TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


YENİ BİR YILA GİRİYORUZ DİYE SEVİNİYOR VE ÇILGINCA EGLENİYORUZ!

02 Ocak 2018 - 23:50

Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz, İnsan oğlu ne garip değil mi? Ömründen bir yıl, sevdiklerinden de bir çok kişiyi kayıp ettiği halde üzülmesi gerekirken sevinebiliyor, içiyor kendinden geçebiliyor dolu dizgin eğlenebiliyor.

Bu milleti anlamak mümkün değil ama ben ne sevinebiliyor ne de eğlenebiliyorum çünkü ömürden bir yıl, çevremden de çok sevdiklerim bu yılla gitti…Yeni yıla girerken Vatanımız için şehadete kavuşan şehitlerimize rahmet ailelerine sabır bu millet eğlenirken cephede ülkemizi koruyan yiğitlerimize minnet ve şükranlarımı sunuyor, yazıma Peygamberimiz ( S. V. S ) ‘ in bir hadisiyle başlamak istiyorum Mübarek insan Ashaptan birine şöyle nasihatte bulunmuş, “”Beş şey gelmeden beş şeyin değerini iyi bilmelisin. Ölümden önce hayatının, meşguliyetten önce boş zamanının, fakirlikten önce zenginliğin, ihtiyarlıktan önce gençliğin ve hastalıktan önce sağlığın””

Anlayana çok şeyler anlatıyor, Hiç farkında olmadan, gençliği uğurlamış ihtiyarlığın merdivenlerinin basamaklarına adım atmışız. Hepimiz için zaman hızla akıyor, ömür sermayesi tükeniyor. Günleri “dün” eyledikçe, sayılı günlerimiz azalıyor. Yılları eskittikçe hesap gününe biraz daha yaklaşıyoruz. Önümüzdeki pazartesi yani 5 saat sonra yeni bir yıla gireceğiz duvarlarımıza yeni bir takvim daha asacağız. Tıpkı bir sene önceki gibi… Nasılda tükendi 365 gün! Nasıl da göz açıp kapatmak kadar çabuk geçti yüzlerce gün. Binlerce saat.

Evet…

Yeni günler, yeni bir yıl bekliyor bizi, Ömrümüz olursa, onlarında tükendiğini göreceğiz, Bir gün bizde bir takvim yaprağından önce düşeceğiz dünyadan. Bizden önce başkaları için hep böyle oldu, bizim içinde böyle olacak. Başkaları için sıradan olan bir gün, bizim için de göç başlayacak. Ömür defterimiz kapanacak, ebedi ömrümüzün rengi o gün belli olacak, bir varmış bir yokmuş olacak, insanlık adına Ülke adına yaptığın güzel şeyler varsa iyilikle yad edilecek, yoksa unutulacak.

Yeni yıl ister hicri olsun ister miladi; Önemli olan nasıl karşıladığımızdır, önemli olan yeni yılın başlamasına ne anlam yüklediğimizdir, Zaman geçişini haber veren yıl başlangıcı gibi özel zaman dilimleri bir fırsattır önümüzde yeni bir başlangıç yapmak içindir bu fırsat. Hayatımızda beyaz sayfa açmak içindir bu fırsat, bu fırsatı değerlendirene…

Her yılın başlangıcı, aslında bizlere bu mesajları veriyor, Ancak üzülerek ifade edeyim ki başka dinlere başka kültürlere başka dünyalara ait sembolik unsurlar, yılbaşı eğlenceleriyle bir tüketim kültürüne dönüştürülmüştür. Daha endişe verici olan ise geleceğimizin teminatı olan çocuklar üzerinden bir kimlik ve kültür erozyonu gerçekleştirilmesidir.

Ömrümüzden bir sene gittiği halde sanki bir sene kazanmış gibi zamandan intikam alırcasına kendimizi ve değerlerimizi unutarak, kendimizden geçerek, içerek eğlenmek bunu yaparken de sınırsız harcamalar yapmak borçlanmak ne kadar acı değil mi? Aslında bu gece geçirdiğimiz 365 günün bir muhasebesini yapıp geçmiş hataları yeni yılda yapmamaktır…

Büyük şehir meydanları hınca hınç dolu, gençlerimiz dağıtmış kendinde değil, Lüks oteller dolu, gazinolar dolu, yıl başı arifesi zengini fakiri çılgınca alışverişte! Çok merak ediyorum sabah ayılıp uyanınca ne düşündüklerini. Allah bu Devlete zeval vermesin dahili ve harici düşmanları kahretsin Halkımız ve Devletimiz için kazanç olan hayırlı bir yıl olsun, her şey gönlünüzce olsun…