TURAN ÇATAL

TURAN ÇATAL


CHP İL KONGRESİNE DOGRU

07 Şubat 2020 - 12:45

Kongreye bir gün kala aday sayısı üçe çıktı sanırım. Mevcut İl Başkanı Deniz Yücel, İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz ve üçüncü aday olarak bayan arkadaşımız Ezgi Deniz Urunga şeklinde üç adayla seçime gidileceği görülmektedir. İstanbul’a inat İzmir farkındalığı budur işte! Demokrasi, çarşaf liste, özgür beyinler!
Demokrasinin şölen havasında geçmesinin en önemli göstergelerinden biriside çok sesli kongrelerinin olmasıdır. Her aday kendi görüş ve düşüncelerini özgürce anlatabilmelidir. Toplanan imzaları görmekteyiz. İl delegesinin bağımsız oylarını ipotek altına almanın ne kadar etik olduğunu siz sevgili okurlarımın takdirine bırakıyorum.

Deniz Yücel hukukçu kimliği, Cüneyt Oğuz ekonomist yapısıyla ve Ezgi Deniz Urunga gazeteci kimliği ile delegelerin karşısına yarın çıkacaklar. Özellikle Ezgi Deniz Urunga kadın, devrimci, demokrat yüzüyle, çağdaşlığa dönük yapısıyla dikkat çekiyor. Yarın kendisini kürsüde ateşli, tabana dönük konuşmasıyla ilgiyle izleyeceğiz. Kendisinin devrimci yapısını, çağdaş yüreğini kutluyorum. Kadının elinin, yüreğinden gelen sesleri bir deprem havasında yarın İl kongresinde yaşayacağımızı görmek istiyorum. İzmir’e kadın Başkan ne güzel de yakışır.

Yarın güce karşılık tabanın sesini, yukarıdan atamalara karşın tabandan tavana özgür ruhlu delegenin oy kullanmasını izleyeceğiz. İlçe Başkanlarının şahsi verdikleri imzaların delegeleri ne kadar etkilediğini göreceğiz. Belediye Başkanlarının, Milletvekillerinin kendi güçlerini gösterme adına delegeler üzerindeki pazarlıkların tabanda ne kadar karşılık bulduğunu göreceğiz. Yarın İzmir kadınının duruşunu göreceğiz.
Bu kongrenin sadece bir İl kongresi olmadığını, büyük kurultayın döşeme taşları olduğunu ve tüm pazarlıkların bunun üzerine kurulu olduğunu göreceğiz. Kurultay delegesi ve parti meclis üyeliği üzerine tüm pazarlıkların yapıldığı satranç hamlelerini izleyeceğiz.

İl Başkan adaylarının adaylık yeter imzası konusunda engellemeye dönük yakın markajların olduğunu şimdiden duymaktayız. Bırakalım tüzük gereği yeter imzayı bulsunlar ve o kürsüden düşüncelerini özgürce partililere anlatsınlar. Düşüncelerden korkmayalım. CHP özgür düşünen ve yaşayanların partisidir. İl kongresinde bunu yaşayalım ve yaşatalım. Tam tersi yeter imza konusunda tüm adayları destekleyelim.
CHP İzmir İl kongresi yarın çok sesli, çok renkli, tabanın tavana bir mesajı olarak İzmir demokrasi farkındalığını bir kez daha yaşatacaktır. İzmir tavandan dayatmaları kaldırmaz! İzmir ruhu kurtuluş savaşına damga vurmuş, esarete başkaldırmış, ilk kurşunu atmış bir özgürlükler kentidir.

CHP nin iktidar yürüyüşünde meşalenin yakılacağı kent İzmir dir. Tüm delege arkadaşlara bu duyguları hatırlatmak isterim. Sorumluluğunuz, vebaliniz büyüktür. Küçük hesap ve oyunları bozunuz! Toplanan imzalarla özgür ruhlarınızı boyunduruk altına aldırmayınız. Sandıklardan özgürlükler fışkırsın, bir kez daha İzmir’in başkaldırı ruhunu dosta düşmana yaşatın derim.

Yarın İl kongresinde buluşma dileğiyle esen kalın özgür düşünen İzmir’in yiğit Cumhuriyet Halk Partili düşündaşlarım.