TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


ESNAF TEŞKİLATLARINDAKİ KARTONDAN KABADAYILAR...

05 Mart 2018 - 11:18

Dostlar, köşe yazılarımda dikkat çektiğim konularından rahatsızlık duyup kişilik haklarına saldırı iddialarıyla dava açan bazılarının belgelerini sosyal medya denilen çağın çılgın iletişim aracılığıyla paylaşmıştım, bu bir değil 25 senedir onlarca açılan davaların belgelerini dahi paylaşmıştım, ama paylaştıklarım 20-30 bin lira olanlar değil onlar mütevazi davranmışlar sağ olsunlar! ben daha büyüklerini yani yüz bin olanların bir kısmını paylaşmıştım. Bugün konum yüz bin lira manevi tazminat davası açan çok evet çok değerli bir oda başkanından söz edeceğim…

Hoş bir söz olmasa da Anadolu’da Dinime küfreden ( veya söven veya dehleden) bari Müslüman olsa derler ya, bu sözle başlamak istiyorum anlatmaya, bu sözün birkaç anlamı var ama yazıma uyanı birilerini eleştirirken kendisi de aynı yanlışı yapan kimseler için kullanılan bir söz anlamını taşıdığı için bu deyimi hoşuma gitmese de kullandım.

Meğer ben de esnaf teşkilatlarında başkanlığım süresince 17 yıl aynı hataları yapmışım, saltanat sürmüşüm de haberim yokmuş vay anasına vay! Evet, buradan ayakkabıcı camiası adına, o odanın bir üyesi olarak Tahsin Güzel hakkında ilgili kurumlara suç duyurusunda bulunuyorum, kullandığı erki şahsi izzet ve ikbali için kullanan hangi şerefsiz olursa olsun Devlet gerekeni yapmalı ilgili kurumlar devreye girmelidir. Bu bir ihbardır, çünkü söz konusu olan kamu kurumudur…

Yirmi beş yıldır bu teşkilatlar üzerinden geçinen asalaklar diyorum ya! Meğer bende asalakmışım bunu laf olsun çuval dolsun diye ayakkabı camiasında sahayı boş bulduğu her yerde atan tutan 16 sene başkanlığını yaptığım Ayakkabıcılar Odasına 2014 yılında yerime gelen başkanı söylüyormuş, bu zevat dört sene beklemiş, seçim sathına girdiğimiz 2017 yılında aklı başına gelmiş, 4 sene yaptığı hizmetleri anlatması gereken ortamlarda ayakkabıcıyı hâkim ve savcı sanmış ve bunlara şikâyet etmiş… Adliyeye koşması gerekirken.

Aslında İzmir esnafına en büyük kötülüğü yapan esnafın o meşhur tedarik şirketi BESAŞ’ ı hisse alım satımlarıyla batıran İzmir Esnaf Odaları Birlik Başkanının gözüne girmek için bunu yapmış, yapmasına da elinde ne gibi belgeler var orası karanlık, yani çamur at izi kalsın. Bende diyorum ki, MÜDDE-İ İDDİASINI İSPATLA MÜKELLEFTİR, AKSİ HALDE MÜFTERİDİR!

Hodri meydan, ağa babalarını da al gel karşıma…

Ben kartondan kabadayılık yapmıyorum, yazılarımda bahsettiğim konuların, her iddiamın belgesi bende mevcuttur. Yazdığım her konunun takibini de yapıyorum gözüne girmeye çalıştığın söz konusu o esnaf baronlarını da yargılatıyorum, aynı o esnaf baronunu yargılattığım gibi söz konusu müfteriyi de yargılatacağım, yargılatmamam için soracağım konular hakkında, temsil ettiği ayakkabı camiasına ve bir üye olarak bana açıklama yapmasını bekliyorum… Açıklama yapsa da yapmasa da sadece yazmakla kalmayıp İlgili Bakanlığa konuyu intikal ettireceğimi de bilmesini istiyorum.

Bu önemli konuyu on beş ocaktan bu güne kadar bekledim, bekleme sebebim de kamu kurumlarını ilgilendiren konular konuşmakla kalmaz adalete intikal ettirilir ettirmelerini bekledim...

Konuyu Adalete intikal ettirmeyip, esnaf olmadığı halde kâğıt üzerinde esnaf görünüp, kanuna kılıf uydurarak idareciliği iş edinmişler ve bu kurumlar üzerinden saltanat sürdürenler hakkında yaptığım eleştirileri dikkate alıp yüz bin lira manevi tazminat davası açan zevat esnafın hakkını gözettiğinden değil de onlara ihanet edenlerin gözüne girmeye çalıştığı muhakkak.

Evet, söz konusu şerefli (!) oda başkanına bundan sonra çok şeyler soracağız ve soruyorum:

1- İzmir Ayakkabıcılar Odası bünyesinde bulunan ve 1999 yılından seçildiğiniz 2014 yılına kadar Milli eğitimle müşterek sürdürülen eğitime 2015 yılında niçin son verdiniz?

2- Eğitime son verilen bu okula yüzlerce talebeyle eğitim verdiği süreçlerde bir kuruş destek vermeyen o savunduğun ve destekçin Esnaf Birlik başkanı işgal ettiği koltuk nedeniyle yönetiminde bulunduğu İzmir Kalkınma Ajansından 80 milyonun hakkı bulunan hazinenin bir milyon liraya yakın parasını hiçbir faaliyeti olmayan bu okula aktarmasının sebebi nedir?

3- Söz konusu parayla eğitime son verilen bu okula ne alakaysa makineler almışsınız, hatta bu konuda suiistimal iddiaları var, para kamuya aitse üyelere alınan makinaların model, marka ve değerlerini açıklayacak mısınız? Yoksa ömür boyu ambalajlarında saklayacak mısınız? O hava attığın çarşılarda, makine alımlarında ciddi yol buldular sözlerine bir açıklamanız olacak mı?

4- Okul lağvedilerek, aynen esnaf adına kurulan ve 97 milyon ABD Doları sermayesi olmasına rağmen hisse alım satımlarıyla iflas ettirilen meşhur esnafın tedarik şirketi kısaltılmış adıyla BESAŞ gibi birlik başkanınızınız isteği yahut desteğiyle, Oda bünyesinde bir şirket mi kuracaksın? Kurduğunuz bu şirketi de okul değil de özel imalathaneniz gibi kullanarak Belediyelerden aldığın ihaleleri yapacak mısınız? Şahsi işleriniz için kullanacak mısın?

5- Her tür araç ve gereç yanında 275 bin lirayla teslim aldığın söz konusu okulda eğitime son verilip özel işler için kullandığınıza göre bu günkü mali durumu nedir?

6- Üyelerden alacak bir milyon liranın üzerinde para ve nakit kırk bin lira ile teslim aldığınız Odanın bu günkü mali durumu nedir? Her ay bilirkişilikten gelen 20-30 bin liraların nereye harcandığını söyler misiniz?

Bu soruları kamu adına 25 yıldır köşe yazıları yazan ve bu kurumun da bir üyesi olarak soruyorum, zorlanırsan ağa babalarına danış…

Kamu görevi sorumluluk ister, seçilmiş insanlar eleştirilir, hakkımda yapılan eleştirileri bir hak olarak görüyorum ancak o sokaklarda konuştuğunuz konuları ispat etmek zorunda kalacağınızı dahası kamu görevlisi olarak teslim aldığınız kurumda iddia ettiğiniz konularla ilgili bırak dört seneyi dört gün içinde suç duyurusunda bulunmadığınız için suç işliyor ve görevi kötüye kullanıyorsunuz!

15 Ocak’tan bu güne kadar beklediğim ve takip ettiğim kongrenin yapıldığı salonda yapılan kartondan kabadayılıkları da izledim, verdiğim mühlet bitti esnaf teşkilatlarının bağlı bulunduğu Gümrük ve Ticaret Bakanlığını da göreve çağırıyorum, ülkemiz de icracı bir bakanlığın bütçesine eş değer, garip esnaftan toplanıp hoplatılan bu teşkilatlarda yapılan suiistimallerin hesabının sorulmasını talep ediyorum ve bu işin de arkasını da bırakmayacağım.

Diğer yerlerde bu konuları yazsam da buradan netice alıncaya kadar sadece İşim gücüm İzmir Ayakkabıcılar Odası olacak…

Devamını bekleyin.