TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


CHP, İZMİR ADAY AÇIKLAMALARINDA SON VİRAJA GELDİ

21 Ocak 2019 - 16:49

Geçmiş yazılarımızda İzmir aday açıklamalarının gecikmesinin endişelerini kaleme almıştık. Yazdığımız gibi aday adayları arasında huzursuzluk mevcut, İBB Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu’nun tekrar aday adayıyım açıklamalarının ardından huzursuzluk zirve yapmış durumdadır.

Resmi başvuruların dışında CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile bire bir yüz yüze yapılan aday adaylık başvurularını da dikkate alırsak 15 civarında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunların en azından beşi Milletvekili olduğunun da altını çizmek isterim.

Gecikmenin doğal sürecini yaşıyoruz. Olacağı buydu! Ben söyledim demek istemiyorum.” En kötü karar kararsızlıktan yeğdir” derler. İşte burada bu atasözü cuk diye oturdu. Genel merkezin bu kararsız tutumu Aziz Kocaoğlu’nu harekete geçirdi ve topa girdi! İzmir’de Büyükşehir ölçeğinde kargaşa daha derinleştiği gibi seçmen üzerinde neresinden bakarsanız bakın kesinlikle olumlu bir gelişme olmadı. Bir tık daha ileriye gideyim. Bırakın CHP ye gönül vermişleri, İzmir seçmeni üzerinde bile kafa karışıklığına gidildi olumsuz anlamda!

Bu süreç zor da olsa toparlanır amma doğru, tüm seçmeni kucaklayacak bir adayla ancak olabilir. İsimler üzerinde durmuyorum. Kendisini CHP nin önünde değil CHP nin gücü ile bayrağı burçlara daha rahat dikeceğini söylem haline getiren ve İzmir’i genel anlamda kucaklayacak biri olmalıdır.

Tüm bunların ötesinde CHP tabanının teveccühüne de kucaklayıp taşıyacak bir adayın ön plana bu saatten sonra çıkması daha da önem kazanmıştır. İzmir kavgayı da kavgacıyı da sevmez! İzmir bir barış kentidir. Barışı yüreğinde, beyninde adam gibi yaşar. İzmir sevgi, saygı, hoş görü ve empati kentidir. İnsanca yaşam hakkını en çok hak eden bir kenttir. Bu duyguları, bu duruşu hayata geçirecek bir adaya susamıştır.

Lütfen bir İzmir aşığı ve yaşayanı olarak bize bu duyguları hissettirecek başta Büyükşehir olmak üzere, İlçe Başkan adaylarımızla buluşturun. Yine bir beş yılımızı heba etmeyin. Ankara’dan nasıl göründüğümüzü bilmiyorum. İzmir’de yaşamadığınız için dar seçim hesapları içerisinde matematiksel hesaplarınıza İzmir’mizi alet etmeyeniz! İzmir’in hoşgörü, sevgi, saygı, empati kenti olduğunu lütfen göz önünde tutunuz! İzmir tüm parti içi hesaplarının ötesinde kendine münhasır bir yapısı olduğunu unutmayınız.

Başta CHP Genel Başkanı olmak kaydı ile MYK üyeleri, parti meclis üyeleri ve Milletvekillerine açık çağrımdır. İzmir’i İzmirlilere bırakınız. İnanın hiçbir sorun yaşanmadan CHP oylarının nasıl tavan yaptığına sizler bile şaşıracaksınız!

Kısacası bugün MYK toplandı. Bu kargaşadan İzmir’in görüşülmediği duyumlarını almaktayız. Muhtemelen bu hafta ya da bu ay sonuna kadar Başta Büyükşehir olmak üzere İlçe Belediye Başkan adayları da açıklanacaktır. Sonra sıra meclis üyeliklerinin aday sıralamasına gelecektir. İzmir’imize hayırlı olsun demek istiyorum.

Tekrar bir İzmir yaşayanı olarak yukarıda yazdığım duygular eşliğinde İzmir’i algılayın. Son pişmanlık fayda etmeyeceğinin de altını çizmek isterim.

Hadi şimdi listelerinizi oluşturun sevgili CHP erkleri!