TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


İSTANBUL HAVA LİMANI

01 Kasım 2018 - 14:00

3. Havalimanı'nın Açılışına Sürpriz Konuk: Çin Ulaştırma Bakanı, Daha Küçük Havalimanı'nı Nasıl 3 Katına Mal Etmeyi Başardığımızı Görmek İçin Türkiye'ye Geliyor...
ZAYTUNG | HABER
29 Ekim'de kısmen hizmete girecek olan 3. Havalimanı'nın açılış törenine yine Sudan'dan Moldovya'ya pek çok farklı ülkenin liderleri katılırken, bu kez Çin'den de sürpriz bir konuk var. Çin Ulaştırma Bakanı Li Xiaopeng, İstanbul'daki 3. Havalimanı ile aynı tarihlerde yapımını başlanan ve hem yolcu kapasitesi hem de pist sayısı daha büyük olan Pekin'deki Daxing Havalimanı'nı 12 milyar dolar'a mal ederlerken, Türkiye'nin nasıl olup da 35 milyar dolarlık bir fatura çıkarabildiğini incelemek üzere ülkemize geliyor. 

İstanbul'a hareketinden önce havalimanında bir basın toplantısı düzenleyen Ulaştırma Bakanı Li Xiaopeng, ziyaretin Devlet Başkanı Şi Cinping'in özel isteği ile gerçekleşeceğini ifade etti. ''Kendisi Türkler'in yeni havalimanının maliyetini öğrenince geçen hafta beni ofisine çağırdı. 'Olm bu fark ne? 1 milyar değil 2 milyar değil. Doğru söyle malzemeden mi çaldınız? Kontrplaktan mı yaptınız? Nasıl üçte birine mal oldu lan bizim havalimanı?! Zaten adımız ucuzcuya çıkmış inmiyor, rezil mi edecesiniz lan siz bizi dünyaya?' şeklinde sert bir konuşma yaptı.'' diyen Çin Ulaştırma Bakanı, kesinlikle eksik ya da ucuz malzeme kullanmak gibi bir yola gitmedikleri üzerine yeminler etmesine rağmen Şi Cingpin'i ikna edemediğini söyledi.

''İnşallah altından yapmışlardır''

Bunun üzerine Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirerek daha küçük havalimanının nasıl olup da 35 milyara çıktığını mantıklı bir şekilde izah etmesi için kendisine 1 hafta süre verildiğini belirten Xiaopeng, son olarak şunları kaydetti:

''Türk yetkililerle temasa geçip açılışa katılmak istediğimizi ifade ettik. Hem şaşırdılar hem de çok sevindiler. Nasılsa gelmezsiniz diye biz en baştan çağırmamıştık ama buyrun tabii başımızın üstünde diyerek bizi davet ettiler. Kısmetse yarın sabah heyetimizle birlikte oradayız. Havalimanının her yerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. İnşallah apronu, bekleme salonlarını, klozetleri falan komple altından yapmışlardır. Başka türlü izah edebileceğimizi sanmıyorum çünkü. Ha bunlar 80 milyon nüfusla 90 milyon yolcu kapasiteli havalimanını ne yapacak, ticaret hacmi belli gelen giden turist sayısı belli. Hadi diyelim çok lazım oldu, onu yapacak 35 milyar doları nerden bulmuşlar bunlar ayrı meseleler zaten. Daha geçen ay 3 milyar dolar kredi için bize dil döküyorlardı. Düşündükçe daha da saçma geliyor her şey. Neyse hayırlısı artık...''