ERTAN YILDIZ

ERTAN YILDIZ


CHP İZMİR BÜYÜKŞEHİR ADAYINI AAA+++ NOTUNDAN DOLAYI MI AÇIKLAYAMIYOR?

26 Aralık 2018 - 12:17 - Güncelleme: 26 Aralık 2018 - 15:38Ak Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını açıkladı: Nihat Zeybekçi...

Zeybekçi aynı zamanda MHP'nin de ittifak gereği Büyükşehir adayı oldu...

Geriye CHP kaldı... 

Şimdi başka partilerde yok mu diyeceksiniz!

Görünen köy kılavuz istemez hesabı, diğer partilerin İzmir'de seçim kazanma şansları yok... İzmir seçmeni de geçmiş seçimlere bakarak büyük olasılıkla daha doğrusu tercihini bu iki parti adayından yana kullanacaktır diye düşünüyoruz..

CHP'nin İzmir Büyükşehir için 10 kadar aday adayı bulunuyor...

Bize göre CHP'nin iki aday adayı bulunuyor!

Favori, Aziz Kocaoğlu...
Sürpriz, Ersu Hızır...

CHP'nin İzmir Büyükşehir adaylık yarışında "Plase" bir aday adayı bize göre bulunmuyor!

TV'cilere göre İzmir'in adayları arasında iki isim bulunuyor: Tunç Soyer ve Abdül Batur...

Kocaoğlu, 2004'te medya efsanesi rahmetli Piriştina'nın yerine (Meclis'ten) seçildiğinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi öyle güllük gülistanlık değildi bir kere...!

Yanılmıyorsam, kağıt üzerinde 75 Trilyonluk bir el bombası duruyordu! Diğer bir deyişle, TV'cilerin aday adaylarından Tunç Soyer'in 10 yılda geride bıraktığı ya da getirdiği Seferihisar'ın durumundan pek farklı değildi İzmir Büyükşehir Belediyesinin İÇYÜZÜ!

Siyaset abudik gubudik işlerle algı yaratma işi değildir...

Kocaoğlu, eksilerde devir aldığı İzmir Büyükşehir Belediyesini bugün uluslararası bankalar nezdinde notunu AAA+++ çıkardı! 

Türkçesi, gün itibariyle İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası para piyasalarındaki proje bazında kredilendirilme miktarı 20 milyar dolardır!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, gelecek yıldan itibaren üretebileceği projelere, uluslararası bankalardan gözü kapalı 20 milyar dolar kredi alıp, işlerini yürütebilir!

Aziz Kocaoğlu, uzun zamandır İzmir'de en çok eleştirilen siyasetçilerin başında geliyor... Hem halk katmanında hem de parti tabanında inanılmaz boyutlarda eleştiriliyor...

Fakat, hiç bir kimse Kocaoğlu'nu eleştiriken Büyükşehir'i ne durumdayken devir alıp nerelere taşıdığı boyutuyla ele alıp eleştirmiyor! 

Belediye Başkanları bir şekilde kamunun parasını yönetiyorlar... "Devlet" kavramının yerel ayağında halka hizmet üretmeye aracılık ediyorlar... 

Kanal Ege TV'nin sahibi Eyüphan Gündoğdu, arkadaşlarıyla birlikte yediği yemeğin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşırken altına şu notları düşüyor: "Bu öğlende namuslu kuru fasulyemizi yedik", "Arkadaşlarla namuslu çayımızı içiyoruz" vb...

CHP'nin başında Kemal Kılıçdaroğlu bulunuyor... Bu görevini 8 yıldır sürdürüyor... Kılıçdaroğlu, 2015 yılından beri de  İzmir Milletvekili... 

Eyüphan Gündoğdu'nun paylaşımlarındaki "namuslu" kelimesinden yola çıkarak; Kılıçdaroğlu'nun da İzmir için en namuslu kararı vereceğini umut ediyor ve düşünüyoruz!  

Açıkçası, CHP İzmir'de "hüzün" yaşamak istemiyorsa, yukarıda belirttiğimiz gibi; adaylık tercihini ya Kocaoğlu'ndan ya da Hızır'dan yana kullanmak durumundadır!

Fakat, TV'ciler ile Soyer ve Batur'un şakşakçılarının ağzına bakılırsa; yarışta sadece bu iki isim var!

Aday adaylarının piyasaya çıktığı günden bugüne... Belki de 1000 kişi sormuş ve söylemişimdir; İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Aziz Kocaoğlu'nun açıklanacağını...

Soyer ve Batur'a dün olduğu gibi bugün de Büyükşehir için hiç şans vermiyor; hatta ilçelerinde yeniden aday gösterilmeleri gerektiğini, hesap vermeden Büyükşehir'e tüymelerinin önüne de geçilmesini savunmuşumdur!

Tunç Soyer'le ilgili dün akşam saatlerinde bir rapor gönderildi... Mesajda; raporun sayın Kılıçdaroğlu'nun masasında olduğunun altı çiziliyordu... 

Raporu gönderen arkadaş aynı zamanda Seferihisar Belediyesi işçilerinin maaşlarını HİDDENBAY adlı Kazaklara ait şirketin "bağış" usulüyle ödediğini iddia edip, Mart'a kadar ödeyeceğini ifade etti!

Devamında da CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un aynı zamanda Ekmeksiz Plajı'nda otel ruhsatı konuta çevirilen milyon milyon dolarlık malikaneler yapan HİDDENBAY adlı şirketin ortakları arasında olduğunu iddia etti!

Hatta bu iddia ile Seferihisar'ın çalkalandığını belirterek, Seyit Torun'un basında da çıkan Tunç Soyer'in Fas'taki oteline ortak olduğunu öne sürdü! 

Açıkçası, Tunç Soyer hakkında yapılan iddialar başımızı döndürmedi değil! 

Ayrıca raporu gönderen CHP'li siyasi, Fas'taki otelin Sinan Celiloğlu adına alınmış olabileceğini de öne sürüp, Fas Turizim Bakanlığı'na Celiloğlu adına kayıtlı bir otelin olup olmadığını sorduklarını, elektronik ortamda yanıt beklediklerini aktardı!

Gerçekten de baş döndürücü bu iddiaları araştırıp soruşturmak Uğur Dündar gibi duayen gazetecilere düşer dedikten sonra; Seferihisarlı CHP'li siyasi, şimdi kızakta olan Başkan Yardımcısı Nilgün Durmazer'in Romanya ve Macaristan'da aldığı iddia edilen evleri nasıl aldığının İçişleri Bakanlığı'nca soruşturulması gerektiğinin altını çizdi!

Tekrar AAA+++ uluslararası kredilendirme notuna dönersek; böylesine bir kredi notuna sahip dünyada 7 ülke ile 7 kurum ve kuruluşun olduğu biliniyor...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, AAA+++ notuyla İPHONE ile aynı kategoride yer alıyormuş... İzmir Büyükşehir Belediyesi, yukarıda belirttiğimiz gibi uluslararası bankalar nezdinde 20 milyar dolar kredi alabilecek bir güvenirlilikte... 

Şimdi bu proje bazında 20 milyarlık uluslararası kredi notu ve kredilendirilme gerçeği, bazı İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan aday adaylarının iştihanı kabartıyor olabilir mi? 

Düşünün ekonomik yönde hiç bir sorunu olmayan saat gibi işleyen bir İzmir Büyükşehir Belediyesini, siz olsanız yönetmeye talip olmaz mısınız? 

Bilemediğimiz uluslararası bankaların böylesi kredi kullanımlarında "bonus" uygulamalarının olup olmadığı! 

Şimdi; karşısınızda kredi verebilmek için sıraya girmiş yarış halinde uluslararası bankalar duruyor... Proje bazında kullanacağınız kredi faizleri de uluslaraarası para piyasalarında 3 aşağı 5 yukarı aynı... Birisini de tercih edeceksiniz...

Peki, o bankayı seçmenize neden olacak kriterler nedir?

Alacağınız bonus mu? 

Malumunuz; ülkemizdeki emekliler banka değiştirdiklerinde, yeni bankaları bir maaş bonusla ödüllendiriyor! 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin olası uluslararası bankalardan kredi kullanma durumunda, bonusla ödülendirilecek mi? 

Şimdi; proje konularında ilçe belediyelerinde uzman olan bu iki aday adayı, olası bonus ödülü için mi TV'cilerle, medyacılarla iki koldan savaşıyorlar? 

Bu bonus olasılığını ve iştah kabartan AAA+++ gerçeğini Aziz Bey'in dile getirmesi gerektiğini düşünüyoruz! 

Mesleğinde uzman olan TV'cilerin de sabah akşam papağan gibi şunu bunu aday diye açıklayıp duracaklarına, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin AAA+++ notu gerçeği üzerinden aday adaylarına bakıp, haber yapamaları daha uygun düşmez mi? 

Uluslararası AAA+++ kredi notu olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığına, asıl mesleği "Hesap Uzmanlığı" olan sayın Kılıçdaroğlu, bakalım ilçe belediyesi kredi notu eksi olan bir aday atayabilecek mi? 

Açıkçası, tanıyabildiğimiz kadarıyla sayın Kılıçdaroğlu'nun böylesi bir vebal altına girebileceğini düşünmüyoruz! 

      


 

Son Yazılar