ADEM BİRİNCİ

ADEM BİRİNCİ


ŞİMDİ DE SİNGAPURDAN ET İTHALİ

25 Kasım 2017 - 14:07

Müjde, müjde, müjde… Resmi kayıtlarında 200 bin baş sığırı, 270 bin domuzu olan ve ülkemize 12 bin kilometre uzaklıktaki Singapur'dan inek ithâl edeceğiz.

İçtiği suyu, kullandığı elektriği bile denizin diğer tarafında ki Malezya'dan gelmekte olan, ineği sadece Hinduların tapınaklarında ki figürlerde gören,hayvanat bahçelerinde bile hayvanı olmayan; resmi kayıtlarında 200 baş sığırı, 270 bin domuzu olan bir ülkeden inek ithal etmek neyin nesidir?

FAO’nun verilerine göre hiç koyunu olmayan Singapur’da sadece 200 büyükbaş ve 270 bin domuz bulunmaktadır. Bu şekilde bir hayvan varlığına sahip bir ülkeden sıfır gümrük vergisiyle hayvan ithalatı yapmanın mantığını elbette olamaz.

İthal edilecek et olsa olsa domuz eti olur.

Bu baştan kara gözü dönmüş anlayış yakın zamanda adı-sanı duyulmayan; coğrafyamıza,huyumuza,suyumuza uygun olmayan başka ülkeciklerden de hayvan ithal eder ve bizlere de ilkleri yaşatmaya devam ederse şaşmayın…

İthalin hiçbir zaman çözüm olmadığını bizzat Hükümet yetkilileri dile getirmesine rağmen,kapsamlı bir çözümden bahsedilmemesi,çözüme yanaşılmaması ithalatın hiçbir zaman bitmeyeceği anlamına geliyor.

Bir zamanların kendi kendine yetebilen ve canlı hayvan-kargas et ihraç eden ülkesi Türkiye şimdilerde yanlış tarım ve hayvancılık politikası ile her konuda dışarıya bağımlı hale gelmiş durumda.Bu gidişat elbette tersyüz edilebilir.Sevgili Bakanımız ve tarım yetkilileri bu toprakların sesine,köylü Mehmet Ağa’ya kulak verdimi işler kökünden hallolur.

Geçtiğimiz günlerde bir Tarım Bakanlığı yetkilisi yazmış olduğum yazıdaki rakamsal verilerden dolayı bizleri bizzat arayarak bilgilendirme yoluna gitmişti.Bu hassasiyetlerinden dolayı yetkililere teşekkür ediyoruz.Tekrar arasınlar Onlara bu ülkenin tarım ve hayvancılığı nasıl ayağa kalkar,nasıl tekrar ihracatcı oluruz, nasıl bu millete ucuz et yediririz,hayvan sayımızı nasıl üçe-beşe katlarız konusunda bilgi verelim,yönlendirelim.

Sayın tarım bakanımız şen şakrak ve olumlu bir kişi. Her sabah güzel tweetleri ile sektöre gülücükler dağıtıyor. Ama bu işler tweetlerle,gülücüklere olmuyor sayın bakanım.Sektör temsilcilerini,köylüleri bu işin duayenlerini çağırın;akıl danışın ve gereğini yapın.Bu iş bu kadar kolay ve basit.