TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU!

20 Haziran 2018 - 08:50

Başbakan Binali Yıldırım İzmir’de seçim çalışmaları nedeniyle çok önemli bir toplantı yapıyor, sözde esnaflarla buluştuğunu sanıyor ama yanılıyor!

Çünkü esnafla değil esnaf "baron"larıyla toplantı yapıyor!

O baronlar ki her biri esnaf teşkilatları üzerinden yaptıkları yolsuzluk ve çevirdikleri entrikalar yüzünden yargılanıyorlar!

Esnafın bu baronlara destek verenlere tepkisinin olduğunu göz ardı ediliyor.

Esnaf bu konuda duyarsız kalan yetkililere tepkilidir... Sayın Başbakan karşısına oturttuğu ve destek istediği o baronlara kaldıysa; İzmir’de Ak Parti'nin işi oldukça zor... Öyle anlaşılıyor ki Ak Parti İzmir’de katıldığı diğer seçimlerde kaybetmesine neden olan faktörlerle ilgili bir araştırma yapmadığı anlaşılıyor.

Sayın Başbakan o gözlerine bakarak hitap ettiği esnaf baronlarının esnaf üzerinden çevirdikleri filmleri bilmiyorum diyemez çünkü; BESAŞ mağduru binlerin listesi, İzmir Esnaf Birliği'nde yapılan usulsüzlüklerle ilgili on bin sayfalık "BESAŞ Saadet Zinciri" adında bir kitap ve ilgili davaların dosyası bizatihi zatıalilerine verildi.

Bu ülkede popülist hareketlerin artık bir anlam ifade etmediğini, yanlış yapanlara hesap sorulduğunu ve sorulacağının sayın Başbakan farkında değil herhalde!

Bu millet Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmesini iyi bilir; sayın Cumhurbaşkanının gönüllere taht kurmasının ve Ak Parti'nin bunca sene oyunu artırması ve iktidar olmasının nedeni de popülist hareket etmemesindendir...

Sayın Başbakan dâhil olmak üzere; bütün Ak Parti kadroları yatıp kalkıp Sayın Recep Tayip Erdoğan’a dua etsinler, çünkü bu millet bu hareketlere ve bu kadrolara bakarak bu partiye oy vermiyor, Tayip Erdoğan hatırına oy veriyor. Sistem artık eskisi gibi değil, yanlış yapan kadroları cezalandırmaya müsait artık.

Sayın Başbakan o zevatların gözüne bakarak destek isteyerek siyasi olarak değerlendirmekten söz etmekle kast ettiği İzmir Birliği'nin mevcut başkanı ve hala onursal başkanlık tezgâhıyla birlikten kopmayan eski başkanıysa; İzmir’de milletvekili sayısında eskiyi aratır; Susam’ı Büyükşehir'den, Mutlu’yu da Balçova’dan aday yaparlarsa oy değil nal toplarlar!

Kendini kuru fasulye gibi nemetten sananların göz ardı ettiği; Sayın Cumhurbaşkanı bugün bu partiden ayrılsın bir parti kursun yine yüzde 45’in üstünde oy alır, bu kadrolar ise binde üç oy alır! Oy verenler de yakın çevreleri olur, malum çevreler diyorlar ya Tayyip Erdoğan gitsin Ak Parti şahlanır, aksine Erdoğan olmasa bu parti biter!

Sayın Başbakan İzmir milletvekili aynı zamanda ülkenin başbakanı, ülke genelinde güzel hizmetler yapmıştır ama; İzmir’de siyaset ve politika adına hiçte güzel bir şey yapamamıştır! Siyaset adına söylemi başka eylemi başka olmuş, partiyi büyütme değil, bu kentte küçülmüş, etrafını saranlara kanmış yanlış üstüne yanlış, yapmıştır…

Sayın Başbakan, o sözde esnaf buluşmasına katılanlara Ak Parti icraatlarını kafalarına çiviyle çaksanız da bir şey anlatamazsınız, bir tane dahi de oy alamazsınız. Ama gerçek esnafı karşınıza alıp şu BESAŞ olayını, şu sizi yönetenler nasıl vergi rekortmeni olmuş, dahası şu onursal başkanlık ne ayaktır hele bir anlatın bakayım deseniz, esnafın gözünde inanın daha fazla sempatik olur bir o kadar da oy toplarsınız, benden söylemesi…

Bakın Sayın Kılıçdaroglu genelde doğru bir şey yapmasa da İzmir’de doğru şeyler yapıyor sizin yaptığınız hatalara düşmüyor!

Neden mi?

Yargı önünde hesap verenlerle aynı karede resim vermiyor...  Güzel örnek değil mi?

Aynı gün Kılıçdaroglu da İzmir’de sivil toplum örgütleriyle toplantı yaptı... Bu toplantıya sivil toplum örgütleri adına katılan Sanayi Odası, Ticaret Odası, Esnaf birliği ve benzeri kuruluşların temsilcilerine protokelde yer verdi, yaptığın toplantıda destek beklediğin medet umduğun 128 Odanın üst kurulu olan Esnaf Birliğinin, yolsuzlukları nedeniyle yargı önünde hesap veren başkanına ve partisinde millet vekilliği yapmiş olan sözde birlik onursal başkanını yanında oturtmadı... Perde arkasında kucaklaşıp aynı masada yemek yeseler de….