ERTAN YILDIZ

ERTAN YILDIZ


AYRANIMIZ VAR İÇMEYE KIVAMINDAN DİDİM'DEN İKİ GÜZEL ADAY ADAYI MANZARASI! (1)

14 Temmuz 2018 - 11:17

Mümin Kamacı... 2014 Yerel seçimlerinde 3. kez adaylığı açıklanan 2 dönem CHP'den Didim Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuş bir siyasetçi...

Kamacı, CHP Genel Merkezi tarafından 3. defa aday gösterilir gösterilmez, Bütünşehir yasası ile Didim'in coğrafi haritası değişirken, birilerinin de iştahı kabarıyor, ince hesaplarını masalara yatırıyorlardı...

Devamında “çok senaristli” kaset devreye sokuluyor, Didim'de dengeler bir anda değiştiriliyordu...

İddialara göre; senaristlerin, yapımcıların arasında kapanan Akbük Belediye Başkanı Erçin Sandalcı'nın yer aldığından söz ediliyordu!

Tesadüf bu ya; kaseti Kamacı'ya ilk izlettiren kişi de Murat Kalaycı oluyordu!

Kalaycı, kaset olayını şöyle anlatmıştı: “Kamacı'yı çağırdım. Arabama geldi. Kaseti arabamda izlettirdim!”

Kalaycı, kaseti Kamacı'ya izlettirdiği günlerde, iddialara göre Sandalcı'da kasetin CHP Genel Merkezine ulaşması için iki ayaklı kargocuları ayarlıyordu!

Kaset, Kamacı'nın 3. kez adaylığının elinden alınmasına, bir anda hat değiştirip DSP'ye yönelmesine ve aday olmasını sağlıyordu!

Kamacı üzerinden oynanılanlar, ilçedeki “Laz Lobisi”ni harketlendiriyor, Kamacı'nın Meclis Üyesi listesinde yer alan Deniz Atabay'ın adaylığı gündeme geliyor, Akif Hamzaçebi, Gürsel Tekin gibi simler açık destek vererek topa giriyor, Laz Lobisi de sütre gerisinden etkin bir rol üstleniyordu!

Laz Lobisi sütre gerisinden Atabay üzerine çalışırken; etnik ve dinsel kimliliğini avantaja dönüştüren Murat Kalaycı'da hazır fırsat bu fırsat diyerek; Kılıçdaroğlu'ndan adaylığı kopartıyor, “git seçim çalışmalarına başla” komutuyla Ankara'dan Didim'e doğru yola çıkıyordu!

Oysa, Murat Kalaycı Ankara'dan Didim'e doğru seyir halinde heyecanlı heyecanlı arabasının gazına basarken, İzmir Belkahve yamacından İzmir-Aydın Otobanını gördüğü anlarda, Laz Lobisi'nin etkin bir isim (Mustafa Bekar) Deniz Atabay'ı arıyor, Didim'e Belediye Başkan adayı olduğunu telefonla müjdeliyordu!

Adaylık müjdesini İstanbul'da bulunduğu sırada telefonla alan Deniz Atabay, bu defa Tekin, Hamzaçebi desteklerinin yanında, Laz Lobisinin faaliyetleriyle Kalaycı'nın elinden adaylığı alan kişi oluyordu!

Murat Kalaycı'nın tarih yazan aday adaylığı çalışmaları arasında, halka ekmek arası tavuk döner dağıtarak halkçı kimliğini ortaya koymuşluk yer alırken; Deniz Atabay, böylesi çalışmaların içine girmemiş olsa da, ilçedeki Laz Lobisi sayesinde Murat Kalaycı'nın bakır kazanlarını, sinisini, tenceresini ve çanaklarını bir anda kalaylatmaya gönderiyordu!

Kalaylı bakır çanaklarda sunulan bu hazmı güç yeni yemek karşısında iştahını gelecek seçimlere bırakan Murat Kalaycı, bu defa “aday alacaklısı” olarak kendisini görüyor, başlıyordu Kemal Bey'i yakın plan izlemeye! (Kalaycı'nın, Kılıçdaroğlu'nu yakın plan izlemleri arasında; Kahramanmaraş toplantısın katılmışlık, aynı otel ve katta tuttuğu oda ile Genel Başkanına yakın gece geçirmişlik, deliksiz bir uyku çekmişliği de bulunuyor.) 

Günümüze geldiğimizde; mevcut CHP'li Başkan Deniz Atabay'ın yıprandığını düşünenlerin birer birer aday adaylığı sahnesine çıkmak istediklerini görmeye başlıyoruz!

Açıkçası, Deniz Atabay'ın yeniden aday gösterilmesinin önünde en ufak bir engel yok! 2014 Yerel seçim adaylarını belirleyen CHP Genel Merkez “emekçileri”nin, aday adaylarına ve mevcut belediye başkanlarına karşı yaklaşımlarında en ufak bir değişiklik var mıdır bu gün? Olmadığına göre; o zaman Vegan Festivaline bkz. 

Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanlığı döneminde; 18 defa MYK, 12 defa PM değişmiş olsa da, yönetim anlayışı, değişmiş midir?

Girilen ve kaybedilen 10 seçim sonrası ne değişmiştir?

Kaybedilen her seçim sonrasında; “Hasan Ali” gitmiş, yerine “Ali Hasan” gelmiş ve önümüzde falanca seçim var, başladık şimdiden hazırlanmaya açıklamaları yapılmamış mıdır?

Kılıçdaroğlu ve yönetiminin siz hiç herhangi bir Belediye Başkanına toz kondurduğuna tanık oldunuz mu?

Ya da kamunun milyonlarca lirasını FETÖ'nün Belediyeler İmamı Erkan Karaarslan ve şirketlerine aktaran Belediye Başkanları için, Kılıçdaroğlu ve yönetiminden bir muhteremin iki çift söz ettiğine şahit olabildiniz mi?

Yahu, evinizin içini b.k götürürken; adam olana “elalemin kapısının önündeki çöpten size ne” demezler mi?

Kılıçdaroğlu, önceki gün Hürriyet gazetesine verdiği demeçte ne diyordu; “Ciddi ve bilgiye dayalı muhalefet yapacağız!”

Sözcü Tezcan ne diyordu önceki gün: “Erken yerel seçime karşı çıkacağız, bu yönde muhalefet yapacağız!”

Şimdi bu açıklamaların neresinden tutup, neresinden başlayacaksınız muhalefete?

Beyefendilerin Türkiye Cumhiyeti'nin yönetim şeklinin, sistemin değiştiğinden bile haberleri yok mudur?

Ya da nasıl muhalefet güdecekleri şimdi mi akıllarına dank etmiştir?

Kılıçdaroğlu, “ciddiyet” ve “bilgi”den söz ediyor... Kendi içlerinde ciddi olduklarını ispatlamak istiyorlarsa, buyursunlar 24 Haziran'da “seçin bunları” diye halkın önüne koydukları MV listelerine bir göz atsınlar!

Kemal Bey, zahmet edip oradan buradan değil, ciddiyetini ortaya koymak istiyorsa, İzmir 1. Bölgeye koyduklarına bir bakıversin!

Haydi Kemal Bey, İzmir halkı bir de sizin ağzınızdan öğreniversin 7 ile 8 numaraların seceresini! Kemal Bey, dürüst insandır... Kırmaz İzmirlileri açıklayıverir geçer... Ne de olsa İzmir MV...

Aslında GB Kılıçdaroğlu ve sözcü Tezcan, yaptıkları açıklamaların satır aralarında şunun mesajını veriyorlardı: “Ey yerel seçim aday adayları, ufukta erken yerel seçim görünüyor. Bir an önce elinizi çabuk tutun Genel Merkez'de sıraya girin! Yoksa demedi demeyiniz!”

Aynı zamanda Aydın MV olan sözcü Tezcan'ın bu açıklamasını iyi okuyanların, şimdiden harekete geçtiklerini düşünüyoruz!

CHP'yi yönetenler kadar aklımızın çalışmadığını biliyoruz!

Fakat, kıt zekamızla, görme kusurlu gözlerimizle görebildiklerimizi irdeleyip, masaya yatırdığımızda; Belediyelerine FETÖ'den firari/sanık Belediyeler İmamı Erkan Karaarslan'ı “danışman” tutan, şirketlerine ihale üstüne ihale veren CHP'li Belediye ve Başkanlarının sularının ısındığını da görebiliyoruz!

Bu “CİDDİ” durum CHP'yi yönetenlerin umurunda falan değil... Varsa yoksa, yazarımız Abit Dursun'un tespit ettiği gibi, kayıkçı kavgası çıkarıyorlar, Belediye Başkan adaylarını sen mi ben mi belirleyeceğim diye birbirlerini yiyorlar!

CHP'nin Ankara'daki umumi manzarasının İstanbul'dan fotoğrafını çeken yazar Ali İzzet Oral, sosyal medya paylaşımda işin asıl ciddiyetini: “Kaporalar alındı. Kavga bunun kavgası” diyerek ortaya koyuyordu!

Konuya Didim ölçeğinden yaklaşırsak;

Adları şimdiden CHP'den Didim Belediye Başkanlığı aday adaylığı için geçen Erçin Sandalcı ve Murat Kalaycı'ya sormak lazım; aklınız sizleri 5 yılda bir, aday adaylığı dönemlerinde ortaya çıkmanıza mı yetebiliyor?

Kemal Bey'in kardeşi Celal Kılıçdaroğlu, FETÖ'nün Belediyeler İmamı Erkan Karaarslan'ın Didim Belediyesi'ndeki yapılanmasını deşifre ederken, aklınız nerelerdeydi Murat Kalaycı, Erçin Sandalcı?

Celal Kılıçdaroğlu'nun Murat Kalaycı ve Erçin Sandalcı'nın CV'lerini bakın nasıl değerlendirdi! 

İkinci yazımızda...

Didim aday adaylarına devam ediyoruz...

Son Yazılar