TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


YİYİN TOSUNCUKLAR YİYİN…

05 Eylül 2020 - 11:085362 sayılı kanunla idare edilen esnaf ve sanatkar teşkilatlarının mevzuatını iyi bilen ve bu kuruluşlarda üst düzey görev yapan ve uygulamalardan her zaman rahatsızlık duyan duayen değerli bir dostum, idareciliği iş edinmişlerin esnafın bir yılda yaptığı ciroların üstünde bu kurumlar üzerinden gelir elde ettiklerini, hatta bu kişilerin sürdürdükleri saltanatı ifade eden serzenişine ek olarak,bir ekmek teknesi olmamasının yanı sıra esnafın yıllık cirosu kadar aylık maaş alan bir tosuncuğun fotoğrafını göndermiş, fotoğraftaki kişinin tüy sıklet halini bildiğimden; adeta MAN kamyon kasası gibi halini görünce içimden “hay maşallah tosuna” deyiverdim.

Hazır fotoğraf demişken iki hafta önce kamuoyunda paylaşılan diğer bir fotoğraftan söz etmeden geçemeyeceğim.

Bu fotoğrafta da geçmişte bir tosuncuk tarafından Sanayi Bakanlarına ve özelliklede Sanayi Bakanı Ali Coşkun abimize verilen Osmanlı tuğralı plaketleri hatırlattı…

İki hafta önce de Esnaf Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Necmettin Erkan İzmir Esnaf Birliğini ziyaret ediyor, kendisine esnafın sorunları anlatılıyor ve dinlediği için plaket takdim ediliyor, boy boy fotoğraflarda sosyal medyada paylaşılıyor.

O günler malum tosuncuklar bırakın bakanlara plaketi vermeyi İzmir’den kucak dolusu hediyelerle Ankara’ya gidip sayın başbakanla esnafın sorunlarını masaya yatırdık diye basına fotoğraflar pompalanıyor, dergilerde boy boy resimler yayınlanıyordu. Muhalefet parti temsilcileri gelince de hükümete ver yansın ediyorlardı. Bunlar işte böyle fırıldaklıklarıyla esnaf baronluğuna terfi eden idarecilerdir.

Ha birde, hepi topu iki saatlik bir performans gerektiren toplantıyı iki güne yayarak 11.800 lira huzur hakkı alanların “esnaf kan ağlıyor” serzenişi yapmaları sinirimi hoplatıyor! C

Cumhurbaşkanımızın maaşı 82 bin lira, performansı neredeyse 7/24, ama haftalık 45, aylık 180 saat çalışıyor desek saat ücreti 450 liraya gelir, yani esnaf baronunun on üçte biri saat ücretine… Sinkaflı yorumları okuyucularımın takdirine bırakıyorum. 

Bu esnaf baronlarının birde “Onursal” başkanları var ki, akıllara zarar… Hele bizim İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği onursal başkanı… Şu onura, şu gurura, şu müjdeye bir bakar mısınız: “Mehmet Ali Susam İESOB Başkanlar Kurulu toplantısında, yüzün üzerinde oda başkanının verdiği önerge ile Birliğin Onursal Başkanı seçilmiştir.”

Birliğin https://www.iesob.org.tr/ isimli web sayfasının hem de tam başında yer alıyor bu bilgi, Susam’ın fotoğrafına tıklayın görürsünüz. Ne onuru? Mehmet Ali Susam deyince benim aklıma Sermaye Piyasası Kurulu’nun BESAŞ, İz-Es Gıda ve TÜTSAB içerisinde çevrilen fırıldaklardan dolayı 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 37 ve 155’inci maddelerine göre "zimmet, nitelikli dolandırıcılık, görevi kötüye kullanmak, vergi usul kanununa muhalefet" gibi suçlardan hakkında dava açılan bir kişi geliyor.

Yesinler senin onursallığını…
Ak Parti hükümetinin esnafla ilgili uygulamalarını, birilerinin karnı ağrısa da dün de bu günde takdir ediyorum ve Cumhuriyet tarihinden bu güne kadar KOBİ denilen esnaf ve sanatkâra verilen desteğin kâr etmiyorum, çünkü araştırdım: 70 yılda esnaf ve sanatkâra verilen desteğintam 16 katı 2004 yılından bu güne değin verilmiş durumda. 70 yılda verilen destek 2004’e kadar eski parayla seksen trilyon, birde 2004 den sonraya baksınlar, aksini düşünenler araştırsın göreceklerdir.

Bu istatistik, özlemini duyduğunuz birçok sosyal ülkenin önünde. Yüzde 44 oranla kayıt dışı faaliyette bulunan ve hampadan para kazanana rağmen hükümetimiz her daim kayıtlı esnafının yanında…
Buna rağmen Ak Parti hükümetinin en büyük eksiklerinden biri de esnaf teşkilatlarındaki yolsuzlukların ve kanunsuz uygulamaların üzerine yeterince gitmemesi, idareciliği iş edinmiş asalakların tepesine çökmemesi ve teşkilatlar üzerinde sürdürdükleri saltanata dur dememesidir.

Kanun ve nizama uygun, güzel ahlak ile görev yapanları ve mevzuatın arkasından dolanmadan seçilenleri tenzih ediyorum.
Bu kurumların zorunlu aidat ve evrak işleminden toplanan para neredeyse bir bakanlığın bütçesine eş değerdir, bu paralarla ne işe yapılıyor?
Kimler yiyor?
Ayrıca bu teşkilatlarda kanuna uygun seçilen kaç kişidir?  

Kanunun arkasından dolanarak idarecili iş edinmiş asalak sayısı da en az yüzde 38 dir.