CUMHUR ERİŞ

CUMHUR ERİŞ


PAZAR OLA ve KENDİNİ PAZARLAMA

10 Ağustos 2019 - 09:05Geçen Cumartesi Kadifekale Pazarı bomboşmuş.

Öyle ki gerçekten tezgahlar hiç mal satamamışlar.
Pazarın sonunda tezgahını toplayan bir üretici daha toplanmamış başka bir üreticiden ihtiyaçlarını almış. Para ödemeye geldiğinde üretici para istemediğini söylemiş.
Nedenini de şöyle açıklamış: "Evladım farkında değil misin bütün gün pazarda hiç alışveriş olmadı, hiç mal satılmadı. Sen şimdi son anda pazarımızın bu saflığını bozacaksın. Ben buna fırsat vermem. Para da istemem, al git." demiş.
Civardaki tezgahlar pazarın sessizliğini alkış sesleriyle bozmuşlar.

Bu pazarın kuruluş amaç ve hedeflerininde üreticinin rolünün piyondan öteye olmadığını kolayca görürsünüz.
Gelelim Kahramanlar Pazarı'na bak bu pazar, düzayak olduğu, ihtiyaca cevap verdiği ve uzun zamandır istendiği için BAŞARILI OLACAKTIR.

Yukarıda anlatılanlar pazar kurma faaliyetlerinin öngörüsüz, rastgele hazırlandığını doğal olarak dağın başındakilerin de başarısız olduğunu gösteriyor. 

Son zamanlardaki İBB çalışmalarında; Seferihisar'daki mezbaha, pekmez, soğuk hava deposu, kurutma fırınları, Seferihisar Kurabiyesi, Sığacık Kaleiçi Pazarı.....  başarısız projelerdeki Neptün Soyer izlerini görmemek imkansız. Öngörüsüz, rastgele, kapma fikirlerle oluşan faaliyetlerdir.
 
Not: Tunç Soyer mandalin kurutması dolayısıyla inavasyon ödülü almıştır. Ödül aldığı bu ürüne bile ilgisiz kalargak bir kere daha vefasızlık örneği göstermiştir.