TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


CHP KONAK İLÇE KONGRESİNDEN AHMET KARADAĞ GERÇEĞİ

23 Aralık 2019 - 14:46

22 Aralık 2019 tarihinde “Pazar” Selahattin Ak Çiçek Kültür merkezinde CHP Konak İlçe kongresini yaşadık. İki adaylı bir kongreyi heyecan içinde izledik. Kazanan mevcut İlçe Başkanı Çağrı Kruşçu olmasına rağmen ben kaybeden gibi görünen aslında İzmir siyasi oluşumuna kazanım olarak adı geçen Ahmet Karadağ’ı irdelemek istiyorum.

Ahmet Karadağ kongre sürecine 10 gün kala delegele seçimlerinin hemen ardından kendisinin hiç aklında yokken İzmir ve Konak İlçesinin siyasi kanaat önderleri tarafından adeta kendisine söz hakkı verilmeden bu bir devrimci, partililik bilincinin kaçınılmaz görevi söylemiyle ikna edildi. Kongreye aday olarak adını yazdırdı.

Kongre süreci hazırlık evresinde tüm kesimleri etniksel, mezhepsel, bölgesel, ırksal, din, dil ayrımı yapmaksızın tüm partilileri kucaklayıcı bir yaklaşımla çalışmalarına başladı. Bu çalışmalar evresinde tüm partililere eşit, empati ve saygıyla yaklaştı, oylarını istedi. Kendisini devrimci kişiliğiyle kendini delegelere emanet etti.

Onurlu bir kongre sürecini İzmir’e ve Konak İlçe partililerine yaşattı. Kongre aşamasında bazı aklı evveller partide daha önce böyle etkinlikler, görevler yapmadığı gibi sığ ve sağ eleştirilerde bulunuyorlardı. “İzmir Büyükşehir ve Konak meclis üyeliğini, grup başkan vekilliğini görmezden geliyorlardı.” Evet, sığ ve sağ kafalar, şimdi Ahmet Karadağ adı, kimliği, kişiliği beyinlerinize kazındı mı? Sanırım artık kazınmıştır. Ahmet Karadağ’ı tanımışsınızdır. Devrimci, onurlu, dik duruşuyla İzmir siyasi yaşamına adını yazdırmıştır.

Bazı seçimler kaybedilmiş gibi algılansa da aslında kazanılan seçimlerdir. Bunu da süreç içinde yaşayarak göreceklerdir. İşte, Konak İlçe Kongresi ve Ahmet Karadağ böyle bir derin izi ve algıyı oluşturmuştur. Saygının, etik değerlerin, devrimci duruş ve söylemelerin anılarda silinmeyecek yer ettiği bir seçim olmuştur. Teşekkürler Ahmet Karadağ, bize bu duyguları yaşattığın ve anımsattığın için.

CHP köklü geleneğinde olmayan, son dönemlerde Ak Parti iktidar süreciyle ortaya çıkan, kısa yoldan her türlü yolun mubah sayıldığı bir dönemi ne yazık ki yaşıyor olduk. Erklere, yönetimlere emek harcamadan atamalarla gelen, ahdı-vefayı yok sayan, sağlıksız yapı ne yazık ki CHP saflarının bir bölümüne gizli bir mikrop gibi sızmıştır. Bu da oportonizmi ve revizyonizmi oluşturmaktadır. Bunu da bölgecilik, mezhepçilikle taçlandırdığınız zaman siyasi ve idolojik ilkeler rafa kalkmaktadır. İşte o zamanlarda ilginç kongre sonuçlarını yaşamaktayız! Yaşam bir deneyim ve derstir.” Anlayana davul zurna az, sivrisinek saz” misali! Yaşamın kendisi bir okuldur, okuyabile!

CHP İlçe Kongre süreçleri bitmek üzere, önümüzdeki günlerde İl kongresini yaşayacağız. Umarım İl kongre süreci siyasi ve idolojik açıdan tüm İzmir’i kucaklar! Tabandan tavana siyasi yapılanmanın tohumları atılır. İktidar yolunda dik ve onurlu duruşlar sergilenir. Kalın sağlıcakla sevgili okurlarım.