TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


MİNAREYİ ÇALAN KILIFINI DA HAZIRLARMIŞ

28 Mayıs 2019 - 18:04

İstanbul seçimlerinin sadece Büyükşehir Başkanlık bölümünün YSK “Yüksek Seçim Kurulu” tarafından iptali minareyi çalan kılıfını da hazırlarmış atasözünü aklımıza getirdi.

Seçimlerde görev alacak sandık sorumlularını Kaymakamlıkların hazırlayıp seçim kurulu başkanlarına “ Yargıçlara” verdiği listelerden oluştuğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu listeleri oluşturan Kaymakamlıklar doğrudan İç İşleri Bakanlığına bağlı olduğunun da altını çizelim.

Seçim kurulu Başkanları ve yardımcılarının da yargıçlardan oluştuğunu belirtelim. Bu yargıçlarında Adalet Bakanlığına bağlı olduklarının da altını çizelim.

Seçimlerin iptalinin ve yeniden 23 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olmasının temel nedeni sandık kurulu başkan ve yardımcılarının devlet memuru olmaması olarak açıklandı özet olarak.

Bunları belirleyen İç İşleri Bakanlığına bağlı birimler, atayanlarsa Adalet Bakanlığına bağlı birimler. Yani kısacası devlet kendi içinde uyumsuzluğu yapmış durumda. Sorumlularda devletin içinde! Seçmenin suçu, günahı nedir kimse anlamıyor. Anlayamıyor!

Bunlar baştan minareyi çalmayı kafaya koymuşlar. Kılıfını da hazırlamışlar. İnsan tam da burada rahmetli Aziz Nesin’i burada anmadan geçemiyor. “Ülkemin insanlarının % 60 ı aptal “demişti. Yine aynı Aziz Nesin özeleştiri yapmış “ Ben hata yaptım. Toplumun % 60 abdal değil, % 90 nı aptal” demişti!

YSK İstanbul seçimlerinin iptali ile ilgili kararın altında sanırım toplumun % 90 nını aptal olarak görmelerinden kaynaklanıyor. AKP sinin üst akılları yenilgiye alışık olmadıkları için ve de İstanbul rantının şahsi çıkarları için 25 yıldır babalarının çiftliği gibi kullandıkları için ağır geldi. Minare ve kılıf senaryosunu hayata geçirdiler.

İnsanın aklıyla bu kadar hayasızca alay etmenin aymazlığını sanrım İstanbullular 23 Haziran 2019 tarihinde başta AKP erkleri olmak üzere YSK ya da verecektir. Demokrasinin temel ayarlarıyla oynamak hiç kimseye yarar sağlamaz. Bir kereyle bir şey olmaz mantığı cıvataların yalama olmasına benzer.

İstanbul da 25 yıllık iktidarın vermiş olduğu öz güvenle hayasızca usulsüzlükler yaparak AKP yandaşlarına rantlar yaratma döneminin bitmesinin vermiş olduğu korku ve paniği görmekteyiz. Seçimlerde yenilgiyi hazmedemiyorlar. Yenilen pehlivan güreşe doymaz misali yeniden seçim diye tutturuyorlar. AKP , MHP ve Cumhur ittifakı 23 Haziran 2019 tarihinde büyük bir farkla yenilgiyi tekrar yaşayacaklar. Bu sefer ne yapacaklar merak ediyoruz.

Türkiye nin içinde bulunduğu ekonomik dar boğazını kimse görmek istemiyor. Yurttaş ekonomik çıkmazdan adeta bunalımı yaşıyor. Yokluk, yoksulluk had safhaya gelmiş durumdadır. Hukuksuzluk adalet saraylarında firar durumundadır. Ülkenin çevresi ateş çemberi haline gelmiştir. Biz ise akrep misali hala kendimizi sokacağız diye uğraşıyoruz.

AKP 17 yıllık iktidarı döneminde ülkeyi kaosa sürüklemiş, ekonomiyi dibe vurdurmuştur. Yargı ve hukuk anlayışı sorgulanır hale gelmiştir. Kısacası tüm ülke olarak 23 Haziran 2019 İstanbul Belediye Başkanlık seçimlerine kilitlenmiş durumdadır.

Demokrasi kazansın! Hukuksuzluk ve adaletsizlik ortadan kalksın! İnsan haklarının ve yurttaşının İstanbul da destan yazacağına inanıyorum. Her şeyin çok daha güzel olacağı inancıyla!

NOT: İzmir Büyükşehir, İzsu ve diğer şirketlerde yalan yanlış isimsiz ihbar bilgilerinin dolaştığı duyumlarımız arasındadır. Bir çoğunun iftira niteliğine dönüşün ihbarların kendi ayaklarına dolanacağını buradan belirtmek isterim. Böyle bilgi kirlilikleri yanlış yapanları da arada kaynatıyor. Akla karayı karıştırmayalım arkadaşlar. Ben buradan uyarı görevimi yapmış olayım! Yalan iftira dolu ihbar yapanlaradır bu uyarım. Doğru bilgileri doğru yerlere açıkça isimlerini de yazarak bilgilendirenlere sözüm yoktur. Onları burada ayırıyorum. Kadrolaşmada daha fazla uzamadan yerli yerinde olmaıdır.