TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


YEREL SEÇİME DOĞRU CHP İZMİR'DE NELER OLUYOR?

08 Ocak 2019 - 16:13

31 Mart 2019 yerel seçim adayları başta AKP olmak kaydı ile açıklandığını görmekteyiz. Özellikle İzmir’de tüm partiler Büyük Şehir ve İlçe adaylarını açıkladılar. Şimdi Meclis üyeliklerinin çalışmalarına girdiler. Bugün yarın meclis listelerini de açıklayacaklarının duyumlarını alıyoruz.

CHP İzmir’de neler oluyor. Bu ölü toprağının altında neler yatıyor? Başta partililer olmak kaydı ile tüm İzmir yaşayanları da merak etmektedir.

Aday adayları tüm güçleri ile adaylık yarışını göğüslemek için varını yoğunu katarak çalışıyorlar. Dolayısı ile bir yıpranma sürecini de yaşıyorlar. Çevrelerinde, ailelerinde bu bekleyiş sabırsızlığa ve hatta psikolojik tedirginliğe dönüşme evresine girdiğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hal böyle olunca çeşitli senaryolar başta sosyal medya olmak üzere ortalıklarda bolca üretilir hale geldi! Bu çelişkili durum başta partililer olmak üzere İzmir yaşayanları üzerinde rahatsızlık boyutuna varmaktadır.

İzmir’in demokrat, aydın, çağdaş yaşayanları herhalde İzmir’i torbada keklik görmenin verdiği rahatlıktan kaynaklanan bir rehaveti CHP genel yönetimi yaşıyor diye düşünüyorlar. İzmir’in bu onurlu ve değerli yapısını CHP genel yönetimi sanırım bol keseden harcıyorlar. Beyler bu sürenin uzaması insanların sabrını tükettiğinin altını çizmek isterim.

AKP başta olmak kaydı ile projelerini ve adaylarını tanıtıp sahaya sürmüş bulunuyorlar. Erken kalkan yol alır deyişini sizlere hatırlatmak isterim. İzmir’de Osman Kibar ve Burhan Özfatura’nın merkez sağ oylarla üst üste seçim aldıklarını hatırlatmadan geçemeyeceğim.

Gelelim ortalarda dolaşan aday adaylarına ve senaryolara;

  1. Seferisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir aday adayları arasında yer almaktadır. Adı geçen ciddi adaylardan olduğu söylenmektedir. İyi Parti babası eski askeri savcı olan Nurettin Soyer’in Fettullah Gülen’i yargılayıp ilk mahkumiyeti verdiği yönündedir. Birde MHP ve Ülkücü yapıya yargılanma süreçlerinde ciddi cezalar almalarını sağlamış! Bundan dolayı İyi Parti Tunç Soyer ismine karşı olduğu şehir efsanesi boyutuna gelmiştir. 

  2. Narlıdere Belediye Başkanı Abdul Batur’un DYP kökenli yani sağ bir yapıdan geldiği söylemleri sokaklarda dolaşmaktadır.

  3. İzmir Milletvekili Murat Bakan adı sıkça konuşulan isimler arasında olmasına rağmen Avukatlığı süresince AVM'lerin ve yüksek yapıların hukuksal savunuculuğunu yaptığı; dolayısı ile AVM'lerin başkanı görüntüsünü sergilediği söylemleri ortalıkta bolca konuşulmaktadır! Birde yeni Milletvekili olmuş meclis sandalyesini neden eksiltme yoluna gidiyor. Madem gönlünde Büyükşehir vardı Milletvekili olmasaydı türünde söylemler almış başını gidiyor.

  4. En ciddi sokak söylemleri arasında bu tür söylemleri çoğaltabiliriz. Ama en ciddisi ise mevcut Başkan Aziz Kocaoğlu’nun bu kargaşa ortamında tekrar suların durulması adına ve AKP'nin baskını da göz önüne alınması ile İzmir’de bir trafik kazası olmaması nedeniyle tekrar aday gösterileceği yönünde olduğunu söyleyebilirim.

  5. En önemli şehir efsanelerinin başında biri ise mantığa da oturuyor. Gecikmenin başlıca sebeplerinden İyi Parti'nin sekiz İlçeyi istemesiymiş! Buraların pazarlığı çetin bir şekilde devam ediyormuş! Buranın aday adayları ve ileri gelenleri biz İyi Parti'ye asla oy vermeyiz diyorlarmış! Ve hatta daha ileriye giderek Vatan Partisi'nden aday oluruz diyorlarmış! Size de ilginç ve mantıklı gelmiyor mu? Devam ediyoruz sokak söylemlerine... İzmir de kazanılacak büyükşehir ölçeğinde ve İlçelerde meclis üyelikleri istiyormuş İyi Parti! Ne diyebiliriz siz böyle yattıkça adayları açıklamayı geriye bıraktıkça dedi kodu kazanı kaynar. Benden uyarması!

İlçelere değinmiyorum bile, her İlçede onun üzerinde aday adayı var güçleriyle çalışmaktadırlar. Her biri kendisinin aday olacağı inancına öyle kaptırmış ki sonuçta atanmayınca kendisinin, sevenlerinin ve ailesinin hüsranını siz empati yaparak bir düşünün...