TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


YEREL SEÇİMLERDE İTTİFAK ANLAYIŞI

17 Aralık 2018 - 10:22

31 MART 2018 yerel seçimlerini Genel seçimlerde olduğu gibi ittifak anlayışları ile yaşayacağız. Cumhur ittifakını AKP ile MHP oluşturmaktadır. Millet ittifakını ise son anda CHP ile İYİ PARTİ oluşturmuş oldu.

Diğer partiler ise kendileri bağımsız olarak yerel seçim süreçlerini yaşayacaklardır. Buraya kadarını anladık. Tek başına başarıyı elde edemeyeceğini anlayan partiler zorunluluk gereği ittifakları oluşturmaya başladılar.

Bu son dönemin politik operasyonları olan ittifaklar tabanda ne kadar karşıt buluyor? İttifaklar genel seçimde bir nebze anlaşılır olabilir! Yerel seçimlerde bu ittifaklar tartışılır. Nitekim de tabanda tartışılıyor. Tavanda oluşan ittifaklar yerel seçim ölçeğinde tabanda ne kadar tutacak önümüzdeki yerel seçimlerde göreceğiz.

Yerel seçimlerde adaylarda parti kadar önem kazanabiliyor. Bırakın küçük ölçekli seçim alanlarını büyük kentlerde bile adayın varlığı önem kazanıyor. Hal böyle olunca, tavanın yerel seçim ittifaklarını tabanda nasıl algılandığını hep beraber yaşayıp göreceğiz.

Birkaç örnek vermek isterim. Örnek bir; CHP parti olarak sana iki dönem belediye başkanlığı onurunu yaşatacak, sen kalkıp AKP’ye geçeceksin! AKP’den Konak belediye başkanlığına aday olacaksın sonrada kendi adını Büyük şehir adayı vesaire olarak dolaştıracaksın! Pardon, siz bu İzmirlileri, CHP'ye yürekten gönül vermişleri aymaz mı sanıyorsunuz? İnsanda biraz utanma olur! Aynaya bakın biraz, lütfen diyorum.

Sonra kalkmış devrimci bir davadan yargılanıp aklanmış zamanın gençleri, şimdinin orta yaş gençlerinin “Manisa Davası” Konak Belediye başkanı Sema Pekdaş’ın zimmet vs. gibi yargılandığı davada destek adına arkasında durmanızın etik olmayan davranış şeklinizin açıklamasını da merak etmekteyiz!

Sema Pekdaş’a danışmanlığınız sizin de bir dönem aynı tezğahtan geçtiğiniz “Geliri ile mütenasıp olmayan mal edinme kanun maddesinden yargılanıp, zaman aşımından davanın düşmesi, ortak aklınız olabilir mi?” bilgi ve birikiminizi Sema Başkanın davalarına katılarak ve de ayakta durarak her bireyin görmesini sağlamanızın ezikliğini ben sizin şahsınıza bırakıyorum...

Örnek iki; Gelelim diğer Konak Belediye başkan aday adaylarından birine; Kendisini politik arenada günlük yaşam gayesine teslim etmiş kişiliği ile çıkan bir şahsiyet. İzmir’de devrimci yaşam ilişkilerinin “en azından bir dönem” yoğun olarak yaşanan bir bölgesinin “Gültepe” ağır yükünü şahsi çıkarı uğruna harmanlayan şahsiyet! Yaptım oldu algısıyla “bir dönem ekonomik gücünü kullanarak” yine ekonomik nedenlerle ANAP’ın güçlü olduğu bir dönemde (AKP dönemi gibi) sen kalkacaksın sırf ticari ekonomik nedenlerle, insanları kışkırtıp, öğütleyip ayartacaksın, Alsancak kapalı spor salonuna üç bin kişiyi toplayıp ANAP’a toplu kayıt yapacaksın! Ekonomik erk uğruna siyasi partileri politik hayallerinde kalkan edip kullanacaksın! Bu İzmir’in aydınlık, çağdaş beyinleri de bunu yutacak! Bence sevgili düşün özürlü arkadaş! Aynaya bakmanı tavsiye ederim. Kimseyi kandırdığını sanma! Bence sen kendi küçük hayal dünyanda sadece kendini kandırıyorsun!

Yine pardon demekten kendimi alamıyorum. Siz İzmir’in devrimci, demokrat, yurtsever, CHP gelenek ve görenek duruşunu ve hatta ahdı-vefa kültürünü hiç yaşamamış, görmemişsiniz! Bırakın politikayı, siyaseti onurluca yapanlar yapsın. Onurlu yaşam çizgisini yaşamın her alanında hissedip topluma yansıtmaya çalışanların önünü kesmeyin! Yurttaşların saf ve temiz duygularını bireysel egolarınıza alet etmeyin!

Bir hafta sonu yazısını siyasal ve içsel yazmak istedim. Sadece basit iki örnek verdim. Bu örnekleri isimleri ile zenginleştirebilirim. Hatta bu bahsi geçen zatların serüvenlerini film tadında anlatabilirim.