TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


MERHABA 2019

02 Ocak 2019 - 17:08

2019 Yılına girdik. Hoş geldin 2019 yılı! Bu yıl ülkemizde yaşayan yurttaşlarımıza ne getirecek? Yılın ilk anlarında zamların geldiğini görmekteyiz! Asgari ücret net 2020 TL olmuş! Ne güzel değil mi? Harca harca bitmez! Ev kirası, elektrik, su, doğal gaz, vs devam edip gidiyor temel ihtiyaçlar! Dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının beş bin Türk lirasına dayandığı bir ortamda bu parayla çalışan emekçi insanımız yine mucizeler yaratmaya devam edecekler.

Emeklinin mucize yaşam tarzı ise yazılara destan olabilecek türden. Açlık sınırının altında bir emekli maaşı, yarın enflasyon oranına göre yeni 2019 yılı aylıkları belirlenecek bir gün sonrasında! Emekli insanlarımızın sayısı 13 milyona ulaşmış! On üç milyon insanın gözü kulağı yarına kilitlenmiş. Sonrasında açıklanacak zam oranında yatıp kalkıyorlar. 12-13 civarında bir zam beklentisi içerisindeler. Açlık sınırı altında bir aylıkla 2019 yılını yaşayıp geçirecekler.

Milletin efendisi köylüye değinmek istemiyorum. Hayvancılık can çekişiyor. Tarım yerlerde sürünüyor. Girdi maliyetlerine, mazota güç yetmiyor. Ama olsun köylümüz her şeye rağmen huzurlu ve mutlu! En azında oylar böyle gösteriyor! İktidarı destekleyen oy oranının sonucu böyle!

Sanayici, iş insanı gerçekten borç yükü, faiz altında çarkını çevirmeye çalışıyor. Kısacası 2019 yılı hoş gelmiş sefa getirmiş. Televizyonları, yazılı basını izlediğimizde ülkenin güllük gülistanlık olduğu duygusuna kapılıyoruz. Belki de öyledir. Biz yazarçizer takımı iş abartıyor olabiliriz. Ben şahsen bizzat evimin temel insani ihtiyaçlarını karşılamakta ve ödemekte zorlanıyorsam pratik gözlemlerime dayanarak bu satırları oluşturuyorum.

Kısacası 2019 yılı umutların gelişeceği bir yıl görüntüsü çizmiyor ülkemiz semalarında! Bu yine iyi günlerimiz diyenlerdenim. Önümüzde bir yerel seçim takvimi var. Yerel seçimlere kadar bu iyimser tablo devam edeceğe benziyor. Esas 31 Mart 2019 tarihinden sonra yeni zamlarla ülkenin gerçek yaşamsal tablosunu göreceğiz.

İnsanları gözlemleyip izlemeye çalışıyorum. Hayat pahalılığı, zamlar, işsizlik, ülke sınırlarının ateş çemberine dönmesi, şehir haberleri günlük yaşamın bir parçası haline dönmüş ve kanıksamışlar. Televizyonlardaki dizilerin seyri daha önemsenir hale gelmiş.

Kısacası insancıklarımız vurdumduymaz bir hale dönüşmüş! Adam sendeci bir ruh hali yaşam şeklimize egemen olmuş. Ülkenin en önemli aydınları, sanatçıları gözaltına alınıyor “Metin Akpınar-Mücdat Gezen” hiç kimsenin kılı kıpırdamıyor. Sanırım ülkemin espri anlayışı da yok olup silinmiş. Mizah anlayışımız ise yerlerde pas pas olmuş. Galiba gülmeyi de unutmuşuz! Gülmek bir eylemdir. Gülmekten korkar hale gelmişiz. Aman ha adımız eylemciye çıkmasın diye!

Arkadaşlar size 2019 yılı portresi çiziyorum. Karamsar gelebilir bazılarımıza! Ama biri de çıksın be kardeşim Kral çıplak desin! Ben bağırmayı bıraktım haykırıyorum. KRAL ÇIPLAK.

Siz sevgili dost ve can okurlarıma yukarıda yazdığım duygular eşliğinde sağlık, huzur ve onur dolu 2019 yılı temenni ediyorum.