1750 işçiyi mesajla kovdu

1750 işçiyi mesajla kovdu
09 Temmuz 2019 - 09:52

Adana'nın CHP'li büyükşehir belediye başkanı Zeydan Karalar'ın seçim sonrası ilk işi CHP'li olmayan işçilerin işten çıkarılması için çalışma başlatmak oldu. Karalar'ın bin 750 işçinin çıkarılması talimatının ardından yüzlerce işçi 28 Haziran'da kendilerine haber dahi verilmeden işten atıldı. İşlerine son verilen personel bu durumu cep telefonlarına gönderilen bir SMS ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın iletişim hattından öğrendi.
Bankamatik memuru denilerek işten çıkarılan Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) personelinin hepsinin zor şartlar altında dişini tırnağına takıp çalıştıkları gerçeği ise oluşturulmaya çalışılan algı operasyonunu yıktı. CHP'li Karalar'ın işten çıkardığı belediye personeli yaşadıklarını anlattı.

TÜM BİRİMİN İŞİNE SON

Aladağ'da ASKİ dezenfeksiyon biriminde 2017 Aralık ayından bu yana çalışan Ertuğrul Bilmez, "Bizi siyasi nedenlerden dolayı işten çıkardılar. Bankamatikçi, ATM memuru diyerek işimize son verdiler. Beni toplu işten çıkarma maddesi olan 15'inci maddeye istinaden çıkarmışlar. Bağlı olduğum birimdeki herkes çıkarılmış. Muhatabımız yok" diye konuştu. Arif Erdoğan da "ATM memuru" suçlamasıyla işine son verilen personelden biri. 2015 Mart'tan bu yana ASKİ çevre koruma biriminde çalıştığını belirten Erdoğan, "Beni görevimi kötüye kullandığım gerekçesiyle çıkarmışlar. Ucu açık bir madde. Tazminat hakkım, kıdemim, geri dönüşüm yok" diye konuştu.

'BANKAMATİK MEMURU DEĞİLİZ'

2014 yılında Temmuz ayının başında ASKİ'de kanalizasyon biriminde işe başlayan işçilerden Ziya Eren, Zeydan Karalar'ın bankamatik memuru diyerek işine son verdiği işçiler arasında. İşten çıkarıldığını cep telefonuna SGK'dan gelen mesajla öğrendiğini vurgulayan Eren, "Ben lağım temizledim, kanal açtım, kanalizasyonda kazma-kürek çalıştım. Adana'nın pisliğini temizledim. Biz bankamatik memuru değiliz" dedi.


Yeni Asır