ABİT DURSUN

ABİT DURSUN


CHP İZMİR'DE NEREYE KOŞUYOR

07 Haziran 2018 - 09:51

CHP'nin Seçim Koordinasyon Merkezi'inde; aralarında eski İl ve İlçe yöneticilerin olduğu bir gurup eski siyasi toplantı yapar. İçlerinde sevdiğim siyasilerde var. Sorun katılanların kimliğinden ziyade toplantının düzenleniş biçiminde. Mesela, Sinan Kara'nın Ege'nin Sesi'nde yazdığına göre, İl Başkan'ı Deniz Yücel toplantıya katılmamış. Ne kadar gayri ciddi bir durum değil mi? Toplantıya katılım nedeni CHP'nin İzmir'deki oylarının yükseltilmesiymiş!

Bu toplantının düzenleniş biçiminde ki umarsızlık bile CHP'nin oy kaybetmesine yeter de artar! Çok önemli bir seçim arefesinde bir toplantı yapılıyor ana karargahta... ve İl Başkanı yok ortada! Zaten olsa ne olacak ki! Atanmış İlçe Belediye Başkanları ''Memur''sa, bu da olsa olsa ''memurcuk''tur! Farkında mısınız bilmiyorum, uzun zamandır CHP'de ''örgüt aktivitesi'' diye bir şey yok! Arada bir raslaşmıyor değilim muhteremlerle. Örneğin Üçkuyular'daki Çetmen Mağazasının karşısında ( Karabağlar sınırına dahil ) bir seçim bürosu açtılar. Evimin karşısında. Olanları görüyor, konuşulanlanları duyuyorum oturduğum yerden. Aman yarabbii ne bu pespayelik!!! Konuşmalar Nuh nebiden kalma! Konuşmacılar da modası geçmiş birer Kasaba siyasetçisi! Etraflarında da bir avuç üçkağıtçı! Onların derdi başka tabi ki. Ama goygoyculukta on numaralar. Hiçbir eksikleri yok!

Yav birader insan biraz kendini geliştirir ya! Gerçi geliştirseler ne olacak ki? İçinde dava yok, inanç yok! Ednan Aslan'la şunla bunla oy mu artacak? İl Başkanının gençliğine değil sözüm. Bilakis genç olmalı; dinamizmini, enerjisini sahaya, örgüte yansıtmalı...

Sorun onun gençliğinde değil! Sorun tutsaklığında! Kendi iradesiyle bir şeyler yapmaya muktedir değil! Muhtemeldir ki o toplantıya gitmemesi kulağına uflenmiştir.

Böyle bir İl Başkanını kim takar? Parti disiplinini ihlal eden üyeye verdiği ya da vermediği ( yönetim olarak ) cezalar ne kadar inandırıcı olabilir?

CHP İzmir'de nereye koşuyor bilen var mı? Haftalardır Bayraklı Belediyesi kendini bilmez bir kısım pazarcı tarafından taciz ediliyor. İşin içinde iktidar yandaşları var, kimi sözde CHP'liler var, mafya var, var oğlu var!...

Peki İl Başkanı nerede? İşte ne yazık ki bu kadar var içinde bir o yok!

Şu Milletvekili listelerinin oluşmasında bir dahli olmuş mudur? Yani Tuncay Özkan olayının dışında. Bülent Tezcan demiş ya;''İl Başkanı ve Belediye Başkanı seni istemiyorlar.''

Ben de dahil bir çok köşe yazarı bu listeyle CHP bu seçimde büyük oy kaybı yaşayacak diyoruz. Bize vahiy gelmedi ya! Peki nereden yola çıkıp ortak bir kanıya varıyoruz? CHP'li siyasilerle ayrı gezegenlerde mi yaşıyoruz yoksa?

Uzun yılardır İzmir CHP, ''İpotek'' altında! Zat-ı muhteremin biri anahtarını atmış cebine, canı istediğinde açıyor, istediğinde kapatıyor!

Son birkaç seçimdir konjoktür gereği ''hak etmediği'' oyları alıyor CHP.

AKP korkusu -ki yerden göğe kadar haklılar- nedeniyle İzmir seçmeni belediyeleri CHP'de tutmaya çalışıyor. Meclise ağırlıklı olarak CHP'den temsilci gönderiyor.

Ama gel gör ki açılan bu kredi ''hovardaca'' harcandı, harcanıyor... ''Bu günler biter, bu krediyle güzel belediyecilik yapalım, örgütümüzü, katılımcı demokratik bir yapıya kavuşturalım'' diyen yok malesef! Alternatifsiz olma bir nevi ''şımarıklık sendromuna'' dönüştü.

Şimdi ise deniz bitti kara göründü. CHP İzmir'de tepetaklak gidiyor. Üstelik traji-komik olanı ise Parti'nin Genel Başkanı da bu şehirden vekil adayı!