Aday patlaması Kılıçdaroğlu'nu korkuttu

Aday patlaması Kılıçdaroğlu'nu korkuttu
27 Ekim 2018 - 08:31

Cumhuriyet Bayramı için İzmir’e gelecek olan CHP lideri, programını son anda iptal etti. ’nun Büyükşehir ve ilçe belediye başkanlıkları için adeta birbirleriyle yarışan partililerle birlikte görüntü vermemek için ziyaretten vazgeçtiği iddia edildi

İzmir'de CHP'nin düzenleyeceği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine katılması beklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun programı, son anda iptal edildi.
İptalle ilgili çeşitli senaryolar üretilirken, gerçeği Yeni Asır ortaya çıkardı. Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleri dahil, ilçe belediye başkanları ve eski CHP İl Başkanı Kemal Karataş'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişinin istediği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için başkan aday adaylarıyla yüz yüze gelmemek ve aynı fotoğraf karesinde yer almamak için törene gelmeyi iptal ettiği ileri sürüldü.

ANKARA'YA GİTMİŞTİ

İzmir gezisinin iptal olması sebebiyle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun da Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile görüşmek için Ankara'ya gittiği iddia edildi.
CHP liderinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri nedeniyle İzmir'de partisi tarafından düzenlenecek etkinliklere katılacağı açıklanmıştı. Ancak programda son anda değişiklik yapıldı. Kılıçdaroğlu'nun ajandasından apar topar, İzmir programı çıkarıldı. Kılıçdaroğlu'nun ziyareti son anda iptal etmesi sebebiyle ortaya çeşitli senaryo ve yorumlar atıldı. Ancak gerçeği yine Yeni Asır buldu.

FİTNE SOKMAMAK İÇİN

24 Haziran seçimleri sonrası Genel Başkanlık krizi nedeniyle yıpranan parti içinde aday adayları arasına fitne sokmamak ve çeşitli dedikodulara mahal vermemek için Kılıçdaroğlu'nun apar topar bu projesini rafa kaldırıp, kontenjan adayı olarak Milletvekili olduğu İzmir'e gelmeyi iptal ettiği ileri sürüldü. CHP liderinin daha önce Muharrem İnce'ye Cumhuriyet Meydanın'da bir partilinin tepki göstermesi sebebiyle kendisine de benzer şekilde tepki gösterilebileceğini düşündüğü de ortaya atılan iddialar arasında.

İZMİRLİLER İTHAL BAŞKAN İSTEMİYOR

Öte yandan CHP'de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için İzmirli olmayan ithal isimlerin aday olarak istenmediği ortaya çıktı. 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçim öncesi CHP'nin iddialı olduğu kentlerde aday isimler üzerinde arayışa başlanırken, kulisler de hareketlendi.
CHP aday olarak 'kentle ilgili hayali, başarı hikayesi olan, örgütün üzerinde uzlaştığı, yerel ve bölgesel dengelere uygun, bölgenin sosyolojik dokusunu temsil edecek' isimleri belirlemek için Kılıçdaroğlu ve iki Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve Oğuz Kağan Salıcı ile üçlü toplantılara devam ederken, yapılan anketlerden çıkan bazı sonuçlara Yeni Asır ulaştı. Kılıçdaroğlu'nun önemle üzerinde durduğu İzmir'de yapılan bir ankette ise şok eden bir bilgi ortaya çıktı. İzmir'de vatandaşların anketörlere "İzmir asla çantada keklik görülmesin. Bizim karşımıza kontenjan başkan adayları ile çıkılmasın" dedikleri öğrenildi.

ADAYLIK İÇİN ÇOK DOLAŞTI ESENYURT'TA KARAR KILDI

Yeni Asır'ın daha önce gündeme getirdiği 4 ilden 26 belediye başkanlığına aday adayı olduğunu açıklayan Fatma Genç, sonunda kararını verdi. Siyasete CHP'de başlayan ve Türk siyasi tarihinde bir ilke imza atarak, "Siyasette amacım yapılmayanı yapmaktır" deyip önümüzdeki yerel seçimlerde 4 ilde 26 belediye başkanlığına aday adaylığını açıklayan Fatma Genç, Esenyurt Belediye Başkanlığına aday adayı oldu.

GÜRSEL EROL'A KINAMA CEZASI

Millet vekili seçimlerinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısında bulunan ve kesin ihraç istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na (YDK) sevk edilen Elazığ Milletvekili Gürsel Erol'a kınama cezası verildi.
24 Haziran'dan sonra Kılıçdaroğlu'na istifa çağrısı yapan ve Genel Merkez önünde oturma eylemi başlatacağını açıklayan Erol, PM kararı ile YDK'ya sevk edilmişti.

SAVUNMA YAPMIŞTI

Erol, daha önceki YDK toplantısında savunma yapmış, ancak hakkında karar verilmemişti.
Erol'a, CHP Tüzüğü'nün ilgili maddesi uyarınca "Parti görevlilerine küçültücü sözler söylemek, parti çalışmalarını zorlaştırıcı eylem ve davranışlarda bulunmak" gerekçesi ile oy çokluğu ile kınama cezası verildi. Tüzüğe göre kınama cezası alanlar, bir yıl süre ile parti organlarına seçilemiyor.

FATİH ŞENDİL-Yeni Asır