TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


YEVMİYE BEŞ BİN LİRA!

09 Şubat 2019 - 08:43 - Güncelleme: 09 Şubat 2019 - 08:46

Siz hiç beş bin lira yevmiye alan esnaf idarecisi olduğunu biliyor muydunuz? Hem de öyle tam gün çalışmayla değil, sadece 1-2 saat çalışmayla alıyorlar.

Ülkemiz esnaf ve sanatkarının en üst bir kuruluşu var, adı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, kısa adı TESK. Genel başkanı da Bendevi Palandöken, namı diğer Bakkal Amca…

TESK’in 2018 Eylül ayında yaptığı genel kurul faaliyet raporunu ara ara okuyordum, nihayet bitirdim.

Sonuç: ‘Bizim körler sağırlar birbirlerini ağırlar’ misali adeta kapalı devre televizyon istasyonu gibi kendin oyna kendin izle bir faaliyet yapmışlar.

Bunu TESK’in internet sayfasına baktığınızda zaten az çok anlıyorsunuz. Esnaf ve sanatkarlarımız için o kadar çok emek (!) sarf ediyorlar ki, ‘Bakkal Amcanın’ neredeyse her gün bir beyanatına rastlıyorsunuz. Ama bu beyanatlar hükümet nezdinde hiç kaale bile alınmıyor, neden mi?

Çünkü Bakkal Amca esnaf için, esnafın müreffehi için hükümetten bir şey istemiyor, beyanatlarını orta yere atıyor, şöyle ki; bütün beyanatlarının sonu ya ‘-meli’ ya da ‘-malı’ olan gereklilik kipiyle bitiyor. Bu kip, olması ve yapılması gereken şeyleri ifade eder. Yani bir nevi  "Ben lafı ortaya koyarım, beğenen alır giderbeğenmeyen bırakır kaçar"

İyi de icra makamları tınlamıyor ki! Bakkal Amca keşke oğlunu AK Parti’den milletvekili adayı yaptırmasaydı, böylelikle ülkemizi idare edenlerle içli-dışlı olmazlardı…

Asıl konumuzdan biraz saptık. Ama TESK’ in performansını (!) ortaya koyabilmem için böyle bir giriş yapmak zorundaydım.

Faaliyet raporuna bakarak performansını kısaca anlattığım TESK’ in benim için sözde bu icraatlarına yön veren yetkili kurulu ayda iki gün, toplamda 3-4 saat mesai veriyor ve karşılığında her bir üyesi günlük tam beş bin lira huzur hakkı alıyor, el vicdan!

Sayın Cumhurbaşkanımızın, aldığı maaşa göre günlüğü 2.500 liraya geliyor, performansını ve verdiği mesaiyi göz önüne aldığınızda kendisi ‘huzur hakkı’ alanlardan daha ucuza çalışmış olmuyor mu?

1-2 saatlik toplantı için tam beş bin lira… Üstelik iki gün üst üste oluyor ve on bin lira güp cebe…

İyi de ne yapalım mevzuat böyle, her toplantı için huzur hakkı almamızı söylüyor diyebilirler. Siz hele bu işi gönüllü yapmak istiyoruz deyin bakalım o zaman mevzuat iki dakikada nasıl değişiyor...

Toplantılar, huzur hakları; ‘-meli’ , ‘-malı’ istekler havada uçuşurken bu esnada esnaf kan ağlamaya devam ediyor, hıncını da bakanlardan ve AK Parti’den almaya çalışıyor.

Ey cefakâr esnaf! Senin öncelikli derdin, seni savunuyorum ayağıyla sömürenlerdir. Bakanları dilekçe yağmuruna tutun, bizi yönetenleri değil bizleri memnun edin deyin de bu düzen değişsin…

Ülke genelin de “İki Milyon, Esnaf Sanatkarın Üç bin iki Yüz de Oda, Birlik, Federasyon ve Konfederasyon var, bu kurumların da tamı tamına “ Otuz iki bin “ Ballı maaş alan paralı Ordusu mevcut, GENELİ TENZİH ediyorum idareciliği iş edinmiş bazı --A—Takımı alınsada, yaptığı mesaiye göre sayın Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın maaşlarını üçe-beşe katlıyor.

Geneli tenzih ediyor umu büyük yazdım nedeni de, bu teşkilatlarla ilgili yanlışları yazdın mı Esnafın hakkını savunması gereken bazı –A- takımının idareciliği iş edinmiş başkanlar hemen Adliyeye koşuyor hakaret davası açıyorlar, büyük yazayım ki gözden kaçmasın.

Bu güne kadar kaleme aldığım konular afaki şeyler değildir, bilgi ve belgeye dayalıdır, sadece Esnaf Odalarında mı? Esnaf kefalet kredi kooperatiflerinde ki rezillikler de diz boyudur buralarda da 5-10 ‘dan başlar 40-50-60 bin lirayı bulan maaşlar vardır.

Eh ne yapayım Zalimin zumlu varsa Benim de Allah’ım var Devletim var, bu devletin şerefli Hakim ve Savcıları var. Unutması ki bunlar kullandıkları erk sayesinde kral da olsalar bir değil bin dava da açsalar bu saltanata son verilinceye kadar yazacağım, konuşacağım,

Bu ülke de görev itibarıyla Birinci sınıf kamu görevlileri 5-10 bin lira arası maaş alırken, Devletin başı sayın Cumhurbaşkanının maaşı bazı densizlerce tartışılırken kimse kusura bakmasın. Devamı yazılarımı takip edin lütfen, mevzuat el veriyor kanuna göre bir engel yok diyemez, bir esnafın yıllık cirosu belli.