TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


TELEFONUN UCUNDA TUNÇ SOYER

26 Temmuz 2019 - 16:50

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer İzmir insanına bir telefon kadar yakın. Evet, gerçekten bu kadar yakın. Tunç başkanı telefon ile aradığınızda telefonu bizzat kendisi açıyor. Sizi dinliyor. Anlamaya çalışıyor. Çözüm odaklı yönlendirmeler yapıyor. Ya da kendisi ile görüşmeniz gerekiyorsa randevunuzu bizzat organize ediyor.

İzmir’in özlemini duyduğu Belediye Başkanı profili bu işte! Dün akşam kendisini aradım. Afyon’a CHP Genel Merkezinin düzenlediği Yerel Yönetimler çalıştayına gidiyordu. Telefonunu bizzat açarak sohbetimiz yaptık. Gayet doğal ve içtendi.

Tunç Bakanın 100 günlük çalışmalarının sunumunu dinledim. Gayet olumlu ve cesur projelerin alt çalışmalarını başlatmış durumda. Belediye Kadro çalışmaları da sakin ama emin bir şekilde Tunç Soyer Başkanın dikkatli, Liyakatı mümkün olduğunca öne çıkaran bir anlayışla hayata geçirmeye çalışıyor.

Burada eksikler, bazı yanlışlar da olabilir. Bunlarda önümüzdeki süreçlerde deneme, sınama yoluyla daha iyi hale geleceğinden eminim. İş yapılan yerde hatalarda olacaktır. Hiç hata yapmayan hiç iş yapmayandır. Tunç Soyer Başkanın şahsında ve yüreğinde insan sevgisi hep önde oluyor. İnsan sevgisiyle yapılan tüm çalışmaların özünde kent kazanacaktır. Bu kent sadece insanların değildir. Tüm canlıların ve kentsel yapının da korunup kollanması anlamına gelmektedir bu çalışmaların toplamı.

Saygının, sevginin, öngörünün, empatinin öne çıktığı İzmir’in mistik rüzgarlarını meltem esintisi dokunuşuyla hissetmekteyiz. Sağ olun sevgili Başkanımız Tunç Soyer. Bu duyguları bizlere İzmirlilere yaşatmaya çalıştığınız için!

Yeni kadrolaşma çalışmaları içerisinde çok olumlu atamaları gördüğümüz gibi “İZ-SU” bazı olumsuz atamaları da yaşamaktayız. Bunları da iç dengeler, politik yapılanmalar açısından görmek gerekir. Ama hepsinden önemlisi Demokrat, aydın, yurtsever, CHP gelenek ve göreneğine, ahdı-vefa anlayışı ile yaklaşabilen liyakat sahibi bireylerin öne çıkarılması olmalıdır. Bu yazdıklarımız, olmaz ise olmazlarımızdır.

Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak kaydı ile tüm İlçe Belediye Başkanlarımızı eleştirilerimiz yönlendirici, çözüm odaklı ve yapıcı olmalıdır diye düşünenlerdenim. Vurun abalıya mantığı başta İzmir’imize ihanettir. İzmir ölçeğinde Belediye Başkanlarımızı yön verici eleştirilerimizle halkımızın öneri ve taleplerinin aracısı olacağız.

Başarılı yerel yönetim anlayışı genel iktidarın yolunu açacaktır. Belediye Başkanlarımız bu dönemde yaptıkları tüm çalışmaları bu yönüyle değerlendirmelidir. Keyfiliyete, adam sendeciliğe, ben yaptım oldu anlayışına bu dönemde tahamülümüz yoktur. Olmamalıdır. AKP iktidarı çöküşe geçmiştir. Sadece halka dönük çalışmalarımızla, demokratik anlayışla, geniş katılımcılıkla, çalışanlarımızın güler yüzlü halka yaklaşımıyla genel iktidar yolu çok daha rahat açılacaktır.

Başta Tunç Soyer olmak kaydı ile tüm İlçe Belediye Başkanlarımızdan temennimiz! Halka ve yurttaşına dönük sevgi dolu yaklaşımları ile içlerinden biri olmasıdır. Onların yanında, düğünlerinde, cenazelerinde, kıvançta ve tasada yanlarında olunmasıdır. Halkın içinde haltan biri olun. Bu kadarı yeter. İzmirli bunu istiyor ve bekliyor. Kalın sağlıcakla sevgili okurlarım.