CUMHUR ERİŞ

CUMHUR ERİŞ


Bizler ortaokul öğretmeni olduğunu bilirdik meğer kasaplıkta varmış!

28 Ekim 2020 - 09:13 - Güncelleme: 28 Ekim 2020 - 09:53Öncelikle belirteyim; çok yakında İzmir CHP'de flaş bir gelişme yaşanılacak!
Bir ilçe belediye başkanı hakkında çok önemli bir karar alınması bekleniliyor!
Hatta bu karar pazartesi günü (Önceki gün) yapılan MYK toplantısında alınmış, açıklamak için de zemin, zaman bekleniliyor olabilir! 
Alınan karar açıklandığında da çok büyük gümbürtülerin kopacağını şimdiden belirtebilirim!

Pandemi ve ekonomik gidişat, zenginden garibana her kesimi etkiliyor... Vahşi kapitalizm bu olsa gerek, küçük esnaftan sanayiciye, üreticiden tüketiciye hiç bir kesim önünü göremiyor artık... 
Türkçesi, dünya insanının işi zor...

CHP, 37. Kurultayını "Hedef İktidar" sloganıyla tamamladı... 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ne 31 mart 2019 yerel seçimlerinden sonra ne de kurultay sonrası İzmir'e bir ziyaret gerçekleştirmedi... 
Kılıçdaroğlu, aynı zamanda bu kentin iki dönemdir sanırım milletvekili...
İzmir'e karşı 81 vilayet içinde ayrıcalıklı sorumluklarının olduğunu düşünüyorum...

En azından yerel seçimlere aday adaylığı süreci ve öncesi ele alındığında; İzmir'den önce Soyer ailesine karşı sorumluklarının olabileceği aklımıza geliyor...

Sadece sosyal medyada Neptün Soyer'in sayın Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Hanımla yayımladığı fotoğraflara bakıldığında; Kılıçdaroğlu ailesinin Soyer ailesine en azından bir tebrik ziyareti yapması gerekiyordu diye düşünüyorum...

Selvi Hanımın seçim öncesi NS ile arası o kadar iyidi ki; saçlarını bile Seferihisar'da kuaför Adnan'da kestiriyordu! 

Şimdi ne oldu bilemiyoruz; aday adaylığı döneminde sayın Kılıçdaroğlu'nu sabahları evinden çıkarken çiçekle uğurluyan NS'nin yerine bambaşka bir NS mi geldi? Yoksa sayın Kılıçdaroğlu bu değişim yüzünden mi İzmir ziyaretlerini ötelemek durumunda kaldı?

Temsil, geçtiğimiz hafta mezbaha açılışı vardı... Ulamış köyünün sınırında... Mezbaha açılışı için sayın Kılıçdaroğlu neden davet edilmedi? 
Mezbahanın kağıt üstündeki sahibi NS'nin başkanı olduğu Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi... Adı üstünde kalkınma kooperatifi... Mezbahanın finansı Seferihisar belediyesi tarafından karşılandı... (Meclis tutanaklarında ve Jeotermal şirketinin kayıtlarında mevcut.)

Malumunuz; kooperatiflerin Ana Sözleşmeleri vardır... 
Faaliyetlerinin de neler olduğu Ana Sözleşmelerde yazar... 
Bir kooperatif Ana Sözleşmesine göre "konut" üzerine kurulmuşsa; üyelerini konut sahibi yapar...
Bir kooperatif Ana Sözleşmesine göre hayvancılık ve et ürünleri vb. üzerine kurulmuşsa, Ana Sözleşmesi gereği üyeleri de ya küçük-büyükbaş hayvan üreticilerinden ya da kasaplardan oluşur...

SS Hıdırlık Kooperatifinin "Hakkımızda" sayfasında şunlar yazıyor: "Seferihisarlı Kadınların kurduğu S.S. Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin kurduğu “SeferiPazar” Ege Bölgesi’nin eşsiz lezzetlerini uygun fiyata tüketiciyle buluşturuyor." (Et ve et ürünlerinden söz edilmiyor.)
Tabelasından da anlaşılacağı gibi; mezbahanın sahibi Hıdırlık kooperatifi...Hıdırlık kooperatifinin kadın üyeleri bu kadar mı?


Açılıştan...


Zaten Hıdırlık kooperatifinin NS'nin önderliğinde kadınlar tarafından kurulduğunu, erkek üyesinin de bulunmadığını tüm Seferihisar ve İzmir bilmiyor mu? 
Biliyor!
Peki, Hıdırlık kooperatifinin Ana Sözleşmesine göre faaliyetlerini sürdürmesi gerekmiyor mu?

Aynı zamanda; kooperatifler KURULUŞ AMAÇLARINA göre faaliyet göstermek durumunda değil midir?

Hıdırlık kooperatifinin Ana Sözleşmesi'nde "Hayvancılık", "Et üretimi" vb. gibi faaliyetlerde yer alıyor mu?
Almıyorsa; KURULUŞ AMAÇLARINI ihlal etmiş olmuyor mu?

O zaman; Hıdırlık kooperatifinin başkanı NS, mevcut üyesi hayvan yetiştiricileri ile kasapları açıklamak zorunda değil midir?
Temsil, NS'nin "Kooperatif üyelerimiz arasında 15 tane kasap, 20 tane de Seferihisarlı hayvan yetiştiricisi bulunmaktadır" gibisinden bir açıklama yapması gerekmiyor mu?
Hıdırlık kooperatifinin bünyesinde kasap ve hayvan yetiştiricisi (Kadın) bulunmuyorsa; Hıdırlık kooperatifi Ana Sözleşmesini delmiş mi olacak?

Şimdi aklınıza dönemin Başbakanı ve Cumhurbaşkanı rahmetli Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal'ın Star Tv kurucularından olarak Anayasayı deldiği ve başına da hiç birşeyin gelmediği gelebilir... Kötü örnekler, yenilerinin yapılmasına çanak tutmayacağı gibi; İzmir'i yöneten Soyer'lerin de kötü örnekler sergilemeleri, her gün hak, hukuk, adalet diye bağıran bir partiye yakışır mı? 
Ortada çıplak gözle görülür, elle tutulur ve AMACININ DIŞINDA faaliyet gösterdiği anlaşılacak olan Hıdırlık kooperatifini, hangi Bakanlık denetleyecek?

*** Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı mı?
*** Ticaret Bakanlığı mı?
*** Tarım ve Orman Bakanlığı mı?
*** Hazine ve Maliye Bakanlığı mı?

Dünyanın, Türkiye'nin neresinde, hangi belediyesinde böylesine eşinin kooperatifine kamu parası aktırılarak KALKINMASI sağlanmış bir kooperatif vardır?

Ak Partili bir belediye başkanı eşinin kooperatifine böylesine belediyesinden finans sağlamış olsa, başta CHP'li Özgür Özel'i 7/24 susturabilir misiniz?

Peki, mezbaha açıldığına göre, hayvan kesimleri ne zaman başlatılacak?
Seferihisar ve civardaki kasaplar ne zaman hayvan kesimi için randevu almaya başlayacaklar?
Tarih verildi mi?
İZSU mezbahaya suyu bağladı mı?
Mezbahaya en yakın geçen su borusu 1-2 kilometre uzaklıkta!
Mezbahanın suyu sondaj kuyusundan mı karşılanacak?
Sondaj kuyusu açıldı mı?

Açıkçası sayın Kılıçdaroğlu İzmir'e gelmeyerek bu çok özel açılışı kaçırmış oldu!
Açılışa gelmiş olsaydı; en azından İzmir'deki CHP'li belediyelerin hallerini ve de özellikle Seferihisar belediyesinin ne halde olduğunu yakından görmüş olur, işçilerin kaç aydır maaş almadıklarını görüp, çözüm bulmak için de "Satılık elde avuçta ne kaldı İsmail?" sorusunu sozrmazdı diye düşünüyoruz!

Tekrar yukarıya dönersek; mezbaha gerçeğini hangi kurum, hangi Bakanlık denetleyebilecek?
Ak Parti Seferihisar'da muhalefette olabilir...
Fakat, neden bu konuların üzerine gidip aydınlanmasına katkı koymuyorlar? 
Yoksa iktidarda olduklarını bilmiyorlar mı?
Ya da Ak Parti Genel Merkezi Seferihisar'da ilçe başkanlıklarının var olduğunu mu sanıyor?
Seferihisar Ak Parti'nin muhalefet yapacağı günü de merakla ve 4 gözle bekliyoruz!

NS'yi ortaokul öğretmeni olarak bilirdik ama, bundan böyle hayvancılık sektöründe ve kasaplık faaliyetlerinde de göreceğiz demektir!

Haydin hayırlı kesimler...