TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


ESNAFIN EKMEĞİNE GÖZ DİKENLER

21 Mart 2018 - 00:25 - Güncelleme: 21 Mart 2018 - 00:37

Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşlarının kuruluş amaçları, yetki, görev ve sorumlulukları 5362 sayılı kanunda açıkça belirtilmiştir.

Bu kuruluşların temel amacı; Esnaf ve sanatkârlar ile bunların yanlarında çalışanların meslekî ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmelerini ve meslekî eğitimlerini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak, meslek disiplini ve ahlâkını korumaktır.

Kanun böyle der de gel gelelim pratikte bu yapılır mı? Hayır, asla yapılmaz!

Üyesi olan esnaf ve sanatkarları koruyup kollamakla görevli sözde yöneticileri daha önceki yazılarımda “Esnaf Baronları” ve “Yöneticiliği İş Edinmişler” şeklinde tanımlamak suretiyle birçok kere zikretmişimdir. Bu şahsiyetlerin bir bölümü esnaftan topladıkları paralar ile onların ekmeğine göz diken tesisler kurarlar. Bir diğer bir bölümü de yine esnaftan topladığı paralarla kurdukları şirketlerin içini boşaltıp, kendi heybelerine doldururlar.

Terziler Odası terzi dükkânı açıp pantolon dikmez!

Şoförler Odası taksi dolmuş çalıştırmaz!

Kuyumcular Odası altın alıp-satmaz!

Kasaplar Odası kasap dükkânı açıp et satmaz!

Oto Tamircileri Odası tamirhane açmaz!

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Yani şunu demek istiyorum, bir esnaf kuruluşu esnaflık yapmaz. Tamircilik yapmaz. Oysa bir Federasyon var, adı: Türkiye Madeni Eşya Sanatkarları Federasyonu… Bu Federasyon asıl görevini bırakmış, egzoz ölçümü yapan, üstelik kendi üyesi olan oto sanatkarının ekmeğine gözünü dikmiş!

Kalkmışlar Bornova’daki sanayide araçların egzoz gazı emisyon ölçümünü yapıyorlar. Yahu arkadaş bu sizin işiniz mi? Hangi mevzuat size bu şekilde para kazanmanızı emrediyor? Anlayamadığım, bu işi 6.Sanayi Sitesinde yaparken neden Bornova Sanayisine taşındınız?

Yoksa 6. Sanayi Sitesinde egzoz ölçümü yapan tanıdık esnafların ekmeğini mi bölmek istemediniz?

Sizi gidi kurnazlar sizi…6.Sanayidekiler bizden, Bornova’dakiler kimden olursa olsun, öylemi?

Haziran’da genel kurul yapacaklar ya, bu telaş ondan… Ne diyeceksiniz o genel kurulda? “Egzoz ölçümü yaptık, para kazandık onunla da sizlere gömlek diktirdik!”

Hay maşallah… Çok iş oldu.

Teşkilatı tüccar zihniyetiyle idare etmek bu olsa gerek… Bırakın bu ayakları, bırakın bu seçim nasıl kazanılır taktiklerini de elleri nasırlı üyeniz olan gariban esnafın sorunlarına çare olun! Diyeceğim ama iş işten geçti…

Senelerdir bu konuları sadece yazıyordum ama bundan sonra yazmakla kalmıyor ilgili bakanlığa da suç duyurusunda bulunuyorum, bulunuyorum çünkü bu kurumlar kamu nitelikli kuruluşlardır. Devlet bir yandan kitleri, bitleri özelleştirecek diğer yandan idareciliği iş edinmiş dört uyanık asalak kurum kesesinden sürdürdüğü saltanat yanında maş alacak oda yetmeyecek şirketler üzerinden de nemalanacak…

Örnek mi onlarca var örneğin İstanbul’da TÜMBAK İzmir de namı diğer BESAŞ ve TEKEL’in özelleştirilmesi sürecinde ülke genelinde esnaf adına kurulmuş şirketlerin trilyonlarıyla kurulmuş olan ve TEKEL’i alan konsorsiyum içinde yer alan meşhur esnafın büyük kuruluşu TÜTSAP’ a ne oldu? Bu şirketin 96 milyon dolarını kim buharlaştırdı? Dört uyanık hisse alım satımlarıyla içini boşaltı idareciler zengin, diğer ortaklar garip esnaf perişan oldu, meşhur şirketler iflas etti.

Günümüzde bu zihniyetler esnafa hizmet vermek için değil daha fazla soymak için Ağa babaları gibi şirket kurma peşindeler, Ağa babalarına özenen bir diğer ekâbir takımından olan İzmir Ayakkabıcılar Odası da yıllardır eğitim veren okulu kapatıp oda bünyesinde şirket kurma peşine düşmüş, bunun için okulun araç gereçleri yetmemiş, şirket kurma şampiyonu Ağa babasının yönetiminde olduğu İzmir kalkınma ajansından ne idüğü belirsiz bir proje ile hazinenin bir milyon liraya yakın parasını kullandılar.

Sahayı boş bulup kanunların arkasından dolanarak, yapılan yanlışları bundan böyle yazmakla kalmayıp Sayın Bakana bu konuların araştırılması için ne gerekirse yapacağımın bilinmesini istiyorum, istiyorum çünkü 15 yıl eğitim veren bu okula bir kuruş yardım etmeyen meşhur idarecilerin bu çalışmalarının altında yatan çok şeyler olduğunu düşünüyorum, takip etmeye devam edin.