TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


ÖZEL MAVİ DENİZ TIP SAĞLIK MERKEZİ

17 Ekim 2019 - 10:20 - Güncelleme: 17 Ekim 2019 - 10:38Özel Mavi Deniz Tıp Sağlık Merkesi ile yollarım tesadüfen kesişti! Buca'nın Şirinyer mevkiinde daha doğrusu İzmir Nato karargahının 100 metre yakınında şirin bir polikilinik şekilnde çalışan bir sağlık kurumudur. Sanırım acili ve yatışı "müşadenin" dışında yoktur.

Dizimde bir sağlık sorunu oluştu! Emekli olduğum için ssk Bozyaka hastanesine gittim. Ortopodi birimine her hasta gibi sıramı bekleyerek muayenemi oldum. Sol dizimde sıvı kaybı olduğu tespitinde bulundular. Bu amaçla dizimden şırınga ile sıvı çekerek tahlilleri yaptılar. Bunun yaşlılığa baglı bir rahatsızlık olduğu yönünde söylemle beni tatlı bir şekilde uğurladılar.

Buraya kadar olan bölüm klasik bir ssk hastane seronomisi diyebiliriz. Bende sol ayağıma biraz daha dikkat ederek yaşamıma devam ettim. Sol dizimde ağrılar zaman zaman yükselerek devam etsede ağrılarımla yaşamaya alışmaya başlamıştım.

Tesadüfen bir arkdaşımla bu ağrılardan, sol dizimden kaynaklanan hafif aksamalarımdan söz açıldı. Bunun üzerine ana okulun yanında bulunan Mavi Deniz Tıp Merkezi'nde bir çocuğun da velisinin bu kurumda Tıbbı Sekreter olarak Necla Aydın arkadaşımızın çalıştığını söyleyerek telefon ile aradı.

Arkadaşımın yanından ayrıldım ve muayene fişini alarak Uz. Dr. Gökmen Deniz Ortopodi ve Travmatoloji uzmanı ile tanışarak kendisinin sihirli birikim ve ellerine kendimizi teslim ettik. Çok güzel bir muayenenin sonucunda MR, Rongen derken tanı... Meniskus 3. derecede yırtık ve ardından PRP yada halk deyimi ile kandan üretilen kök hücre nakli önerilerini olumlu değerlendirerek oparasyon tarihlerini belirledik. Bu süre içerisinde ssk hastanesinin yanlış bilgilendimesi ile geçen zamanın sağlık yönümden beni riskli bir sürece sürüklediğini doktorumun mantıklı ve bilimsel açıklamalarının sonucunda tedavinin hızla yapılası kararını verdik.

Bu arada kendisini tıp adamı kimliğini, bilgi ve birikimlerini doktor ve baş hekim dostlarımla değerlendirdim ve hepsi olumlu cümleler kurdular DR. Gökmen bey ile ilgili... Kendisinin dalında gayet yetkin çok iyi olduğu bilgilerini benimle paylaşttılar...

Bir parogram cetveli içerisinde Anestezi Uzmanı Dr. Yusuf Erkan Bey'in ellerine teslim olduk. Amaliyata gayet olumlu hoş sohbet başladı... İnsan piskolojisine uygun önce insani şırıngayı yaptılaar! Sonra tıbbi şırıngaya yani anestezi oparosyonuna geçtiler. Gayet huzurlu, başarılı sakin bir sol diz ameliyatı yaşamış oldum...

Aynı hafta sonu cuma günü prp'yi yaparak fizik tedavi sürecine geldik. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman Dr. Nuri Haluk Aksoy beyimizde fizik tedavi sürecini başlatarak sağlıklı yaşam ve kros koşu süreci ile beni hazırlamaya başladılar.

Gelelim bu konuyu birazda uzatarak hikayelendirme amacımıza;
Özel Mavi Deniz Tıp Merkezi hergün bir çogumuzun da önünden geçtiği farkında bile olmadığımız bir sağlık kuruluşu. Ben bile her sabah önünden geçerdim. Böyle bir sağlık sorununu yaşadığımda farkına vardığım bir sağlık kurumunun sadece tıbbi anlamda hastalarına yaklaşmadıklarını gördüm.

Önce insan odaklı, tebeden bakılmayan, içeriye giren her bir hastaya misafir gözüyle yaklaşımıyla sıcak bir ev havasını vermesidir. Fiat politikasına gelince; halk tipi ekonomik yaklaşımlarını hemen görüyorsunuz.

Tıp Merkezinin müdiresi ve halkla ilişkiler uzmanı Sevda Eser hanım tüm şirin ve güzelliğini insan ilişkileriyle şekillendirmiş. Ekonomik açıdan hastalarını dinleyerek önce para değil, hasta memnüniyetiyle yaklaşımıdır. Ödemede kolaylıkların ötesinde her türlü insani öneri ve görüşlere açık olması hastaları öncelikle ve pikolojik olarak rahatlatıp öz güven kazanmalarına vesile oluyor.

Fizik tedavi seanslarım sırasında diğer hastalarla aramızda bir perde var. Hastaların evlerinden hastane aracı ile alınıp tedavi sonrası tekrar evlerine götürülmelerin memnuniyetlerini gözlemleyebiliyorsunuz. Diğer bu tip hizmeti veren hastanelerle arada büyük fiat farklarının olduğunu ve Mavi Deniz Tıp Merkezi'nden memnuniyetlerini duyuyorum. Bu duyumlar her kabinden ayrı ayrı geldiğinde bu izlenimlerimin ne kadar doğru olduğunu gördüm.

Demek ki sağlık kurumları içerisinde gerçekten hastaya bir bankamatik (Müşteri) gözüyle bakılmadığı, böyle sağlık hizmetlerini hak ettikleri şekilde verebilen yerlerde varmış dedirtiyor insanlara!

Teşekkür ederim Mavi Deniz Tıp Sağlık Merkezi çalışanşarına.... En alttan en üst çalışanında hep aynı sıcak, dost, arkadaş, bir eve misafir gibi geldiğin hissini yaşatan sağlık emekçilerine ve yöneticilerine teşekkürler...

Ben şahsen böyle bir sağlık birimini tanıdığıma İzmir adına sevindim.
Demek ki güzel yaşanılası İzmirimizde böylesi sıcacık sağlık tıp merkezlerimiz de varmış.... Oldukça geniş bir branşman birimi de bulunmaktadır. SGK, BAĞ-KUR, DEVLET MEMURU, EMEKLİ SANDIĞI, "ÇALIŞANLARI VE YAKINLARI" ile tüm branşlarda anlaşması olan bu güzel kurum mini bir hastane komseptinde diyebilirim.

Hastalanmayın, ama eğer hastalanmış iseniz bu kurumu tanımanızı ve kapısından içeriye girmenizi tavsiye ederim.

Sağlıklı günler dileğiyle sevgili okurlarım.