CUMHUR ERİŞ

CUMHUR ERİŞ


SEFERİHİSAR ENKAZLARI ÜZERİNE...

20 Kasım 2019 - 15:23 - Güncelleme: 20 Kasım 2019 - 23:07

Belediye, kooperatif ve özel sektör işbirliğiyle topan karakılçık buğdayı ve mandalinadan "Seferihisar Kurabiyesi" üretildi. Tadı çok beğenilen kurabiyenin, AR-GE çalışmalarının tamamlanmasının ardından satışına başlanılacak. 

Seferihisar Belediyesi, Köy Koop, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Veli Usta Dondurma-Pastacılık A.Ş ortaklığıyla, üreticinin sütü, karakılçık buğdayı ve mandalinasından kurabiye üretimi başladı. Üretimi yapılan ilk kurabiyelerin tadımı da Seferihisar Belediyesi’nde; Belediye Başkanı Tunç Soyer, Köy Koop Başkanı Neptün Soyer, Veli Usta Dondurma ve Pastacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onurcan Yüce ve yönetim kurulu üyeleri, Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu’nda yer alan kadınların katılımıyla gerçekleşti. 

"Bu kurabiye Seferihisar adıyla markalaşacak" 

Kurabiyenin tadını enfes bulduğunu söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Öncelikle sektörün en büyük isimlerinden Veli Usta’yla çalışıyor olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifimiz yine bu işin önemli bir ayağı olacak. Biz belediye olarak kurumsal kimliğimizle destek vereceğiz. Pazarlamada, patentte, reklamda, tanıtımda destek olacağız ama imalat Veli Usta ekibi ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifimizin kadınlarıyla olacak. O nedenle çok gururluyuz. Hedefimiz çok büyük. Diliyoruz ki bu kurabiye dünyanın her yerine taşınsın, dünyanın her yerinde adımızı duyursun, markalaşmamızı sağlayacak bir ürün olsun. Bugün bu kurabiyenin tadına bakma şansım oldu, muhteşem bir lezzet olmuş. Veli Usta ekibine, Köy Koop Başkanımız Neptün Soyer’e ve kooperatif kadınlarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

"Amacımız üreticimize daha çok kazandırmak" 

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Köy Koop Başkanı Neptün Soyer ise şunları söyledi: 
"Onurcan Bey’le Seferihisar’ı, memleketi konuşurken, buradaki kadınlarla, üreticilerle ne yapabiliriz diye düşündük. Üreticinin katma değerli ürünle cebine nasıl daha çok kazanç sağlarız diye fikir alışverişinde bulunduk. Veli Usta'nın geleneksel bir düğün kurabiyesi var, bizim de üreten kadınlarımız, Karakılçık Buğdayımız, sütümüz ve mandalinamız var. Bu zenginliği tek bir lezzetle nasıl buluştururuz dedik ve Seferihisar Kurabiyesi'ni ürettik. Muhteşem bir lezzet çıktı ortaya. Şimdi Seferihisarlı kadınlar, Veli Usta'nın tecrübesiyle beraber, Seferihisar'ın toprağından çıkan muhteşem zenginliklerle birleşecek kurabiyeyi hep birlikte Türkiye'ye sunacağız." 

"Coğrafi işaret alacağız" 

Veli Usta Dondurma ve Pastacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Onurcan Yüce, “Seferihisar Kurabiyesi kooperatifçilik gününde düzenlenen kahvaltıda Neptün Hanım ile birlikte ortaklaşa sohbet esnasında ortaya çıktı. Çiftçilerimizin katma değerli ürünler üretmelerine destek olmak en değerli şey. Pazarlanması için ilk olarak coğrafi ürün işareti alacağız. Daha sonra öncelikle Ege Bölgesi ve Türkiye’de olmak üzere daha sonra da ihracatla devam edeceğiz” dedi. 

Yukarıdaki haber İHA tarafından abonelerine servis edilmiş, İHA abonesi Gündem Otuzbeş'te de 9 ocak 2019 günü yayımlanmıştır...

Çok basit şekliyle; altı üstü bir kurabiye için Soyer'lerin karı-koca yapmış oldukları reklamdan öteye geçmeyen bir icraatlarının en objektif halini görüyorsunuz...

Gelin Seferihisar'a, arayın bulun Seferihisar kurabiyesini! Neymiş efendim Türkiye'ye tanıttıkları kesmemiş gibi, ihraç bile edileceğinden söz ediliyor! Bu medyada çıkan haberden yaklaşık bir ay sonra o haberde adı anılan pastaneye gittim... Bir porsiyon Seferihisar kurabiyesi sipariş ettim! İnanmayacaksınız belki... Alakasız bir şey sipariş etmişim gibi yüzüme bakıldıktan sonra, birisi çıktı ve şunları söyledi: "Abi o kurabiyeyi her zaman yapmıyoruz. Sipariş gelirse yapıyoruz." Varın siz şimdi kimlerin sipariş vereceğini düşünün! 

Kurabiye projesinden yola çıkarak; Soyer'lerin Seferihisar'da bıraktıkları projelerine daha doğrusu ENKAZLARA bir bakalım mı? 

Pekmez fabrikası...Seferihisar Payamlı organik pekmez fabrikası... Neptün Soyer, Başkanı olduğu Hıdırlık Kooperatifine Seferihisar Belediyesi ve İZKA desteği ile yaptırdı. Bugün atıl durumda! Depo olarak kullanılıyor.  Eşya ve saman depolanıyor! Merak buyuranlar camdan bakıp içeride nelerin depolandığını görebilirler. Pekmez fabrikasının üretimi yok, atıl vaziyette duruyor.

Mandalina kurutma fabrikası...

Mandalina kurutma fabrikası. Mandalina şenliği için kurutulmuş mandalina hazırlanıyor. Göstermelik bu faaliyetin dışında mandalina kurutması yapılmıyor. Atıl durumda. (Fotoğraflar, geçtiğimiz hafta sonu yapılan mandalina şenliğinde dağıtılacak kurutulmuş mandalina hazırlığı yapılırken çekilmiştir. Bugün gidin böylesi bir çalışmayı göremezsiniz.) 

Neptün Soyer'i vitrine çıkartan kooperatif: Hıdırlık

Hıdırlık Kalkınma Kooperatifi... Kadın kooperatifi.... Bu sayede Neptün Soyer İzmir Köy Koop Başkanı ve Merkez Köy Koop yönetim kurulu üyesi oldu... Mütevazi bir kooperatif... Neptün Hanım, eğer Tire Süt gibi bir kooperatifi ele geçirirse, Milletvekilliğini garantileyeceğini düşündüğü kanaatindeyim! Neptün Hanım, kooperatifçilik ve tarım gibi konularda buradan yetiştiği, tecrübe kazandığı belirtilebilinir...

Soğuk Hava deposu Atıl duruyor.... Mandalina ve nar gelecekmiş!!!!! Herbiri 400 ton olan 4 odası varmış. Toplam 1.600 ton atıl kapasite! Soğuk hava deposu için Seferihisar Belediyesi Tunç Soyer'in emriyle 1.250.000 TL parayı Seferihisar Belediyesi Jeotermal şirketi üzerinden belediye çalışanlarına kurduttuğu Doğanbey Kalkınma Kooperatifi'ne aktardı ve bu parayla kuruldu burası.  Mezbaha Ulamış Bademler hududunda. Ulamış Minare Kırığı mevkiinde Bademler'e yakın konumda bulunuyor. Konumu yerleşim alanı ve Sit üzerine yapılmıştır. Mezbaha yerleşim alanı üzerine yapılamayacağı gibi; Cami harabesi üzerine de yapılamaz. Tam bir imar skandalıdır.
Burasının yapılması için de Tunç Soyer zamanında Sefeferihisar Belediyesi Jeotermal şirketi üzerinden 1.250.000TL para aktarılmıştır.

Evrak üzerinde bu mezbahının sahibi kim derseniz?
Direk Seferihisar Belediyesinin malıdır diyemezsiniz!
Çünkü bu mezbahayı yaptıran Neptün Soyer'in Hıdırlık Kooperatifi... 
Jeotermal şirketi üzerinden bu kooperatife 1 milyon 250 lira aktarılmıştır!
Bir şekilde dönemin Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, eşin kooperatifine FİNANSAL SPONSOR olmuştur!

Bilindiği üzere yarın İzmir'de CHP'nin Yerel Yönetimler 2. Çalıştay'ı başlıyor... 
Mesela; Tunç Soyer'in Seferihisar Belediye başkanı olduğu dönemde eşi Neptün Soyer'in kooperatifine, belediye çalışanlarına kurduttuğu Doğanbey kooperatifine aktarılan paralarla yapılan bu işlere yönelik uygulanan formüller, Çalıştay'da "Arama Konferansı" yapılarak, aranıp bulunup formülüze edilip katılımcı belediye başkanlarına örnek diye sunulacak mı?

Aslında Çalıştay'ın tamamını Tunç Soyer'in Seferihisar belediye başkanlığı döneminde yaptığı işlere ayrılmış olsa, herhalde ortaya yerel yönetimlerde "skandal modeller, formüller" adında bir kitapcık değil, kitap çıkar diye düşünüyorum!

Türkiye'de hangi AKP'li, MHP'li, HDP'li belediye başkanı vardır ki; eşinin kooperatifine finansal sponsor olan!

CHP'nin Mart 2019 yerel seçimlerinde sloganı ve modeli "Derman Belediyeciliği"ydi... Soruyorum bu Derman Belediyeciliği nedir? Kimin aklında bu Derman Belediyeciliğine ilişkin bir şey var/kaldı? Bakın, Çalıştay programında bile seçim döneminde dağa taşa yazılan Derman Belediyeciliği'nden bir iz var mı?

Abartmıyorum; sayın Kılıçdaroğlu'na "Neydi efendim bu Derman Belediyeciliği'nin açılımı?" diye sorun bakalım bir yanıt alabilecek misiniz?

Uzağa gitmeyiniz Tunç başkana sorun bakalım "7 Ayda Derman Belediyeciliği adına İzmir'de ne gibi projeler hayata geçirdiniz?" diye... Masal anlatmayacağı bir yana, her halde Masal Evleri projem var diyecektir... 

Bakın, yukarıda karı-koca Soyer'lerin Seferihisar'da 10 yılda yaptıklarından kesitler sundum...

Elle tutulabilir bir tek bunlar var... Bunların da hallerini objektif bir şekilde yazıp sunmaya çalıştım... Hele ki güneş enerjisi projeleriyle ilgili Tunç başkanın basına yaptığı açıklamalara hiç girmedim... Okusanız, zannedersiniz ki Seferihisarlılar kendi ürettikleri elektriği kullanıyor!.. 

Şimdilik burada bir nokta koyalım...

Enkazları yazmaya devam ederiz yine...

Fakat, belediye muhasebeci, Jeotermal A.Ş.'nin 1 ay öncesinin Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Pehlivan'ın sağda solda söylediği "Tunç Soyer'in cenazelerini kaldırıyoruz" sözünde yer alan cenazelerin de peşindeyim...

Bakalım neler bulup yazacağız!