Yavaş yürü Soyer!

Yavaş yürü Soyer!

Yavaş yürü Soyer!
03 Temmuz 2019 - 11:58

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, İzmir’de şehit cenazesinin olduğu pazar günü, LGBTİ’nin ‘onur yürüyüşü’ ile ilgili yaptığı paylaşım binlerce vatandaşın tepkisini çekti

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Tunç Soyer'in geçtiğimiz pazar günü LGBTİ'nin İstanbul'da etkinlikler düzenlediği sözde 'Onur Haftası'nı kutlaması ve "Önümüzdeki senelerde birlikte yürümek dileğiyle" mesajını paylaşmasına gelen tepkiler çığ gibi büyüyor.

DÜN DE DEVAM ETTİ

İzmir'de aynı gün Hakkari'de PKK'lı teröristlerle çatışmada şehit olan Jandarma Teğmen Güngör Dolunay'ın cenaze töreni olduğuna ancak Soyer'in kentte olmasına rağmen bu törene katılmadığına dikkat çeken İzmirliler, "Demek İzmir dünyanın, Akdeniz'in öncü kenti böyle olacak. İzmir bunu kaldırmaz.
LGBTİ'yi değil de İzmir'de insanları canından bezdiren İzmir'in çöp kokusuyla uğraşmanızı isterdik" mesajları paylaştı. Soyer'in kendisinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Instagram hesabında da yaptığı paylaşıma gelen tepkiler dün de sürdü.

KOMİSYONUN ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Tunç Soyer, göreve gelmeden önce 'LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Trans, İnterseks) Dostu Belediyecilik Protokolü'nü imzalamıştı. Bu arada geçtiğimiz günlerde de Büyükşehir Belediyesi'nde dikkat çeken bir gelişme yaşanmıştı. CHP'li Meclis üyelerinin oylarıyla belediye bünyesindeki 'Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu'nun adının, 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu' olarak değiştirilmesi dikkat çekmişti.

İZMİRLİLERİN TEPKİLERİ

İzmirliyiz: Demek İzmir, dünyanın, Akdeniz'in öncü kenti böyle olacak. Siz 'Çok ses çok renk, çok nefes' dedikçe İzmirliler demokrasiden bahsettiğinizi sanıyorlardı. Meğer LGBTİ'den bahsediyormuşsunuz. İzmirliler bunu kaldıramaz. Ne yaptığınızın farkında mısınız?

Karşıyaka_macfit35: Yakışmadı başkan.

emre_erdem: Sana ne? Yol yap. Köprü yap. Trafik sorununu çöz. Çöp topla. Körfez'i temizle. Park yap.

Pubeşih_7235: Şehit var şehrinde, kalkıp neye destek veriyorsun!!! Yazık ki ne yazık halinize.

asllayhan: Şehrinde şehidimiz varken üzdün be başkan.

Cmsrky1: Lütfen memleket dışında yürüyün.

farukakbas330: İşte bu yüzden bunların safında durmayın diyoruz. Bunlar bizim ne fikrimizde, ne de zikrimizdedir. Dosta kızdık diye, bunların safında durmak, bunların iktidar olması için mücadele etmek, sanırım hataların en büyüğü olmuştur ki telafisi mümkün değildir.

BAŞBUĞ: HEDEF CİNSİYETSİZ TOPLUM

Soyer'in yanı sıra birçok CHP'li belediye de talimat almış gibi pazar günü sözde 'Onur Haftası' ile ilgili benzer paylaşımlar yaptı. Soyer ve birçok CHP'li belediyenin LGBTİ'ye destek mesajlarını Yeni Asır'a değerlendiren güvenlik ve terör uzmanı emekli albay Coşkun Başbuğ, "Bu resmen dünyada global güçlerin uygulamak istediği 'cinsiyetsiz toplum' projesine destek olmak" dedi.

Bugün birçok tanınmış markanın, reklamlarında kullandığı model fotoğraflarının birçoğunda da 'cinsiyetsiz toplum' için bilinç altına yönelik mesaj verdiğini ifade eden Başbuğ, şunları söyledi:

"Dikkat edin, kullanılan ilanlarda görünenler erkek mi kadın mı anlayamazsınız. Bu bir proje ve bu tür mesajlar paylaşıyorsanız bu projeye alet oluyor veya destek veriyorsunuz demektir. Ama Tunç Soyer gibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamına gelmiş birinin bilmeden alet olması söz konusu olamaz. Bu resmen destek ve işbirliği olur."

ERHAN GÜLENÇ-Yeni Asır