TAHSİN GÜZEL

TAHSİN GÜZEL


'31 MART SEÇİMLERİ AK PARTİ İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK' TEZİ BİR TEZGAHDIR

16 Şubat 2019 - 23:21

Birçok kentte ciddi gürültü yaratan partilerin belediye başkan atamaları, 18 Şubatta açıklanacak belediye meclis üyeleriyle zirveye çıkacak fakat bu gürültü AK Partiden ziyade CHP ve İyi Partiyi etkileyecek,31 Mart seçimleri, aslında CHP ve Yeni Parti için bir dönüm noktası olacak.

On sekiz Şubat 2019 Pazartesi günü meclis üyesi yapılmadım diye AK Partiden belki üç beş partiye mideden bağlı koltuk meraklısı teşkilat mensubu istifa edip feryat edecek ama esasında 31 Marttan sonra AK Parti tabanı bir yana tavanında ciddi bir kenetlenme olacak, olacak çünkü Sayın Cumhurbaşkanı son iki seçimde partisinden daha fazla oy alan bir lider.

AK Partiyle ilgili senaryolar yazıp yerel seçimlerden medet umanlar asıl kendileri 31 Marttan sonra hüsrana uğrayacaklar,zaman çok kalmadı bunu hep beraber göreceğiz.

Kaldı ki,31 Mart seçimi bir güven oylaması değil, ayrıca Meclis aritmetiğini değiştirmeyeceği gibi, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini de etkilemeyecek, bunu demokrasi şarkısı söyleyenler ve her fırsatta kanunlardan söz edip en küçük olayda anayasa mahkemesine koşanlar benden ve bu halktan da iyi biliyorlar, bildikleri halde bu seçimi bir referandum havasına dönüştürüyorlar.

Partisinin başına geçtiğinden bu yana tek bir seçim dahi kazanamayan Kılıçdaroğlu, başkalarının kaybetmesinden medet umuyor, böyle bir siyasi hedef olur mu?

Burada amaç, trenden atlayan ve bir daha da binemeyen bazı AKP’li uçlara, makamları gittiği, 31 Martta da belediye başkanlığı ve meclis üyeliğinde umduğunu bulamayan küskünlerden,ikinci bir AK Parti yaratmak.Cumhurbaşkanı adaylığına engel olmak için Anayasa Mahkemesi'ne koştuğunuz Gül'e "çatı adayınız" olması için yalvarıyorsunuz, bu olmayınca da parti kurması için yalvarıyorsunuz.

% 51 oy almış Cumhurbaşkanını ve hükümet sistemini şovmen bazı siyasetçilerin zaman zaman gündeme getirdikleri gibi, Venezüella da seçimle gelmiş bir başkanın yerine Vali atar gibi başkan atayan ve tanıyan Amerika ve destekçisi soysuz Avrupa devletlerinde bu davranışlarını görmezden gelmemeliyiz. Çünkü hem ABD hem soysuz ikiyüzlü AB ülkemizin iç işlerine karışmayı ve kendisini satmış siyasetçilerimizi kukla gibi oynatmaktan asla vazgeçmeyecektir.

Bunca yıldır muhalefet bir yerlerini yırtıyor, Avrupa da her tür argümanı kullanıyor,buna rağmen seçimde vatandaş partiye ikaz niteliğinde sarı kart gösterse de AK Partiye vermediği oyu Cumhurbaşkanına veriyor. Dolayısıyla dâhili ve harici hainlerin derdi AK Parti falan değil, sayın cumhurbaşkanıdır.

Beklentilerinin tersine 31 Mart seçimleri AK Partiden ziyade CHP ve İyi Parti için bir dönüm noktası olacaktır, 31 Mart seçimlerinden sonra CHP’ de genel başkanlık tartışılacak bir kısım milletvekili ve teşkilat mensubu CHP’ den doğma DSP’ ye koşacak bir kısmı da yeni bir oluşum için pusuda yatacak.

Benzeri durum siyasette denge unsuru olan zaman zaman milli meselelerde AK Partiye destek veren MHP’yi zaafa uğratmak için aynı AK Partiye oynanan oyun MHP üzerinde oynanmış ve MHP’ den doğan İyi Parti HDP ile yaptığı iş birliği için yaprak dökümüne uğrayacak, bazı vekiller ve teşkilat mensupları yuvaya geri dönecek bazıları da CHP’li vekiller gibi pusuya yatacak.

Oyunun diğer parçası herhangi bir partiye gitmeyip pusuda yatan üst düzey küskünler, koltuk bulamadığı için küsüp susan teşkilatlar,top yekûn sözde sağcısı, solcusu, muhafazakârı devreye sokulacak olağanüstü bir harcamayla reklam yapılarak kamuoyu oluşturulacak, dün ‘Kılıçdaroğlu çok yaşa’,‘Recep Tayyip Erdoğan Paşa’, ‘Devlet Bahçeli devletin başı’ diye slogan atan parti sevdalıları,koltukları altından alınmadan önce söylediklerini unutup liderlerini kötü adam ilan edip, ikballeri için birleşecekler.

Ya mevcut sakallı amcamın muhafazakâr partisinde yada teyzemin milliyetçi partisinde birleşecekler ya da 555! koduyla karma bir takım… 5 Mayıs’ a kadar yeni bir parti kuracaklar/kurduracaklar.

Anlayacağınız 31 Mart 2019 seçimleri bir dönüm noktası değil bir milat olacak, aksine AKParti güçlenecek, CHP ve İyi Parti yağmurdan kaçarken doluya tutulacak, belki yeni bir parti kurulacak ama saman alevi gibi güçlü yanacak kısa zaman içinde sönecek , Çünkü ilave bir partiye ihtiyaç olduğu için değil makam verilmediği ve koltuklar altlarından alındığı için…

Toplama kadroyla kurulan bir takımın maçı kazanması mümkün değildir.

 

 

 

,