Soyerler şatoda oturmakta kararlı

Soyerler şatoda oturmakta kararlı

Soyerler şatoda oturmakta kararlı
26 Mayıs 2019 - 11:36İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer tarihi şato binasına taşınmalarına yönelik yapılan eleştirilere cevap verdi: “Burası şato değil şark kahvesi. Taşınma sürecimiz devam ediyor”

MERT ALPDÜNDAR/ NİDA ALADAĞ/ ERCAN AKGÜN- Yeni Asır Ekibi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer'in Varyant'taki Tarihi Şato Restoran binasını lojmana çevirmesinin ardından gelen tepkiler sürerken Neptün Soyer'den bir açıklama geldi.
Neptün Soyer, burada oturmakta ısrarlı olduklarını ortaya koydu. Bu binanın tarihi bir şato olmadığını söyleyen Neptün Soyer, "Şato dediğiniz yer 2010 yılında başkanlık konutu olarak karar çıkmış bir yer. Buraya taşınma sürecimiz devam ediyor" dedi.

TARTIŞMALARA YOL AÇMIŞTI

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, gelen tepkilere rağmen tarihi Şato Restoran binasını konuta çevirme ısrarından vazgeçmedi. Soyer çifti bu konuyla ilgili girişimlerine hız verirken, kamuoyundan ve CHP içerisinden tepki gördü. CHP İl eski Başkanı Kemal Karataş, Tunç Soyer'e "Sen ne CHP'lisin ne de halkçı. Sen aşırı lüksü seven bir burjuva artığısın" diyerek yüklendi. Yeni Asır'a açıklamalarda bulunan dünyaca ünlü İzmirli modacı Zuhal Yorgancıoğlu, "Buranın özel konut halinde kullanılmasına karşıyım. Hiçbir belediye başkanı daha önce burasını özel konutu yapmayı düşünmedi" dedi.

Ege Kültür Platformu Başkanı Sancar Maruflu da, "Şato belediyenin halka açık bir onur evi, müze evi olabilir. Önemli konukların ağırlanabileceği, İzmir'de halkın her kesiminin yararlanacağı bir mekan olarak değerlendirilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.
Yazar, tarihçi ve eleştirmen Yaşar Aksoy da, "Buranın belediye başkanı veya kim olursa olsun, bir yöneticinin, kişinin özel mekanı olarak kullanılması yanlıştır" diye konuştu.

'BURASI ŞARK KAHVEHANESİ'

Tüm tepkilerin ardından Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer yaptığı açıklamada bu binada oturmaya kararlı olduklarını ortaya koydu.
Binanın 1950'li yıllarda İstanbul'daki bir yalıdan esinlenerek tasarlanan bir şark kahvesi olduğunu ve tarihi bir şato olmadığını savunan Neptün Soyer, "Şato dediğiniz yer 2010 yılında başkanlık konutu olarak karar çıkmış bir yer. Buraya taşınma sürecimiz devam ediyor. Binanın bulunduğu bölge tarihi bir bölge. Bu bölgenin tarihi olduğunun biz de bilincindeyiz. Ama başkanlık konutu olarak belirlenen bir yerde kim oturacak? Burası eski Başkan Aziz Kocaoğlu döneminde restore edilmiş. Aziz Başkan'ın tasarrufu kendi evinde oturmak olmuş, Tunç Başkan'ın ise burada oturmak oldu" dedi.

'TUNÇ SOYER'İN YANLIŞ YAPMASINA İZİN VERMEM'

İzmirlilerin rahatsız olacağı bir şeyi Tunç Soyer'in asla yapmayacağını savunan Neptün Soyer, "Ben de Tunç Soyer'in yanlış yapmasına veyahut onu mahçup edecek bir şeyi yapmasına ne izin veririm ne de kendim yaparım. Biz Nisan'dan beridir gece gündüz demeden İzmir'e vereceğimiz sözü yerine getirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.