TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


DERVİŞİN FİKRİ NEYSE ZİKRİ DE O OLUR...

22 Şubat 2019 - 13:57Günler ayları kovaladı, aylar yılları…

Önümüzdeki günlerde 28 Şubat 1997 Post modern darbenin sene-i devriyesi gelecek. Bu alçak darbeden olumsuz etkilenenlerin acı hatıraları bir kez daha depreşecek.

Yıl 199. Meşhur 28 Şubat’ın olduğu 199. Derviş Günday merhum Refik BAYDUR’un tabiriyle ‘5’li Çete’ nin bir üyesi.Bu çete,bütün işini gücünü bıraktı; ayaklarına postalları giydi ve üzerlerine vazife olmayan işlerle uğraştılar.’ÇEVİK’ ağabeylerinin ‘BİR’ dediğini iki etmemek için çalıştılar.

Genç okuyucularımıza öğretmek, o günleri yaşayanlara da bir kez daha hatırlatmak için o Postmodern darbe olarak adlandırılan 28 Şubat sürecinden kısaca bahsedeyim.

Post modern darbe her ne kadar asker eliyle yapılmış olsa da silahsız kuvvetler olarak adlandırılan Türk-İş, DİSK, TOBB, TİSK ve TESK, bu süreçte "5'li sivil inisiyatif" adıyla güç birliği yaparak aktif rol oynamışlardır. Bu 5’li çete elbette kendiliğinden bir araya gelmedi, devrin cevval komutanı Çevik Bir resmen emir verdi: “Her şeyi biz mi yapacağız? Biraz da silahsız kuvvetler gayret göstersin” dedi.

Ah canım ülkem! Nerelerden nerelere geldin.

5’li çetenin gayretiyle Refah Partisi ve DYP'nin ortaklık ettiği Refahyol hükümetinin iktidardan uzaklaştırılmasıyla post modern darbe muradına ermiştir.

Post modern darbeye destek için genel başkanları Derviş Günday’a sonsuz yetki veren Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun (TESK) Vitrin Dergisi 108’inci sayısının nerdeyse tamamı 28 Şubat sürecine dair Derviş Günday’ın eylemlerinden bahsetmiştir. 109’uncu sayıda ise, Refahyol hükümetini dağıttılar ya, zafere ulaşmanın sarhoşluğu ile Derviş Günday’ın eylemlerin haklılığından ve mutluluğundan bahsedilmiştir.

Neymiş efendim: Cumhuriyetimiz son günlerde tarihinin en buhranlı günlerini yaşamaktaymış, dahası

esnaf ve sanatkarlarımız her geçen gün artan ekonomik sıkıntılardan, peşin vergi, hayat standardı gibi uygulamalardan kaynaklanan sıkıntılardan, yüksek düzeylerde seyreden enflasyonun yarattığı tahribattan bunaldıkları ve bir umutsuzluğa sürüklenmek üzere oldukları Konfederasyonca tespit edilmiş…

Vay anam vay! Derviş efendi hangi bilimsel çalışmayla bu tespitleri yapmış acaba? Küllüm yalan!Bunun koskocaman bir yalan olduğunu ve kurdun kuzuyu yemek için uydurduğu bahaneye benzettiğimi şöyle ispat edeyim size:

Başkanlığını Sinan AYGÜN’ün yaptığı Ankara Ticaret Odası’nın Ekim 2002 tarihinde basılan, “1983-2002 Yıllarında Görev Yapan Türk Hükümetlerinin Performanslarının Temel Ekonomik Göstergelerle Değerlendirilmesi” ISBN 975-92721-1-3 isimli yayında 45.,46.,47.,49.,50.,54.,55. ve 57.Cumhuriyet Hükümetlerinin toplam 11 ekonomik gösterge başlığı altında performansları değerlendirilmiş ve bir tablo halinde sunulmuştur. Bu tablo incelendiğinde anlaşılacak ki, en iyi performans 54.Cumhuriyet Hükümetine yani Refah-Yol Hükümetine aittir.

İşin daha vahimi, bu kararlara imza atanlardan, bu yalanlara ön ayak olanlardan birisi de şimdiki TESK genel başkanı Bendevi Palandöken’dir. AK Parti ve Sayın Cumhurbaşkanımız o günleri hatırlasın ve bu insanların dostluğuna asla güvenmesin. Bendevi Palandöken’in, esnafın devletten talep ve beklentilerini dile getirirken ‘ ne şiş yansın ne de kebap’ felsefesiyle hep “-meli” , “-malı” kipiyle biten cümleler kurduğuna bakmayın siz. AK Parti biraz güç kaybetsin onun da Günday’dan geri kalır bir yanının olmadığını göreceksinizdir. Hemen tavrını değiştirecektir. Benden söylemesi.

Değerli okurlarım, Ülkemizde Demokrasiye Müdahale Eden Tüm Darbe ve Muhtıralar ile Demokrasiyi İşlevsiz Kılan Diğer Bütün Girişim ve Süreçlerin Tüm Boyutları ile Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu raporunu okumanızı tavsiye ederim.28 Şubat Post Modern darbesinin destekçisi, şakşakçısı, 5’li çetenin etkili elemanı Derviş Günday, komisyon üyelerinin yönelttiği sorulara karşılık adeta üç maymunu oynamış.

Ne oldu Derviş Efendi? O zamanlar pek bir cevvaldiniz, komisyon karşısında baya bir komiklik yapmışsınız ki, komisyon üyeleri kahkahalara boğulmuş. Komisyon önünde korkusuzca söyleseydiniz ya, yayınladığımız genelgelerin şimdi de arkasındayım, aha da Bendevi Palandöken’de şahidimdir, onun da imzası var, deseydiniz ya!

Biliyor musunuz, işin garip ve bir o kadar da trajikomik bir yanı var. Derviş Günday 2007 yılı genel seçimlerinde CHP Milletvekili olarak Parlamentoya girdi.

28 Şubat döneminde çok şikayetçi (!) olduğu esnaf ve sanatkarların artan ekonomik sıkıntılarını, peşin vergi, hayat standardı gibi uygulamalardan kaynaklanan sıkıntılarını, tahribat, bunalım ve umutsuzluklarını çözümlemek (!) üzere, ( kel alaka olarak tanımlayacağımız bir ifadeyle) TBMM Milli Savunma Komisyon üyesi oldu.Yani esnafın sıkıntısı Sanayi Komisyonunda görüşülürken o gitti askerlerin sorunlarıyla ilgilendi.

Gariban esnaf halâ yalnız. Halâ sömürülen… Kim tarafından? Mesleki bilgi görgümüzü artırsın, hak ve hukukumuzu arasın dediği ve temsilci olarak seçtiği söz de temsilciler tarafından, daha neleri var bekleyin.