştirdi. Sözüpek'e Meclis'te verdiğim cevabı video olarak yayımlarsanız sevinirim. 

- Mücadeleye Ağustos ayında başlıyorsunuz ve konunun vahametini ve teknik duruşunu da atıfta bulunarak, bir şekilde yanlış yapılmaması içinde adeta çırpınıyorsunuz! Ve ögergenizin ciddiyeti CHP'liler kavrayamadı mı? Ya da CHP Meclis Grubu, Ak Parti'den gol yememek için mi bu kadar direndi? 

Mısırlı: Burada biz siyaset yapmıyoruz ki... Kaldı ki CHP'ye gol atmak gibi de bir düşüncem hiç olmadı! Yaptıklarımın özeti, doğru olanı göstermekten ve işçi kardeşlerimizin hakkını hukukunu savunmaktan ibarerttir. Ve Konak, Bornova, Karabağlar gibi ilçe belediyelerinin bu işi nasıl çözdüklerini de kendi belediyelerinden örnekler vererek anlattım! Gelinen noktanın tek bir karşılığı var: KENDİ KAZDIKLARI KUYUYA DÜŞTÜLER!

- Kasım ayı Meclis'inde neler oldu?    

Mısırlı: Kasım ayı Meclis toplantısında İZENERJİ Yönetimine zorla imzalattıkları karar ve Aralık ayında uygulamaya konulan kararı ben 1 Ocak 2019 Tarihinden itibaren başlasın diye ısrar ederken 18 Temm .2019 tarihinden itibaren Hanifi Pehlivanoğlu anlaşıp gıda alışveriş kartı olarak dağıttılar. Temmuz 15 Gün Ve Ağustos/ Eylül ve Ekim ayları için 212,5 + 3 x 425 TL ödendi. Devamında, Kasım ve Aralık aylarına ait ödemeleri için İZENERJİ Yönetimi yaptıkları sözleşmeyi uygulamamak istediklerini Meclis Kararı olarak gündemimize alıp oylamamız istediler. Aralık ayında Meclis gündemine geldi ve Komisyonlara gönderildi. Komisyonlar "şirket yönetiminin bu konuda sözleşme yaptığını ve alacağı kararda zaten İZENERJİ Yönetimi Kurulunu bağladığını, yetkisindedir şeklinde görüş bildirildi."

- Gelinen bu noktadan konuya bakıldığında... Neredeyiz?

Mısırlı: İZENERJİ şu ana kadar işçilere 212,5 + 3 x 425 TL x 4.500 = 6.693,750 TL ödedi. Ödeme yapmadığı 425 x 2 ( Kasım + Aralık ) x 4.500 = 3.875,000 TL Güvenlik İşçi kardeşimiz alacağı için İz Enerji yönetim kurulu Sayıştay denetiminden çekindikleri zimmet çıkacağını düşündüklerinden olacak; CHP Grup Başkan vekili ve Sözcüsünü Meclis oylaması yapısın diye ikna etmeye çalışıyor! Aksi durumda İZENERJİ Güvenlik Görevlisi işçi kardeşlerimizden yaptığı ödemleri geri istemeye hazırlandıkları konuşuluyor. Konu Başkan Tunç Soyer tarafından kendi grubunu ikna edemiyor diye endişelendiği belirtilmektedir!

- Son olarak!

Ak Partili İzmir Büyükşehir Mecklis Üyesi Fikret Mısırlı olarak; İZENERJİ'de Güvenlik Görevlisi 4500 İşçi kardeşlerimizin Kasım-Aralık 2019 ve Ocak 2020 gıda yardım özlük hakları ödenmediğini yapmış olduğunuz yayınlarınızdan takip ettim. Sizlere de konuyu açığa çıkardığınız için teşekkür ederim...

İzmir Büyükşehir Belediye şirketi olan İZENERJİ güvenlik görevlisi 4500 İşçi kardeşlerimizin özlük haklarını almaları için 3 ay İzmir Büyükşehir Meclisi'nde kardeşlerimizin özlük hakları için mücadele ettim ve Meclisi'mize Eylül 2019'da verdiğim önerge CHP ve İYİ PARTİ Gruplarının red oyu kullanması nedeniyle gündeme dahi alınmadı – şahsımı politika yapmakla suçlamalarına rağmen;

Kardeşlerimizin özlük hakları için ısrarlı çabalarım netice verdi ve sonunda İZENERJİ yönetimi bu kardeşlerimizin mağduriyetini gidermek için sözleşme yaptı.

Ancak söz konusu bu sözleşme ortada iken son üç aydır İZENERJİ'nin ödeme yapmaması, verdiği sözü tutmaması, İzmir Büyükşehir Belediyesine yakışmıyor! Maddi imkânsızlıklardan olduğuna inanmak istemiyorum ama, her türlü yurt dışı gezisine, eğlenceye ve reklama kaynak bulunurken işçi kardeşlerimizin mağdur etmeleri inanılır gibi değil!

Ak Partili Mısırlı'nın söylediklerini özetlediğinizde; ortaya bir bilgisizlik çıkıyor! Mısırlı, kendini paralarken birilerinin "son dakika" Meclis kararının çıkarılmasını (Eylül ayında) RED etmelerine ne diyeceksiniz? Tamam ortada "erkekliğe tereyağ sürdürmemek" durumu olsa anlaşılacak ama; iş nerelere varıyor! Konu Mısırlı'nın işyerinde sendika var mı? sorusu kadar dayandırılıyor! Ne kadar ayıp değil mi? Şimdi bir Ak partili Meclis Üyesi Mustafa Özuslu'ya; "İzmir Sanat'taki büfenizde sandoviç ustalarını sigortalı mı sigortasız mı çalıştırdınız?" diye bir soru sormaya kalkışsa hoş mu olur? Meclis'in usul ve adabına uayar mı?

Mısırlı'nın açıklamalarından şu da çıkıyor: CHP Grubu çözülmesi gereken konu Ak Parti Grubu tarafından gelirse, antenler fora muhalefet durumuna geçiyorlar! Oysa, Mısırlı yemeği hazırlamış, kaçık çalın diye bir de buyurun diyor! 
Eh... Ne diyelim... Bilemiyoruz CHP'nin bu hallerine...

İZENERJİ Yönetim Kurulu Üyleri arasında bir isim dikkatimiz çekti! Haluk Karabulut? Malumunuz; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Karabulut" soydalarını "Kılıçdaroğlu" ile değiştirmişti... Celal Kılıçdaroğlu'na sorduk kim bu Haluk Karabulut diye!
Celak Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz yıl vefat eden amcası Mehmet Karabulut'un öğretmen emeklisi oğlu olduğunu söyledi! 

Yorum yok!  

Bakalım Haluk Karabulut'tan bir açıklama gelecek mi?
Soyadı benzerliği olabilir mi?

e Posta: [email protected]   BUYURUN BUNLARDA MECLİS SÜRECİ VİDEOLARI: