TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


İSTANBUL'A BAHAR GELDİ

18 Nisan 2019 - 15:27 - Güncelleme: 18 Nisan 2019 - 18:47

İstanbul yerel seçimlerin bitiminden on yedi gün sonra Belediye Başkanına kavuştu. CHP ve İYİ Parti “millet ittifakı” ortak adayı Ekrem İmamoğlu seçimleri zaferle taçlandırdı. İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanlığı mazbatasını alarak, Belediye Başkanlığı devir teslimini gerçekleştirerek demokrasinin gereğini fiilen hayata geçirmiş oldu.

Yirmi beş yıl sonra AKP yönetim ve iktidarında olan İstanbul Belediyesi Başkanlığını devralarak demokratik yönetim anlayışını hayata geçireceğini tüm Türkiye ye ilan etti. Devir teslimden sonra Belediye binası önünde, seçim otobüsünün üzerinden İstanbullulara ilk seslenişi barış, kardeşlik, demokrasi söylemiyle İstanbulluların özlemini haykırdı. İnsan hakları ve demokrasi, on altı milyona eşit hizmet sözü! İşte Ekrem İmamoğlu! İnsan aşığı. Din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin insana ve İstanbul’a yatırım. Öteleştirmek yok. Biz varız. Tüm insanlara eşit hizmet, eşit yatırım.

Yerel seçimlerle ilgili çeşitli yerlerde yasal süreçler devam ediyor. Ben bunlara değinmeyeceğim. AKP iktidarı yirmi beş yıl sonra yerel yönetimlerde yenilgiyi tattı. Yenilmezlik sendromu yerle bir oldu. Bu da AKP üzerinde bir paniğe yol açtı. Seçimlerden sonra belediyeyi devretmemekte on yedi gün direnebildi. On yedi günün sonunda Başkanlığı ve belediyeyi devretmek zorunda kaldı. Ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Bu bir demokrasi şöleni ve bayramıdır.

Ekrem İmamoğlu seçimi 13 781 oyla önde bitirerek kazanmış olmasına rağmen neden on yedi gün belediyeyi devretmemek için AKP direndi? Aldığımız duyumlara göre seçimleri kesin kazanacakları yönünde kendilerini o kadar inandırmışlardır ki adeta hazırlıksız yakalandılar.

Bu on yedi günde yandaş firmaların paralarını ödedikleri yönünde söylemler ortalarda dolaşıyor. Belediye içerisinde usulsüz uygulamaların ya da bazı evrakların düzenlemeleri, yok edilmeleri gibi çarpık işlerini temizlemekle meşgul oldukları yönünde ciddi duyumlar almaktayız.

Kolay değil yirmi beş yıl babalarının çiftliği gibi kullandıkları İstanbul Belediyesi ve bütçesinin hesabını verme dönemine giriliyor. Tüyü bitmemiş yetimin haklarının hesabını verme zamanı gelmiştir.

Yine aldığım duyumlar arasında çok değerli bilgi ve birikim sahibi eski genel sekreterlerden biri İzmir’den İstanbul’a yardıma gidiyormuş! Tüm dosyaları bir ekiple elden geçirecekler ve usulsüz uygulamaları saptayıp belirleyeceklermiş! Atalarımız ne demiş? “Tatlı tatlı yemenin acı acı çıkarması olur”

AKP yönetiminin yerel yönetimlerdeki kayıplarından sonra yandaşlarına yaptıkları kıyak sona ermiştir. Şimdi eğer varsa, yaptıkları usulsüzlükler bir bir ortalığa dökülecektir. Kamuoyu tüm bu olumsuzlukları öğrenecektir. Bu da AKP iktidarının on yedi yıllık saltanatını sarsacaktır. Önünde dört buçuk yıl olmasına rağmen bu süre AKP için ateşten gömleğe dönüşecektir.

Demokrasi ve sandık her şeyi çözecektir. Bugün yerel yönetimlerde çözdüğü gibi! Saltanat ve yenilmezliğiniz bitmiştir. Dönem demokratik hayatın yaşama dönüş sürecinin başlamasıdır. Hoş geldin bahar, ülkemin üzerine yepyeni bir sinerji yarattın. Tüm ülke adeta bir bayram havasına girdi. Bir iç huzur kapladı ülkemin dört bir yanını!

Baharın coşkusuyla, demokrasi coşkusu birleşince mutluluk dalgası tüm insanlarımızı tatlı bir içi huzura sürüklediğini görmekteyiz. Bu coşkunun devamını temenni ederim. Sağlıcakla kalın sevgili demokrasi sevdalıları.