TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


KONAK BELEDİYE BAŞKANI SEMA PEKDAŞ YARGI SÜRECİNDE KRİTİK EŞİĞE GELİP DAYANDI!

20 Kasım 2018 - 16:26

Konak Belediye Başkanı Sayın Sema Pekdaş’ın yargılandığı davalarda kritik bir eşiğe geldiğini görmekteyiz. Bu ay ve önümüzdeki ay (Kasım ve Aralık) toplamda dokuz (9) davadan yargılanacaktır.

Halen devam etmekte olan Manisalı gençlerin işkence tazminatlarını zimmetine geçirmek ve Avukatlık görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla Manisa 1. Ağır ceza mahkemesince beş ( 5 ) ayrı davadan 22 Kasım 2018 tarihinde aynı gün içinde yargılanacaktır. Bu davalardan bazılarının karar aşamasında olduğu da söylemler arasındadır.

Sanık Avukat Başkan Sema Pekdaş’ın 04 Aralık 2018 tarihinde Manisa 1. Ağır ceza mahkemesinde yine dört ( 4 ) zimmet ve Avukatlık görevini kötüye kullanmak suçlamasıyla yargıç karşısında sanık sandalyesinde yerini alacaktır. Kısacası 12 gün içerisinde toplamda dokuz (9) davadan sanık olarak yargıç karşısında olacaktır.

Bence bu krizi kendisi iyi yönetememiştir. Bu davalar bu seyre gelmeyebilirdi! Ne demişler "her yiğidin bir yogurt yiğişi vardır." Demek ki Sema Başkanımızda yogurdu bu şekilde yemeyi tercih etmiş. Ve konu yargı sürecine gelmiş! Aklanmasını temenni ederiz!

Bu davalardan bir yıl bile ceza alması Konak İlçe denklemini alt üst edecektir. Kendisi yine 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Aday Adayıdır. Siz sevgili okurlarıma da bu aday adaylık süreci yargı kıskacındayken ilginç gelmiyor mu?

Ayrıca yine aynı benzer suçlar ve davalardan Cumhuriyet Başsavcılığınca beş (5) ayrı yukarıdakilere benzer davalardan soruşturma geçirdiği de duyumlarımız arasındadır. Bu soruşturmalar kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığınca Sema Pekdaş ifadeye çağrılmasına rağmen Konak Belediye Başkanı sıfatını da taşıyor olmasına rağmen Balçova adresinde tebligatlar kendisine ulaşamıyormuş! Konak Belediye Başkanına da ulaşılamıyorsa bu ülkede kimseye ulaşılmaz artık! Tam bir Aziz Nesin’lik süreç diyebiliriz.

Bu arada iki üç daha adresi olduğu belirtilmektedir. Seferisar, Kemalpaşa yukarı kızılca mahallesi ve Çankaya Mahallesi! Açık adresler bende olmasına rağmen teyit ettiremediğim için burada açık açık yazmıyorum. Zaten bu bizi de ilgilendirmez. Bu araştırmalar Cumhuriyet Savcılığın işidir. Bu adreslerin çokluğundan şunu anlamaktayız. Ulaşılmazı oynayarak zaman kazanmak! Kısacası sanık Belediye Başkanı ve Avukat Sema Pekdaş zaman aşımı üzerine savunma tezini oluşturmaktadır.

Önümüzdeki günlerde yeni bir dava sürecini daha yaşayacağız gibi geliyor. Mağdur Avukatları İşkence tazminatların bazılarında on yılı (10) aşmasından dolayı maliyenin itirazı ile karşı karşıya kalındığı duyumlarını da almaktayız. İşin içine zaman aşımı nedeniyle maliye de girmiş oldu. Hadi hayırlısı diyelim.

Şimdi siz sevgili okurlarıma sormak isterim. Konak Belediye Başkanlığı görevini halen sürdürmekte olan Sema Pekdaş'ın yargı sürecinden aklanmadan tekrar aday adaylığı başvurusu ne kadar etiktir. 1. si CHP yapısı içerisinde bu aday adaylığı ne kadar karşıt bulabilir? Bu yargılanmaların sonucunun riskini parti ve örgüt kaldırabilir mi? Bunu CHP üst yapısı ve İl Başkanlığı sağ duyu ile değerlendireceği kanısındayım.

Önümüzde zor bir yerel seçim süreci yaşanacağı görülmektedir. Butür kamu oyunda en azından yargı önünde aklanarak gelemeyen Aday adayları kim olrsa olsun CHP sini zor duruma sokmaları beklenemez. Beklenmemelidir.

Bu parti bu görevleri yapabilecek öyle yiğitleri kendi bağrından çıkarır ki tüm kitleyi de örgütsel bir ruhla kilitler. Bu tür aday adayların öne çıkarılması gerektiği düşüncesinde olanlardanım. Bu partiye emek vermiş, ahdı-vefayı parti terbiyesiyle şekillendirmiş bireylerin aday olmalarını örgüt tabanı arzu edip istemektedirler.

Kalın sağlıcakla sevgili can okurlarım. Esenlik dolu günler dileği ile.