ERKAN KARAARSLAN

ERKAN KARAARSLAN

GERÇEKLER

GÖNEN ORHAN

13 Ağustos 2020 - 15:17Bir gazetede yazmaya başladığınızda, o gazetenin yayın politikası, geçmişte üzerinde ağırlıklı olarak durulan konularla işin tabiatı gereği ilgileniyorsunuz. Bu çerçevede kendimi ilgilendiren konularda da, tarafı olduğum olaylarda, tanığı olduğum hususlarda da söyleyecek çok sayıda sözümüz olacak, ama sırayla elbette. Sabır gerektiriyor kimi konular ve kimi kişiler. 

Gündemotuzbeş’te son dönemde yazılmış yazıları okuduğumda tanıdık bazı isimler ve tanıdık bazı belediyeler karşıma çıktı. Varsa yapılan bir haksızlık onu ortaya koymak, hata ve eksikliklerde uyarıcı olmak açısından yazıları ve olayları inceledim. Bunları fırsat buldukça günlük olarak kaleme alacağım. 
Tanıdık isimlerden bir tanesi Gönen Orhan. Sayın Gönen Orhan’la eskiden tanışırım yakın bir arkadaşlığımız oldu. Aynı zaman dilimlerinde Muratpaşa Belediyesinde çalıştık. Özellikle Çağrı merkezi, halkla ilişkiler alanının yönetiminde kendisini bir duayen olarak bilirim. Kendisinin ofisinde belediyelerin daha iyi yönetilmesi üzerine uzun ve periyodik görüşmelerimiz oldu. Halkla ilişkiler alanında yazmış olduğu ve şahsımda ki imzalı kitabı bu alanda bir çalışma yapmak istediğimde, başvuru kaynağımdır. Bu görüşmelerimiz sırasında kendisinin öteden bu yana süren Kuşadası Belediyesine olan yakın ilgisinden de, Kuşadası’nda yapılan kapalı Pazar yeri projesinden de konuştuk. Kendisini sever ve sayarım.

Kuşadası Belediye Başkanı sayın Ömer Günel ile tanıştığımızı hatırlamıyorum. Kendisini basından izlediğim kadarıyla Kuşadası’nın kronikleşen pek çok sorununa cesurca ve akıllıca çözümler üretmeye çalıştığını görüyorum. Kuşadası Belediyesi ile uzun yıllara dayalı bir ışıklığım var. Kuşadası Belediyesinin ilk şirketinin kuruluşuna öncülük ettim. Şirketin Türkiye’ye iyi uygulama örnekleri ihraç etmesi için çalışıyorum.
Sayın Gönen Orhan’a ait Ceren Tanıtım Organizasyon ve Ticaret Ltd Şti ile Kuşadası Belediyesinden 2018 yılında 2 adet, 2019 yılında 1 adet, 2020 yılında 3 adet ihale ile iş aldığı, bu işler kapsamında kendisine KDV dahil 4,3 milyon TL ödeneceğini, EKAP Kayıtları bize gösteriyor. Mal ya da yapım işlerinde fiyatın kıyas edilebileceği nesnel kriterler bulunurken, hizmet işlerinde bu kriterler bulunmadığı için fiyat aslında hizmeti alan, hizmeti veren ve kamuoyu vicdanında şekillenmektedir. Tarkan’ın konser fiyatı ile yerel bir sanatçının konser fiyatını kıyas etmek mümkün olmadığı gibi, fiyatın makuliyetini temelde hizmeti alan ortaya koyacaktır. 

Ceren Tanıtım Organizasyon ve Ticaret Ltd Şti katıldığı tüm ihalelere tek başına katılmış ve tek teklif veren olmuştur. İhale dokümanlarını inceledim, tarafları olan iki değer verdiğim insanın bulunduğu teknik şartnamelere ilişkin yorum yapmak istemem. İhaleler arasında 4734 sayılı Kanunun 21/b maddesi ile yapılanlar var. Bu ihalelerin gerekçe raporunu görmeden kesin bir yargıya varmak çok doğru olmaz. Sadece şunu söyleyebilirim, bu tür işlerin 4734 sayılı Kanunun 21/b maddesi ile yapılması çok mümkün değildir. Teknik şartnamelerde personele ilişkin tanımlamalar gibi mevzuatın gelişimi ile uyumlu olmayan alanlarda var. 

Bundan sonraki süreçlerde aynı hatalı durumlarla karşılaşmadan işlerin daha iyi yönetileceğine inanıyorum. 
Buradan tüm kamu yöneticilerine önerim şudur ki; tesis ettiğiniz işleri mutlak Raporlayın. Mesela 4734 sayılı Kanunun 21.  Maddesinin b bendi uygulanmasında kamu yararının ne olduğuna dair bir gerekçe Raporu hazırlayıp dosyasına koyun. Mesela bir iş programı revizyonu yapıyorsanız, bu Revizyonda kamu yararı nedir, bu Revizyonun gerekçesi olarak Raporlayın ve İş Programı revizyonunun dayanağını bu Rapora bağlayın. Kadro tahsis ve iptali mi yapacaksınız, ha keza böyle, bu işlemde Kamu Yararı var. Kamu yararı da şu şekilde diyerek Raporlayın. Hatta yaptığınız tüm işlerde Kamu Yararı aradığınızı, “Kamu Yararı Raporu” olarak web sayfanızda yayımlayın. Bu önerimi geçmişte yaptığım danışmanlıklarımda da bugünde belediye başkanlarına hep ifade ettim. Herkes bilir ki belediyeleri belediye başkanları yönetir. Başkan nereye giderse belediyede oraya gider. Başkana rağmen belediyelerde kuş uçmaz. Ancak dürüst bir başkanın dürüst bürokratı olur. Bu çerçevede, iş ve işlemlerde Kamu Yararı aradığını ortaya koyacak ve bunu kamuoyuna ispat edecek yegane güç ve tarafta belediye başkanıdır.
Kalın sağlıcakla.