TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


SEMA PEKDAŞ'A BİR DARBE DE AKP'DEN

25 Ekim 2018 - 05:49

Hafta sonu İzmir Baro seçimlerini ilgiyle izledik. Konuşmaları, tartışmaları bir hayli şaşırtıcı bulduk. Bir o kadar da seçim sonuçları şaşkınlık yarattı!

Karşı taraf anlaşamayınca, kendi içlerindeki bölünmeleri seçim kaybetmelerine sebep oldu.

Sema Pekdaş (Barones) seçimlere damgasını vurdu! Baro Başkanı iken yaptığı yolsuzluk ev usulsüzlükler Yeni Asır gazetesinde de manşet konusu oldu.

Baro seçimlerini ve tartışmalarını tarihin akışındaki yerine bırakırken, hop yeni bir duyum almış durumdayız!

Konak Belediye Başkanı sayın Sema Pekdaş, her şeyi halının altına süpürerek zamanı iyi kullanmaktadır. İnsan hafızasını biraz küçümsediği kanısındayım. Yazılar ve tarih affetmez! Bu sefer taş AKP saflarından geldi diyebiliriz...

Bir dostum Pazar günü beni aradı ve bir konuya dikkatimi çekti! Şimdi o konuyu siz sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Kütahya ilinin Şaphana İlçesi Belediye Başkanı sayın Rasim Dahşan, CHP'den seçilerek Başkanlık koltuğuna oturuyor... Geçen hafta da törenle AKP’ye katılıyor... AKP rozetini şan ve şerefle yakasına takıyor. Bunda ne var diyebilirsiniz! Politikada bunlar artık olağan hale gelmiş gibi görünebilir. Siyasi kimlik ve kişilik olmadığı sürece bu tip haberler sizleri şaşırtmıyor olabilir. Günlük menfaat ve çıkarı her şeyin üzerinde gören kişilik yapısına sahip insanlar için bunlar olağan olabilir...

Ama, şimdi sıkı durun!

Baronesimiz Sema Pekdaş hanımefendi, bu İlçeyi kardeş İlçe ilan etmiş olup meclis kararı ile bu Belediyeye iki sefer yüklü bağış yaptığı söylenmektedir. Sanırım meclis kararlarında bu bilgileri görebiliriz. Bu yardım bedellerinin de oldukça yüksek olduğu söylenmektedir. Sevgili Konak Belediyesi Meclis üyelerine sesleniyorum. Bu bilgiler doğru mudur?
Doğru ise bu yardımları hangi siyasi mantıkla yaptığınızı Konak yurttaşları merak etmektedir!

Sema Başkanın eşinin memleketine kadın sığınma evi yapımı içinde yüklü bağış yaptığını biliyoruz. Konak yaşayanları şunu da merak etmektedir... Konak İlçesinde kadın sığınma evi yokken buraya yapılması gereken kadın sığınma evinin eşinin memleketine yaptırılması hususunda gönderilen paranın ne kadar etik olduğunu merak edilmektedir. Bu arada eşinizin iş makinası parkuru kurduğu da çokça konuşulanlar arasındadır. Daha düne kadar ekonomik sıkıntılar içerisinde olduğu bilinen eşinizin bu yükselişinin altındaki sihirli değneğin sırrı nedir?

İş makinası sayısı üç olduğu söylenmektedir. Hayırlısı diyelim... Allah daha çok iş makinası versin sevgili eşinize!

Gelelim konunun özüne; Konak Belediye Başkanı ve meclis üyeleri AKP'ye geçen bir Belediye ye en azından böyle bir anlayışın sinyallerini hiç mi hissetmediler? Bu tür çalışmaların alt araştırması neye göre yapılmaktadır? Sizlerin kılavuzları kimlerdir? Sizler de Recep Tayip Erdoğan gibi hep kandırılanlardan mısınız?

Yerel seçimlere beş ay kala bu tür hatalar önünüze çıkacaktır. O koltuklarda böyle hatalar zinciri üzerine oturulamaz! Yaptığınız hataların sadece keyfiyet üzerine kurulan Belediye Başkanlığı anlayışınızın ürünü olduğunun da altını çizmek isterim.

İşkence gören Manisa davası çocuklarının açtığı 18 zimmet davası da tüm kamuoyu tarafından bilinmekte ve herkesin gözleri önünde devam etmektedir. Sonucunu da ilgiyle takip etmekteyiz.

Yerel seçimlere beş kala yoğun bir Belediye Başkan aday adayı furyası yaşanılıyor. Aynı şekilde meclis üyeleri aday adaylık başvurularını izlemekteyiz. Bunları da önümüzdeki günlerdeki yazılarımızda genişçe işleyeceğiz. Önemli olan CHP'de parti terbiyesi içerisinde şekillenmiş kişilerin öne çıkarılmasıdır. Ahdı-vefayı, CHP parti terbiyesi ve kültürünü özümsemiş bireylerin tercih edilmesiyle daha güçlü yerel yönetimlerin ortaya çıkmasına sebep olacağı düşüncesini taşıyanlardanım.