HALDUN HAŞMET AYSAN

HALDUN HAŞMET AYSAN


ADALET...

15 Kasım 2017 - 18:51 - Güncelleme: 04 Temmuz 2020 - 13:37


 

AYDIN'DA GÜÇLÜLERİN DELİP GEÇTİĞİ, GÜÇSÜZLERİN TAKILDIĞI BİR ÖRÜMCEK AĞI OLMAMALI..

Emekli Bürokrat Haldun Haşmet Aysan, yaklaşık bir buçuk yıl önce Aydın BŞB'ye bağlı AY-BEl Şirketi'ne yapılan operasyon sonrası adeta kasıtlı şekilde sürüncemede bırakılan, deyim yerinde ise sümenaltı edilmeye çalışılan AY-BEL dosyasını yeniden açtı...

Kamuya ait şirketlerin paralarının ilgisiz kişilerin hesaplarına yatırıldığı hatta kamu parası yine ilgisiz kişilerin kasalarında bulunup kamunun milyonlarca lira zarara uğratılmasına rağmen operasyonun üzerinden bir buçuk yılı aşkın süre geçmesine rağmen dosyalar hakkında neden hala çalışma yapılmadığı ve sonuca ulaşılmadığını sprgulayan Haldun Haşmet Aysan, ADALET başlıklı yazısıyla ilgili kamu görevlilerini görevlerini yapmaya davet ederken, şu satırlarla kamu oyuna seslendi..

ADALET...

AYDIN DA GÜÇLÜLERİN DELİP GEÇTİĞİ, GÜÇSÜZLERİN TAKILDIĞI BİR ÖRÜMCEK AĞI OLMAMALI..

Aydın Belediye Başkanı olan Özlem Çerçioğlu, Aydın Belediyesine bir ticari şirket kazandırmak için çaba sarfetmiş ancak resmi formaliteleri tamamlayamayınca hayalleri suya düşmüştü.. Kul sıkışınca Hızır yetişir misali halen FETO/PDY Silahlı Terör Örgütü kapsamında yargılanan firari/sanık Erkan KARAARSLAN imdadına yetişir!

Ana sözleşmesini Belediye görev ve hizmet kapsamında hazırlanan ve 3. bir kişi adına 10.000TL sermaye ile kurdurdukları AYBEL Limited Şirketi hiçbir faaliyette bulunmadan bu şirketi Aydın Belediyesine HİBE etmek için başvurunca; 5393 Sayılı Belediye Kanunundaki bir boşluktan istifade edilerek bu hibe işlemi Özlem Çerçioğlu tarafından kabul edilerek, AYBEL Limited Şirketi Aydın Belediye Şirketine dönüşür....

Öyle ya, bu şirket kurulduğuna göre bir şeyler yapması lazım.. Aydın Belediyesinin elindeki HALK EKMEK, KAFETARYALAR, PARKLAR vb gibi bütçe içi bütün işletmeler bu şirkete devredilir. Ayrıca, Efeler, Nazilli, Söke, Kuşadası, Didim ilçelerinde yol kenarı otopark yerleri de bu şirkete devredilir.

Hem de uyuyan güzeller Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin aldığı oy birliği kararı ile bunca emek veren Erkan KARAARSLAN'da bu şirketin başına bacanağı olan Muharrem ŞANLI’nın Genel Müdür olmasını ister ve Erkan ŞAK deyince Özlem'de TAK der ve bu atamayı yapar...

AYBEL Limited Şirketi’nin 10.000TL olan sermayesi bin misli artırılarak 10 Milyon TL yapılır ve şirket Anonim Şirkete dönüştürülür. Dönüştürülür dönüşmesine de; Yönetim Kuruluna Erkan Karaarslan ile bağlantılı ve sözünden çıkmayan şahıslar atanır ve işlem tamamlanır.

Yolunacak kazda hazırdır...

Başlarlar; Efeler, Nazilli, Söke, Kuşadası, Didim ilçelerinde yol kenarlarına arabasına park eden vatandaşlardan otopark paraları toplamaya... Para toplama işine önce sarı fişlerle başlarlar. Mükerrer fişler ortalıkta saçılınca bu kez para toplamak için el terminalleri kullanmaya başlarlar... Her ilçe de terminaller üzerinden otopark paraları toplayanlar görevliler topladıkları paraları o ilçedeki AYBEL AŞ adına görev yapan Şeflerine teslim ederler.. Normal de Şefler toplanan paraları AYBEL AŞ adına açılan banka hesabına yatırmaları gerekirken aldıkları talimat gereği yine bir AYBEL AŞ çalışanı olan Murat GÖK isimli şahıs adına 5 ilçede ayrı ayrı İş Bankasında açılan hesaplara yatırırlar.

Yatırma işlemini nasıl mı yaparlar?

Para yatırmak için gittikleri İş Bankası Şubelerinde Murat GÖK isimli şahsın TC numarası ile sıra alarak Murat GÖK kendi hesabına kendisi para yatırıyormuş gibi işlem yaparlar. Bankalarda uyanmaz bu işe.. Ne zaman ki bir görevli bu işin HAVUZ HESABI olduğunu anlar ve her yatırdığı paranın fotoğrafladığı Banka dekontları ile 11.04.2016 Pazartesi günü bu yolsuzluğu anlatır.

Olay büyüktür ve vahimdir..

5 ilçeden bir yılda toplanan otopark paraları doğrudan AYBEL AŞ hesabı yerine Ahmet Murat GÖK isimli bir şahsın hesabına yatırıldığından parasal tutar yaklaşık 4.5 MİLYON TL dir.

İncelenen Banka dekontları ile bu işin suç olduğunu ve Aydın Belediye şirketinin paralarının ZİMMETE geçirildiğinden SUÇ DUYURUSU dilekçesi ile birlikte konu Aydın Valisine anlatır. Aydın Valisi konunun muhatabı olarak gördüğü ve yönlendirmesi ile 12.04.2016 Salı günü Aydın C.Başsavcısına makamında ziyaret edierek durumu anlatır. Yaklaşık 30 dakikalık görüşme sonrasında belgeleri talep etmesine karşın Başsavcının olaya yaklaşımından rahatsız olununca hazırlanmış olan suç duyurusu dilekçeleri ile ekindeki banka dekontlarını teslim edilmeden makamdan ayrılınır!

13.04.2016 Çarşamba günü bu kez Aydın Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürü ile Efeler ilçesindeki Forum'da bulunan Kahve Dünyasında buluşulur ve belgelerin birer sureti teslim edilir.

Bir şeylerin iyi gitmediğini farkedilince kamuoyunun dikkatini de çekmek için 16.04.2016 Cumartesi günü evraklarla Sabah Gazetesinin İzmir Bölge Müdürlüğüne gidilir ve olayı anlatılır.

18 04.2016 Pazartesi günü Sabah ve Yeni Asır Gazeteleri haberi manşetten duyurur..

18 04.2016 Pazartesi günü KOM Şube Müdürü görevinden alınır ve yerine başka biri atanır.

19.04.2016 Salı günü haber yine Gazete Manşetlerine yansıyınca Aydın C.Başsavcısı “Soruşturma başlamış olabilir, başlamadıysa başlaması için talimat vereceğim” açıklaması yapar!..

22.04.2016 Cuma günü KOM Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan Operasyon ile şirket Genel Müdürü Muharrem Şanlı, Ahmet Murat GÖK ve Uğur SAYDAR gözaltına alındılar.

Aybel Müdürü Muharrem Şanlı'dan ele geçirilen malzemeler:

İki cep telefonu

Bir tablet 1 laptop bilgisiyar

Muhtelif evrak ve dokümanlar

Dokuz flash bellek

Makam odasındaki bilgisayar

Bir bilgisayar

Çok sayıda otopark evrakları

Uğur Saydar'dan ele geçirilen malzemeler:

İçerisinde suç unsuru bulunduğu tahmin edilen bir laptop bilgisayar

Aybel'e ait çok sayıda otopark z raporları

Aybel kontrol aracı yazılı sticker

Aybel şirketine ait çok sayıda bilgiyar çıktısı ve isim listesi

Aybel şirketine ait üzerinde Aydın Büyükşehir Belediyesi ibaresi yazılı çok sayıda görevli kartı

Suç unsuru olabileceği tahmin edilen ve değerlendirilen isim listesi

Aybel şirketi görevlileri ne ait yelekler

Çeşitli bankalara ve şirketlere ait dekontlar

Otopark görevli listesi

Aybel şirket belgeleri

Otoparka ait flash bellek

Ahmet Murat Gök'ten ele geçirilen malzemeler:

İş Bankası hesap cüzdanı

İki hard disk

Aybel'e ait evrak ve dokümanlar

Bozdoğan’da fidan dağıtımı etkinliğine katılan CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na operasyonun sorulması üzerine, "Hakkımızda karalama kampanyası yapıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar hizmetlerimiz devam edecek, bazı gazetelerde çıkan haberler asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır." açıklamasında bulunur.

Yapılan sorgulamaları sonrası üçü de serbest bırakılır. Nefsini köreltmek için Baklava çalan çocuklar cezaevine gönderilirken bu şahısların serbest kalması kamuoyu vicdanını yaralarmış kimin umrunda...

O gün Aydın’a gelen Erkan KARAARSLAN bacanağı Muharrem ŞANLI’yı alarak birlikte uçakla ANKARA’ya dönerler. Vatandaşla alay eder gibi birde uçaktan bu selfiyi paylaşırlar...

Aydın Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 22 Nisan'da yapılan operasyonda gözaltına alınıp serbest bırakılan Uğur SAYDAR ve Ahmet Murat GÖK bir hafta geçtikten sonra Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Emniyet Müdürünü telefonla arayarak yeni bir ihbar da bulunması ile KOM Şube Müdürlüğü ekipleri TARAFINDAN 28.04.2016 tarihinde ikinci kez operasyon düzenlenerek tekrar gözaltına alınırlar. Ezberletildikleri şekilde ifade verirler.. Bu arada Uğur SAYDAR’ın iş yerindeki kasada AYBEL AŞ'ye ait olduğu ileri sürülen yaklaşık 80 bin liraya el konulur.

Belediye ve AYBEL AŞ çalışanı olmayan Uğur SAYDAR’ın işyeri daha önce KOM tarafından arandığı halde her nasılsa anılan şahsın işyerinden bir hafta sonra belgeler ve 80.000TL para ele geçirilmesi hayatın olağan akışına uygun düşmediğinden bir çok soru işaretini beraberinde getiriyor. Çünkü ikinci ihbarın bizzat Çerçioğlu tarafından üstelik soruşturma yürüten C.Savcısına değil de kendine daha yakın bulduğu Emniyet Müdürü Halis Böğürcü'ye telefonla yapması 2012 yılında olduğu gibi yine işin dışında tutmak için mi yapıldığı sorusunu da akıllara getiriyor..

Dile kolay olayın üzerinden tam 18 ay 15 gün geçti.. Hala AYBEL AŞ'de buharlaşan paranın incelemesini tamamlanamadı!.

Tıpkı, Aydın KENT MEYDAN’ında 16.5 Milyon TL fazla ödeme yapıldığı suç duyurusu üzerinden tam 3 yıl 6 ay geçtiği halde bilirkişi incelemesinin hala yapılamadığı gibi....

Sevsinler böyle adaleti...