TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


İZMİR'DE TUNÇ SOYER FARKINDALIĞI

11 Nisan 2019 - 12:49

İzmir Büyükşehir Başkanlığı mazbatasını pazartesi günü alan sevgili Tunç Soyer ilk işi Aziz Kocaoğlu’ndan başkanlığı devralmak oldu. Ardından cumhuriyet meydanına giderek Atatürk büstüne çiçeğini koyarak saygılarını iletti.

Başkanlık koltuğuna oturduğu ilk andan itibaren İzmir’e saygı, sevgi ve aşkla hizmet edeceğini belirterek yurttaşına dokunan bir belediye başkanı olacağını belirtti. Hemen ardından özellikle yurttaşa dönük olarak zabıtaya el attı. Uzman askerlerden oluşan zabıta görevlilerin özellikle esnafla kavgalı görüntülerinden rahatsızlığını dile getirerek KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile AKP iktidarı tarafından işten atılan öğretmenlerden oluşan insanları işe alarak zabıta biriminde görevlendireceğini belirtti. İzmir saygının, sevginin ve aşkın kenti olduğunu yaşayarak göstermenin ilk adımını atıyor. Empati pratikte yaşama İzmir’de geçiyor.

Belediye binasına evinden bisikletle gelmesi Avrupai bir Başkan profili çizmesine neden oldu. Halkın içinde, yurttaşıyla beraber içi içe bir başkan olduğunu gösterdi. Belediye kapıları halka açık olması daha bir mistik hava yarattı. Sadece başkanlık girişi güvenlik görevlileri kraldan kralcı görüntü vermeleri şık değil. Sevgili Başkanımız Tunç Soyer’i yurttaşından, halkından izole etmeye çalışmayınız! Gördüğüm olumsuzluğu da ilk anda belirtmek istedim. Hemen önlem alınması amacıyla!

Dün akşam Sayın Başkanımız Tunç Soyer’i telefonundan saat 21.26 da aradım. Önce görüşme vardı. Kapadım. Ardından iki üç dakika sonra Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer kendisi beni direk aradı. Müthiş bir onur duydum. Başkanımız arayanlara bizzat kendisi yanıt verip geriye dönüş yapıyor. Bu İzmir’e, İzmirliye, yurttaşına saygının bir yansıması ve göstergesidir. İşte Tunç Soyer farkındalığı budur. Kendisini 24. İzmir Tüyap kitap fuarında ki imza günüme davet ettim. Katılmaya çalışacağını söylemesi bile onur veriydi. Söylemde değil, eylemde Tunç Soyer. “Saygı, sevgi ve aşkla İzmir” derken pratikte yansımasını ilk günlerden yaşayarak görüyoruz.

Sevgili değerli Başkanımız Tunç Soyer’den bu anlamda farklı bir belediye başkanlığı ve anlayışını İzmir olarak yaşayacağımıza inancım tamdır. Hoş geldin yüreğimize ve İzmir’imize!

Tunç Soyer farkındalığını, İzmir olarak saygı ve sevgi temelinde hizmetlerinin yurttaşa dokunan bir şekilde halka halka yayılacağını hissediyorum. Durağan dönem bitmiştir. Eylem ve söylemin pratiğe dönüşeceği bir döneme giriyoruz. Bu değişim halka, yurttaş dokunan hizmetler zinciri şeklinde olacağını görüyorum.

Tunç Başkanımız şuan belediye yapılanmasını sanırım gözden geçirmektedir. Halka ve yurttaşa dokunan koltuktan güç almayan, koltuğa güç veren yönetim kadrosunu oluşturacağı kanısını taşımak istiyorum. Şahsiyetindeki insan sevgisi böyle bir kadro yapısını ortaya çıkaracağı inancındayım.

Sevgili Başkanım Sevgili Tunç Soyer, tekrar hoş geldiniz. Onur, saygı, sevgi ve aşk dolu çalışmalarınızda başarılar diliyorum. İzmir Tunç Soyer farkındalığını yaşayarak görecektir.