Adalet Yürüyüşü'nde 7'nci gün

6 günde toplam 97 kilometre yol katedildi

Adalet Yürüyüşü'nde 7'nci gün
21 Haziran 2017 - 08:28

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanması sonrası başlatılan "adalet yürüyüşü" yedinci gününde. Parti yetkilileri, yürüyüşe günde en az 2 bin kişinin katıldığı bilgisini verdi. 

Yürüyüşün 7'nci günü,  (21 Haziran 2017) saat 08.30'da Ankara-Bolu il sınırındaki Yayla Mokamp Tesisleri'nden başlayacak.

Geride bırakılan altı gün boyunca çok sayıda siyasetçi, sanatçı ve vatandaş "adalet yürüyüşü"ne destek verdi. 25 gün sürmesi planlanan 432 kilometrelik yürüyüşte, toplam 97 kilometre yol katedildi.

Korteje dün, Eski CHP Genel Başkanı ve gazeteci Altan Öymen ile DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu da katıldı.

Sabah saatlerinde FOX TV canlı yayınında İlker Karagöz'ün sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
Doğa çok güzel, hava çok güzel, gayet güzel geçiyor. Biz bir yürüyüş başlattık. Bu ülkede adalet yok. Adalet yürüyüşü. Bu ülkede adaletin olmadığını mahalledeki bakkal da biliyor. Kimin siyasi gücü varsa bunların hiçbiri malum olmuyor. Elini kolunu sallayarak geziyor. 3 günlük asker eline silah bile almamış hala hapiste. Bu mudur adalet? Eğer bu adaletse benimle onların arasındaki adalet anlayışı farklı. 3 günlük çocuk anne sütüne muhtaç değil mi? Aldınız hapse attınız ilaçlarını vermediniz. Öldü. Bu mudur adalet. Linç etmek suç değil midir? Bunun soruşturulması gerekmiyor mu? Nerede adalet?
 
Dünyanın en pahalı mazotunu çiftçiye satarsın bu mudur adalet? Yürümeyip ne yapacağım? Anayasal hakkımı kullanıyorum ben. Lütfediyorum diyor size ne zaman beri benim doğuştan gelen haklarım bir başka kişinin ağzında lütfa dönüşecek. Cesaretin varsa oturalım konuşalım niye bana ikide bir her türlü suçlamayı yapıyorsun? Sözde cumhurbaşkanısın tarafsızsın. Kendisinin adalete müdahale etttiğini söyledim. Adalete müdahale ediyor.
 
15 Temmuz hain darbe girişimi soruşturmasını yapan savcı neden görevden alındı?
 
HSYK kararıyla görevden alındı, niçin?
 
Herkese elinden geleni yapacak bu soruşturmayı yapan savcı görevden alınacak. Gelsin konuşalım. Darbenin araştırılması gerekiyor.

Kavurmacı konusu

Bizim hukukumuzda ast olan tutuksuz yargılamaktır. Tekrar tutuklaması adalet değildir. Adalet herkes için gerekli bir kavramdır. Kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle Atiila Taş Murat Aksoy için olduğu gibi savcı tutuksuz yargılanmasını istiyor. Hakim tutuklu yargılıyor. Anayasa’dan bahsediyorlar. Gayet net madde var. O maddenin düzenleniş gerekçesi elinde güç bulunduran kişilere yöneliktir. Kim yargıyı engelliyor.