TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


TUNÇ SOYER FARKINDALIĞI

09 Mart 2020 - 19:05

Yazımın başlığına konu İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’dir. Belediye Başkanı seçim bölgesinin şehreminidir. O kentin en güvenilir insanıdır. Belediye Başkanı seçmeninin doğumundan ölümüne kadar ki yaşam evresinde hep hissedilmek, dokunulmak ve yaşamında hissetmek ister. Bu da seçmenin en insani beklentisidir.

08 mart 2020 tarihinde Dünya Emekçi Kadınlar gününde down sendromu olan yakınım Eren Sayın kalp krizi sonucu 33 yaşında rahmetli oldu. Annesi halamın kızı olan Selma Erdenk tarifi imkansız evlat acısını yüreğinin derinliklerinde tarifi imkansız bir şekilde yaşadı ve yaşamaya devam edecek. Evlat acısını kimsenin yaşamasını istemem.

Eren’in ışıklara yürümesi  bir kaosu da ortaya çıkardı! Mezarlık seçimi! Tüm sülale ve kardeşlerim seferber olmuşlar. Eren’in yakınlarından birçoğu Zeytin alanı mezarlığına defnedilmişler! Doğal olarak annesi de Eren’in oraya gömülmesini istiyor! Çaresiz bir serçe kuşu misali yüreği ile acısıyla çırpınıyor. Sesini, yüreğinin çılgın atışını, haykırışını kimselere duyuramıyor!

Mezarlıklar Müdürlüğündeki yetkililer klasik mevzuattan ve prosedürlerden bahsediyorlar! Duyan yok, anlayan yok! Ortada bir evlat acısı, istenildiği, akrabalarının olduğu bir mezarlık tercihi var! Gerisi teferruat!
Kardeşlerim beni aradı. Konuyu ilettiler. Mezarlıklar Dairesi Başkanını GSM hattından aradım. Dönüş yok. Mesaj attım, konunun hassasiyetini anlatan mesajımı gönderdim. Yanıt yok. Büyük Şehir Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mustafa Özuslu’yu özel GSM hattından aradım. Devamlı meşgul! Geriye dönüşte yapılmadı!
Kentimizin şehremini, cep telefonuna bir nefes kadar yakın, daha ikinci telefonun çalışında açan ve cevap veren, dinleyen, anlayan, çözüm noktasında eyleme anında geçen Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer! Abartmıyorum. Sıfır saniyede dinledi, çözüm noktasında iki dakika sonra dönüldü. Tabi ki çözüm odaklı! O acılı annenin sevincini yazılarımda anlatma imkanı yok. Henüz o duyguları anlatacak kelimeler üretilememiştir.

Down Sendromlu çocuklarımız normal insancıklardan bir kromozom fazlasıyla doğarlar. Dünyaya saflığın, temizliğin timsali birer armağan olarak gelirler. O çocuklarımız saflık timsalidir. Kötülük, şeytani duruş ve eylemler bu çocuklarımıza yapışamazlar.

Eren Sayın da böyle bir çocuğumuzdu! Müzik yapıyordu. Uluslararası etkinliklere katılmıştı. Cumhurbaşkanlığı takdirlerine maruz kalmıştı. Derneği, müzik grubu tüm down sendumlu çocuklarımız camide Eren’i hiç yalnız bırakmadılar. O saf temiz duygularıyla uğurladılar arkadaşlarını! Zeytin alanı mezarlığına kadar götürdüler. Tunç Soyer’i takdirle andılar. Sihirli dokunuşu için!

Sevgili Tunç Soyer Başkanımız aşkla, sevgiyle, saygıyla seçim sloganını yaşamının her alnında gösteriyor. Önce insan olmanın erdemini kentlisine yaşatıyor. Örnek oluyor. Meşale oluyor. Dün gönüllerde tarifi imkansız bir derinliğe imzasını attı farkında olmadan. Tunç Soyer’den kendisinin bile farkında olmadığı insan dokunuşlarını görüyor ve yaşıyoruz. Teşekkürler sevgili insan yürekli ve yüreği sevgi dolu başkanımız.
Saygı ve sevgilerimle bugün yüreklere dokunmak ve bir yaşanmışı paylaşmak istedim. Anlayana davul zurna az, sivrisinek saz. Hadi eyvallah. Düşünen beyinlere, hisseden yüreklere selam olsun.