200 milyon dolarlık yıkım başladı

200 milyon dolarlık yıkım başladı
25 Ağustos 2019 - 13:46

Muğla Bodrum’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imara aykırı bularak yapımını durdurduğu Gündoğan Küçükbük’teki 200 milyon dolarlık tesislerde yıkım çalışmaları başladı. Dozerlerin girdiği proje 330 villa ve bir otel inşaatını kapsıyor.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde Besa Gruba ait 'The Bo Viera' projesi 154 bin metrekarelik arazide 330 villa ve bir otel inşaatından oluşuyor. 200 milyon dolarlık bir yatırımla başlatılan projede kıyı doldurularak denizden yer kazanılmış ve bu durum bölge halkı tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Gündoğan'daki şantiye sahasında dün sabah yıkım çalışmaları başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçen hafta Bodrum'da kıyı ve koylarda incelemede bulunarak, imar kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle 611 konut ve 4 otel inşaatını durdurmuştu. Bakan Kurum'un talimatının ardından Bodrum Belediyesi ekipleri sabah saatlerinde kepçe ve dozerlerle Gündoğan Küçükbük'teki milyon dolarlık otel inşaatına girdi.

ÜÇ GÜN SÜRECEK
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü yetkilileri, Bodrum Belediyesi yıkım ekipleri ve jandarma, Küçükbük mahallesi Çetilli Burnu'nda bulunan 330 villa ve 1 oteli kapsayan 'The bo viera' projesindeki kaçak yapıları yıkmaya başladı. Bodrum Belediyesi'nin iş makineleriyle yapılan yıkım çalışmalarının en az 3 gün sürmesi bekleniyor. Rezidans ve villa kısmının büyük bir bölümü tamamlanan projenin yıkım çalışması iş makinelerinin ulaşamadığı yerlere iskele kurularak gerçekleştiriliyor.

8 KEZ MÜHÜRLENDİ
'The bo viera' projesi, denize sıfır, 154 bin metrekarelik arazide inşa ediliyordu. Bodrum Belediyesi'nin 8 kez mühürlediği projenin yapımı Şubat 2016'da başladı. 200 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen projeye tepki gösteren bölge sakinleri de onaylanan imar plan değişikliklerinin iptali için dava açtı. Muğla 2. İdare Mahkemesi, 18 Temmuz 2018'de aldığı kararla, plan değişikliğinde kamu yararı olmadığını belirterek yürütmeyi durdurdu. Proje sahibi firma itiraz etti ve istinaf mahkemesine başvurdu. Üst mahkeme Haziran 2019'da Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin kararını iptal etti. Ancak Bakanlığın imar kanununa aykırı bulduğu projede yıkım çalışmaları için harekete geçildi.

İMARA AYKIRI BULUNANLAR
Yalıkavak'ta 425 konut 1 otel, Gündoğan'da 90 odalı otel ve 330 konut, Göltürkbükü'nde 166 konut ve 1 otel, Gümbet'te 131 konut ve Yalıçiftlik'te 400 kaçak yapı tespit edilerek işlem başlatılmıştı.

TUBA AYHAN