TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


GELİN AÇIKLAYINDA BEN GÖRMEDİM MİLLET YİĞİT (!) GÖRSÜN

11 Şubat 2019 - 20:47 - Güncelleme: 11 Şubat 2019 - 22:42

Birçok yazımda bazılarının ballı börekli ve bazılarının da kaymaklı çörekli maaşlardan ve bazılarının da kurumlar üzerindeki suiistimal veyolsuzluklarından söz etmiştim ya, epey kızanlar vardı, bu kadroya yenileri de eklenmiş! Bunlardan bazıları da kızmakla kalmayacakmış adalet önünde hesap soracakmış!

Hani sizler esnaf sanatkarın babasıydınız, kredi veren dedesiydiniz, esnafın hak ve hukukunu arayan, ülkenin bekası için çalışan birer neferiydiniz. Güya Ahi Evran’ın mirasçısı ve tek temsilcisiydiniz.Vallahi ayıp ediyorsunuz hem bir kere değil iki kere ayıp ediyorsunuz, bakmayın yazarlığıma, bende esnafım ve bende sizler gibi esnaf ve sanatkarı temsil eden kurumlarda 20 yıla yakın başkanlık yaptım.

Bu kurumları idare edenleri tanıdıktan ve bu kurumlarda dönen dolapları gördükten, kamu görevi olarak addettiğim gazetecilerin sustuklarına şahit olduktan sonra yazar oldum ama hala esnafım. Yapmayın büyük haşmetlilerim, kıymayın bana, sizleryılda 50-60 bin lira ciro yapan tencerede pişirip kapağında yiyen ayda iki üç binlira kazandığı zaman şükreden garip esnaf ve sanatkarın hak ve hukukunu arayan babalarısınız, ben de garip bir esnafım.

Biriniz 50-60 bin lira maaş alın (alın anasını satayım), diğeriniz ise esnafın Şirketi BESAŞ’ ın hisse alım satımlarıyla içinin boşaltılmasında rol ortağı olduğu için 3. Asliye ceza mahkemesinde yargılansa da pazarda satmadığı yumurta tüccarlığıyla vergi rekortmenleri arasına girse de (plakaları vermeyeyim ayıp olur), oğlan uşağın üzerine ticari taksiler almış olsa da, kime ne helal olsun!

Garip esnaf, garip esnaf!

İdareciler işini bilecek gariplikten kurtulacak ki esnafın da ufkunu açacaklar, 25 senedir yapmadığı yumurtacılıkla nasıl zengin olunuyorsa temsil ettiği esnafı da bilgilendirir ufkunu açar. Bir diğeri oğlunun şirketine (yüzdesi önemli değil) değil ortak olup 30 senedir (2016 yılını kast ediyorum) asgari ücretin tam 20 katı maaş alıyor. Ha her ikisi de idareciliği iş edinmişler ama esnaf değiller olsun anasını satayım helal olsun.

Yapmayın ne olur! Sizler haşmetli olunca, destekçilerinizde haşmetli oluyorlar, birinizin sağkolu benim de üyesi olduğum, kapısından girmediği halde esnaf ve kamuoyuna üniversite mezunu olduğunu atan tutan Odanın namı değer başkanı, 25 senedir eğitim veren okulda göreve geldikten sonra eğitime son verdi ve milyonluk araç gereçleri rezil bir durumda iken konuyu bildiğin halde, amacına uygun kullanılmayacak bir proje için İzmir Kalkınma Ajansının yönetiminde olman hasebiyle devletin bir milyon liraya yakın parasını verdirdiğin için hem seni hem de tüyü bitmemişin parasını laf olsun çuval dolsun diye harcatan zatı eleştirdim diye adliyelere koşmuş, esnaf olduğumu unutarak da onu bunu bahane yaparak yüzer bin liradan aşağı olmamak üzere tazminat davaları açmış.

Ey haşmetliler, bu sene yeter! Şu 10-15 dava bitsin sizde sıraya girin inanın milyonları ödemem zor olur ben esnafım alın teriyle kazanıyorum sizler gibi 50-60 bin lira maaş almıyorum, kurumun kesesinden yılda 300-500. Bin Tl, hukuk danışmanlık ücretleri ödemiyorum, dikkat edin ha sizlerden de para isterim.

Merak etmişinizdir kimlerden söz ediyorum diye, garip esnaf ve sanatkarların, Temsilcisi olan İzmir Esnaf Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve en büyük kuruluşu olan kısaltılmış adıyla TESK’in Başkanı Bendevi Palan dökenden yine başında “E” olan Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri Başkanı Selahattin Hünü ve en üst kuruluşu olan TESKOMB un ve başında olan Abdülkadir Bey efendiden söz ediyorum.

Arkadaş, asgari ücret iki bin lira, birinci sınıf Devlet memuru da en yüksek on bin lira maaş alırken (2017-2018 ve 219’ u yazmadım) 2016 yılı maaşlarınıza değindim belgelere göre en küçük kooperatif başkanı en düşük 5 olmak üzere -18 bin liraya kadar maaş alması, üst kurullardaki haşmetlilerinse 60-70 bin lira maaş almaları hak mıdır diye sordum, bu kurumlarda idarecilik yapmak için başta esnaf olmak ve aktif konumda bulunmak, yıllık cirosunun da bir sınırı vardır bu maaşlar bile tek başına sınırı aşıyor ve esnaf değil tüccar sınıfına geçiyorsunuz, Ticaret Odası üyesi ve yönetici olmanız gerekiyor.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği başkanı Zekeriya Mutlu BESAŞ üzerinde yapılan tarihin en büyük teknik yolsuzluğu olarak tarihe geçen ekibin içinde olman bir yana 10-15 sene önce görev yaptığın esnaf teşkilat ve kuruluşlarından otuz bin liranın üstünde maaş alıyordun, 2019 yılında kaç para maaş alıyorsun?

Esnaflıkla uzaktan yakından alakası olmayan TESKOMB’ un başkanı Abdülkadir beyefendi 2016’da 70 bin liraya yakın maaş alıyordun, 2019 yılında maaşın ne kadar oldu? Mevzuata aykırı olmasa da hem vekillik maaşı hem de buralardan alınan 70 Bin Tl vicdanı sızlatıyor mu? O vicdanlar taştan beni çıkartıyorsunuz baştan!

Başkan vekilin ve İzmir kefalet kredi kop. Bölge Birliği başkanı Selahattin Hünü TESKOMB’ dan 2016 yılında haşmetli (başkanın yarısını aldığına göre) 30 bin lira ve İzmir’ deki başkanlığından da 29 bin lira olmak üzere tamı tamına 60 bin maaş alıyordun sana da soruyorum 2019 yılında aldığın maaş kaç liradır.

5 le 18 bin liraya kadar maaş alan yöneticin olan kooparatif başkanlarının maaşları kaç para oldu, ya siz söylersin ya da ben yazmaya devam ederim, ayrıca sürdürülen saltanatlara da değinirim, yine adliyeye koşacaksınız ama fazla takmıyorum, Laf aramızda ateş olsanız cürmünüz kadar yer yakarsınız…