TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


TÜRKİYE SUNİ GÜNDEMİ

18 Şubat 2020 - 21:18
 
Türkiye gündemi nedir? Bu sorunun cevabını sanırım güzel ülkemin insanları veremez! Gündemi yakalamak son günlerde imkansız hale gelmiş durumdadır. Her bir gün geçmeden yeni bir gündem karşımıza çıkıyor! Biz yurttaşlar olarak şaştık kaldık bu işe!
Gündemleri şöyle film şeridi gibi biraz anımsamaya çalışalım. Suriye, Fırat kalanı, İstanbul kanalı, Deprem, İdlip, Rusya, Irak, Mısır, ABD, Libya, derken hop ısıtıp ısıtıp ortaya attığımız % 28 İş Bankası Atatürk hisseleri! Ülkem insanları için miras hukuku ve vasiyet kutsal değerler arasında olmasına rağmen Atatürk’ün vasiyeti delinmeye çalışılıyor.

Tüm bu gündemleri yurttaşımız merak ve şaşkınlıkla izliyor. Yurttaşın gerçek gündemi çok farklı olmasına rağmen gören duyan maalesef yok diyebilirim. Geçim sıkıntısı, ödenemeyen elektrik, su, doğal gaz, bakkal, ev kirası, kredi kart cenderesi, mazot ve benzin pahalılığı, işsizlik, gençlik bunalımları, eğitim sorunları, emeklilikte yaşa taklanlar “EYT” yurttaşın trafikte bile en basit olaylarda cinayet noktasına gelmeleri, intiharlar, tecavüzler, kadın cinayetleri, bir babanın “ Hatay İlinde”  “çocuklarıma bakamıyorum”  diyerek onur ve utanç intiharı! Aç mezarı yok diyenlerin acaba bu olaydan vicdanları sızlıyor mudur? Hastanelerde hastalarını tedavi etmenin savaşımı içerisinde olan doktorlara uygulanan şiddetin açılımı! Evet! Ülkemin gerçek gündemleri aslında bunlardır!

Şimdi soruyorum? Hangi siyasi partiler bu konulara derinlemesine değiniyorlar? Salı günleri siyasi partilerin haftalık grup toplantılarını televizyonlardan izliyoruz! Gerçekten tüm siyasi partiler ülkemin şakası gibiler! Ülkenin gerçek sorunları nedir? Bunlar kendi yarattıkları suni gündemlerle resmen yurttaşla dalga geçiyorlar!
Siyasi partilerin Salı grup toplantıları avanak Avni tiplemesinin şakaları olarak toplumda algılanır hale geldi diyebilirim. Yoksa gülmeyi de toplum olarak unutacağız. Asık yüzlü, suratsız insan topluluğu haline geleceğiz. İyi ki şu Salı grup toplantıları varda gülmeyi, şakalaşmayı unutmuyoruz.
CHP kongreleri İl ölçeğinde tamamlandığını gördük! Gördük de demokrasiden uzak, tabanın eğilimlerini yansıtmayan traji-komik kongreler sürecini yaşattılar üyelerine, ülkem insanlarına!
Mesela, İzmir kongresinde üç aday ismi açıklandı! Kadın adaya yeter adaylık başvurusu imzası toplatılamadı! İkinci adayın yeter imzası olmasına rağmen her ne hikmetse imzalar hangi duygusal nedenlerle geri çektirildi! En komiği ise tek adaya indirilen 550 imza toplanarak aday gösterilen kişi ise 258 oy alabildi. Sanırım size de komik gelmiş, bolca kahkahalarınızla gülmüşsünüzdür! Bakın gülme eylemini CHP ne kadar önemsiyor. Örgütüne bol bol gülme eylemi yaşatıyor! Çünkü, gülmek bir eylemdir felsefesi vardır biliyorsunuz!

Bir hikaye ile yazımı sonlandırmak istiyorum. “ Bir ülkenin kralı varmış! Şatafatlı yaşamı hazinenin dibine tuz ekmiş. Kralda hazine odası boşaldıkça halkına vergi salıyormuş! Şatafatlı yaşama devam ediyormuş! Bir vergi, iki vergi derken kral vezirini çağırıp sormuş! Halkın durumu nedir? Ne yapıyorlar demiş? Vezir inanın kralım ben bu işe şaştım kaldım demiş. Önceleri her vergi salışımızda biraz homurdanıyorlardı ama vergilerini de veriyorlardı demiş. Şimdi ise bol bol kahkaha atıyorlar. Gülüp duruyorlar demiş. Kral o zaman haaa demiş bu vergiler tehlikeli olmaya başlamış kafayı tırlatıyorlar aman ha durun bir daha vergi çıkarmayalım demiş. Kıssadan hissedir.” Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az “ derler.
Kalın sağlıcakla sevgili okurlarım. Bol gülüşlü yarınlar dilerim.